Kehf Turizm

RUSYA

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

İş, tatil veya eğitim gibi amaçlarla Rusya vizesi almak zorunda olan kişiler vizelerini Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri aracılığıyla alabilirler. Bu temsilcilikler Rusya’nın Antalya, Trabzon ve İstanbul başkonsoloslukları ile Rusya Ankara Büyükelçiliği’dir. Bunların yanı sıra Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan fahri konsolosluklar, vize merkezleri ve seyahat acenteleri de başvuru için tercih edilebilecek yerler arasındadır. Ancak başvuruda bulunmadan önce kişilerin yetkili olan kurumlara başvurup başvurmadıklarını anlamaları gerekir.

Bulunduğu şehre yakın konumdaki temsilciliğe vize başvurusunda bulunacak olan kişiler öncelikle randevu almak zorundadır. Bu randevu sayesinde kendilerine ayrılan sürede işlemlerini eksiksiz bir şekilde yapabilirler. Evrakların teslimi veya vize ücretinin ödemesini yapabilirler. Başvuru için büyükelçilik tercih edildiğinde ise resmi web sitesi üzerinden randevu alınarak verilen tarihte büyükelçilikte hazır bulunularak başvuru yapılır.

Vize Rusya İçin Başvuru Koşulları Nelerdir?

İnsanların vize Rusya için başvuru işlemlerine başlaması ve başvuruların olumlu sonuç alabilmesi için başvuru koşullarını yerine getirmeleri gerekir.

Vizenin alınabilmesi için sağlanması gereken başvuru koşulları şunlardır;

 • Başvuru yapacak kişilerin pasaport sahibi olmaları gerekir. Ayrıca bu pasaportun en fazla 10 yıl önce alınmış olması zorunluluğu vardır.
 • Rusya seyahati için gerekli maddi gelirin olması ve bunun banka hesap özeti veya maaş bordrosuyla kanıtlanabilecek olması gereklidir.
 • Vize Rusya başvurusunun kabul edilmesi için başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulabilmesi gerekir.
 • Rusya’ya gidiş için engel bir durumun olmaması gerekir.
 • Seyahat için kullanılacak pasaportta herhangi bir yırtık veya hasar bulunmamalıdır.
 • Vize türüne uygun olan vize belgelerinin birbiriyle tutarlı olacak şekilde hazırlanmış olması gerekir.
 • Alınacak vize türüne göre davet mektubu hazırlanmalıdır.

Bu koşulları sağlayan kişilerin başvurularını tamamlayabilmeleri için Rusya Konsolosluğu’ndan randevu almaları lazımdır. Bu sayede işlemler başlatılabilir.

Rusya İçin Vize Çeşitleri Nelerdir?

Vize muafiyeti olmayan kişilerin Rusya’ya gidebilmeleri için yapacakları seyahate uygun olarak alınma zorunluluğu getirilen vizeye sahip olmaları gerekir. Bunun için başvurular vize türüne bağlı olarak gerçekleştirilebilir.

Rusya için vize çeşitleri şöyledir;

 • Rusya çalışma vizesi
 • Rusya hümaniter vize
 • Rusya turistik vize
 • Rusya teknik vize
 • Rusya öğrenci vizesi
 • Rusya ticari vize
 • Rusya özel ziyaretçi vizesi
 • Rusya transit vizesi

Bu vizeler 1 girişli, 2 girişli veya çok girişli olarak talep edilebilir. Bu sayede giriş sayısına bağlı olarak vize geçerlilik süresi boyunca ülkeye giriş çıkış yapılabilir. Bu vizeleri alabilen kişiler Rusya’da kalma sürelerinin 7 günden fazla olması durumunda Rusya makamlarına kayıt yaptırmak zorundadır. Bu kayıt ülkeye giriş sonrası yaptırılmaktadır.

Rusya Vizesi Almak İçin Başvuru Evrakları Nasıl Olmalıdır?

Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerden ülke temsilcilikleri Rusya vizesi için gerekli evraklar listesini talep ederler. Bu evrakların talep edilme amacı başvuruda bulunan kişinin ülkeye giriş için maddi ve kişisel durumunun uygun olup olmadığının anlaşılmasıdır.

Rusya vizesi almak için gerekli görülen başvuru evrakları ve başvuru evraklarının özellikleri şöyledir;

 • Başvuru formu: İtalyanca, Rusya, İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden birine göre doldurulmalıdır. Formda hatalı ya da yanlış bilgi yer almamalıdır. Ayrıca form vizeyi talep eden kişinin imzasını taşımalıdır.
 • Pasaport: Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır. Ayrıca Rusya vizesi için kullanılabilecek boş sayfaları bulunmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: TC kimlik numarası bulunmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Sigorta opsiyonel olup zorunluluğu yoktur.
 • Ev hanımı, işsiz olanlar ya da öğrenciler için sponsorluk dilekçesi
 • Banka hesap özeti: Hesap özetinin son 3 ayı içermesi ve banka kaşesinin bulunması gereklidir.
 • Davetiye: Rusya’ya davet icabı gidenlerin teslim etme zorunluluğu vardır.

Standart olan bu belgelerin dışında çalışma vizesi alacakların çalışma durumunu gösteren belgeleri, öğrenci vizesi alacaklarınsa öğrencilik durumlarını gösteren belgeleri sunmaları gerekir. Buna ek olarak tüm belgelerin yeni hazırlanmış ve başvuruda bulunan kişi için geçerli bilgileri içermesi gerekmektedir.

Rusya Vize Almak Adına Sponsor Dilekçesi Zorunlu Mudur?

Sponsor dilekçesi Rusya’ya seyahat gerçekleştirecek olan kişilerin ülkedeki masraflarının bir başkası tarafından karşılanması durumunda teslim etmeleri gereken bir dilekçedir. Bu dilekçe sayesinde konsolosluk makamı başvuru sahibinin maddi durumunun yetersiz olup olmamasıyla ilgilenmez. Ancak sponsorluk dilekçesi vize almak için her durumda sunulabilecek bir dilekçe değildir. Bu dilekçenin vize evraklarıyla birlikte sunulabilmesi için başvuru sahiplerinin işsiz veya öğrenci olmaları gerekir. Bu kişilerin maddi ihtiyaçlarını kendilerinin karşılaması mümkün olmadığı için sponsorluk dilekçesi ülkeye girişlerini sağlar. Ayrıca çalışanlarında bu dilekçeyle Rusya’ya gitmesi mümkündür.

Rusya’ya Vize Almak İçin Ödenecek Ücretler Ne Kadardır?

Vize başvurularının tamamlanması veya işleme alınabilmesi için Rusya’ya vize almak isteyenlerin vize ücretlerini ödemesi zorunludur. Ödemenin yapıldığı makbuz veya dekont gibi belgelerle kanıtlanabilir. Vize ücretleri ise alınması gereken vize türüne, vatandaşlığa, vize giriş süresine, vize süresine, başvuru yapılan vize merkezine ve işlem süresine göre belirlenir. Bu ücretler her sene belirli dönemlerde artış gösterdiği için vize almak isteyenlerin başvuru öncesinde ücretleri öğrenerek hazırlık yapmaları gerekir.

Turistik vize almak isteyen kişiler tek girişli ve 10 iş gününde alabilecekleri Rusya turistik vizesi için 80 USD ücret öderler. Ticari vize almak isteyen kişiler tek girişli ve 3 iş gününde alabilecekleri Rusya ticari vizesi için 160 USD ödeme yaparlar. Bu nedenle başvuru sahiplerinin vize türüne ve işlem süresine karar vererek ücretlerini ödemeleri gerekir.

Rusya İçin Yapılan Vize Başvurularının Sonucu Kaç Günde Açıklanır?

Rusya için yapılan vize başvuruları cevabının kaç günde sonuçlanacağı seyahat planı yapan kişilerin dikkate alması gereken bir konudur. Çünkü planlanan seyahat zamanında sonuçlanmayan vize başvuruları, seyahatin iptaline ve seyahatin ertelenmesine neden olabilir.

Vize başvurularının sonuçlanma süresi ise Rusya Büyükelçiliği veya yetkili konsolosluğun yoğunluğu, resmi tatiller ve işleme alınma süresine göre değişir. Bu süre ortalama olarak 4-15 iş günü olarak ifade edilse de uzun sürdüğü durumlar sıklıkla görülür. Başvuru cevap süresinin uzayacağı göz önüne alınarak Rusya vizesi başvurularına en az 1 ay önceden başlanması tavsiye edilir.

Rusya Yabancı Vatandaşlar İçin Vize Muafiyeti Uygular Mı?

Rusya’ya gitmek isteyenler vize işlemlerinin uzun süreceğinin farkında olarak vize muafiyetinden yararlanıp yararlanamayacaklarını merak ederler. Rusya Türk vatandaşları için sadece diplomatik pasaportlulara vize muafiyet hakkı verirken yabancı ülke vatandaşlarına şartlara uygun olmaları durumunda muafiyet sağlar.

Rusya yabancı vatandaşlara 14 gün, 90 gün ve 60 gün vizesiz ülkeye giriş muafiyeti sağlar. Rusya’ya girişte 14 gün muafiyeti olanlar Hong Kong, Çin ve Nauru ülke vatandaşlarıdır. Mauritus ve Güney Kore vatandaşları ise turizm amacıyla 60 gün vize muafiyeti hakkından yararlanabilirler. Ukrayna, Ermenistan, Azerbaycan, Moldova, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Abhazya vatandaşlarının ise 90 gün vize muafiyeti vardır. Güney Osetya ve Beyaz Rusya vatandaşlarının ise Rusya vize gerekliliği konusunda süresiz muafiyet hakkı bulunur.

Rusya vize başvurusu için istenen bazı belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Bu belgelerin tam bir şekilde doldurulması ve bilgilerin tamamen doğru olması gerekmektedir.

Rusya Vize Başvuru Türleri

Rusya vize başvuru adımı için çeşitli türler vardır. Bu türler şu şekildedir:

1.Turistik vize: Rusya vize başvurusu yaparken turistik amaçlı gidecek olan kişilere verilen vize türüdür.

Öncelikle Voucher yani otelde kalınacağını belirten tarihli belge, davetiye gereklidir. Bunların yanında uçak ile otel rezervasyonu (Gidiş dönüşlü olacak şekilde olmalıdır), yüz belirgin şekilde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz olacak şekilde biyometrik fotoğraf, pasaport (Geçerlilik tarihi en az 6 ay daha olan, 2 adet boş sayfası olan), online vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

2.Özel Vize: İstenen belgeler eşler için; Rus vatandaşının Rusya Federasyonu kimliği, pasaport, evlilik cüzdanı, 2 adet biyometrik fotoğraf, online başvuru formu çıktısı.

Çocuklar için; kimlik, pasaport, form A belgesi, anne babadan biri yoksa muvafakatname, 2 adet biyometrik fotoğraf, online başvuru formu çıktısı gerekmektedir.

Pasaportun 6 ay daha geçerliliği olmak zorundadır.

3.Çalışma Vizesi: Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu tarafından verilmiş olan bir davetiye mektubu, 6 aylık geçerlilik süresi olan ve 2 tane de boş sayfaya sahip olan pasaport, başvuru formu (Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalıdır) renkli fotoğraf, sağlık sigortası (Zorunlu değildir) ve imzalı HİV tahlili gerekmektedir.

4.Öğrenci Vizesi: Rusya’da öğrenim görmek isteyen öğrenciler için verilen vizedir. Rusya Federal Göçmen Bürosu tarafından verilmiş davetiye, en az 6 ay geçerlilik süresi olan ve 2 adet de boş sayfalı olan pasaport, başvuru formu (imzalı), renkli fotoğraf, HIV raporu (imzalı ve kaşeli) istenmektedir.

5.Ticari Vize: Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’na verilecek bir davetiye, en az 6 ay geçerlilik süresi olan bir pasaport, başvuru formu (Eksiksiz ve doğru bilgiler olmak zorundadır), renkli fotoğraf ve zorunlu olmayan ama tavsiye edilen sağlık raporu istenmektedir.

6.İnsani Vize: Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’na verilecek bir davetiye mektubu, davetli olarak gidecek olan kişiye ait davet organizasyonu orijinal başvurusu, en az 6 ay geçerli olan, 2 adet boş sayfaya sahip pasaport, renkli fotoğraf, zorunlu olmayan ama tavsiye edilen sağlık raporu gerekmektedir.

Rusya Vizesi Başvuru Ücretleri

Rusya vizesi başvuru ücretleri 2020 Mart itibari ile yenilenmiştir.

Bu ücretler şu şekildedir:

 • Tek girişli ve 57 iş günü işlem süreli olan turistik vize ücretleri; Konsolosluk için olan ücret 80 USD, hizmet bedeli ücreti ise 35 USD.
 • Tek girişli olan ve 1 iş günü işlem süreli olan turistik vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 160 USD, hizmet bedeli ücreti ise 35 USD.
 • Çok girişli olan ve 57 iş günü işlem süreli turistik vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 128 USD, hizmet bedeli ise 35 USD.
 • Çok girişli olan ve 1 iş günü işlem süreli turistik vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 256 USD, hizmet bedeli ise 35 USD.
 • Tek girişli olan ve 57 iş günü işlem süreli ticari vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 80 USD, hizmet bedeli 35 USD.
 • Tek girişli olan ve 1 iş günü işlem süreli ticari vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 160 USD, hizmet bedeli: 35 USD.
 • Çok girişli olan ve 57 iş günü işlem süreli ticari vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 240 USD, hizmet bedeli 35 USD.
 • Çok girişli olan ve 1 iş günü işlem süreli ticari vize ücretleri; Konsolosluk için ücret 480 USD, hizmet bedeli ise 35 USD.

Rusya vize başvurusu konusunda uzman desteği alarak, adınıza doğru şekilde vize başvuru işleminin yapılması için vize danışmanlık şirketimizle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’den Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları Rusya seyahatine çıkmak için öncelikle vize randevusu oluşturmak zorundadırlar. Rusya Konsolosluğu tarafından belirlenen kriterlere göre oluşturulan evrak listesinin 2021 yılına göre güncellenmiş liste olması önemlidir. Aynı zamanda evrakların eksiksiz olması seyahat planının aksamaması için gereklidir. Seyahat tarihinizde aksaklık oluşmaması için vize başvuru randevusunu erken almak oldukça önemlidir. Rusya vizesi almak için mutlaka Rusya vize randevusu alınmalıdır. Vize başvuruları randevu olmadan değerlendirilmeye alınmamaktadır.

Rusya Vize Randevusu Sonrasında Vize İşlemleri

Yapılacak seyahatin türü vize randevusu almadan önce ilgili kuruma belirtmelidir. Ardından vize başvurusu yapmak için randevu gününde Konsoloslukta bulunmak gerekir. İlk kez bu ülkeden vize almak isteniyorsa Konsoloslukta şahsen bulunulmalıdır. Vize işlemleri elbette vize işlemlerini yürüten aracı kurumlar aracılığıyla yapılabilir ve evraklar hazırlanabilir. 2021 yılını içeren güncel evrak listesine göre evrakları hazırlamak yararlı olacaktır. Böylelikle seyahat planında aksaklıklar yaşanmamış olur. Rusya vize başvurusu yapacak olan kişiler tek girişli, iki girişli ya da çok girişli olarak farklı vize taleplerinde bulunabilirler. Ortalama olarak 15 gün öncesinden Rusya vizesi için randevu oluşturulmalıdır.

Rusya Vize Randevu Alma Adımı İle Birlikte Vize Ücreti Ödeme

Rusya’ya yapılması planlanan seyahatlerde Rusya Hükümeti kişilerden vize talep etmektedir. Rusya vize randevu alma işlemi çok zor bir işlem olmamaktadır. Konsolosluklardan şahsen başvuruyla ya da aracı kurumlar aracılığıyla randevu alınabilir. Elbette vize için bir takım evrakların hazırlanmasının yanında vize harcının da ilgili kuruma yatması gereklidir. Vize ücretleri her yıl ülkenin Konsolosluğu tarafından güncellenmektedir. Bu ücret vizenin türüne, kategorisine ve vatandaşlık türüne göre farklılık gösterebilir. Rusya ülkesinin vize ücretleri nakit olarak verilebildiği gibi ilgili kuruma kredi kartıyla da ödenebilir. Fakat vize reddi olması halinde ödenen tutar geri iade edilememektedir. Dolayısıyla evrakların eksiksiz ve doğru bilgiler içeriyor olması oldukça önemlidir.

Rusya Vize Randevu Alma İşlemi Sonrasında Gerekli Olan Evraklar

Rusya vizesi için güncel evrak listesi hazırlanmalıdır. Güncel evrak listesine göre kişinin kendi kişisel bilgilerini içeren evrakların hazırlanması vize başvurusunun onaylanma sürecini kısaltacaktır. Evraklarda sıkıntı yaşanmaması halinde vize olumlu sonuçlanırken, seyahat tarihinde aksamalar yaşanmayacaktır.

Vize için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Rusya vizesi başvuru formu
 • Rusya vizesi için davetiye
 • Voucher belgesi

Bu evraklar tam ve doğru bilgilerle hazırlanırsa Rusya vizesi olumlu sonuçlanacaktır. Aracı kurumlar aracılığıyla vize işlemleri yaptırılıp kısa zamanda Rusya vizesine sahip olunabilir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya’ya yapılacak olan seyahat için ne kadar erken vize başvurusu yapılır ve evraklar hazırlanırsa vize onay süreci de o kadar erken olacaktır. Bu nedenle seyahat tarihinden ortalama bir ay öncesi Rusya vize randevu alımı sağlıklı olacaktır. Konsolosluklarda yaşanması muhtemel yoğunluklar, resmi tatil günlerini düşünmezsek 4 ile 7 gün içinde vize sonuçlanacaktır.

Farklı amaçlar doğrultusunda seyahat yapmak için Rusya vize işlemleri adımlarını atmak gerekir. Vize başvurularının birçok aşaması vardır. Her aşamayı adım adım geçmek oldukça önemlidir. Aşamaların hızlı ve sorunsuz bir biçimde ilerleyebilmesi için süreç ile yakından ilgilenilmelidir. Rusya vize işlemleri yapılmadan önce Rusya’ya hangi amaç ile gideceğinin kararlaştırılması önemlidir.

Rusya Vizesi İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vize işlemleri sırasında istenilen her bilginin eksiksiz ve tam olarak verilmesi gerekir. Vize formunu doldururken amaç, giriş ve çıkış sayısı önceden belirlenmelidir. Form vize işlemini yapmak isteyen kişi tarafından imzalanmalıdır. Rusya’ya seyahat etmek için almak istenilen vize türlerinin hepsi için davetiye alınmalıdır. Davetiyeler Rusya’daki yetkili makamlar tarafından hazırlanmış olmalıdır. Davetiye işlemleri uzun bir süreci kapsar. Bu nedenle Rusya vizesi işlemleri için yapılması gerekenlere önceden başlamak gerekir. Rusya’ya gidiş amacına ve seyahat süresine göre farklı vize türleri için farklı evraklar istenebilir. Belgeler eksiksiz ve en iyi biçimde hazırlanıp ilgili kişilere teslim edilir. Pasaport, seyahat sürecinden itibaren en az 6 ay geçerliliğini korumalıdır. Rusya vizesi işlemleri için en yakın konsolosluktan randevu alınmalıdır.

Rusya Vize Türleri

Seyahat süreci ve amacına göre farklı vize türleri bulunur. Her vize türü için başvuru yapmak gerekir. Turistik amaçlı geziler giriş ve çıkış olarak alınır. Seyahat sırasında 30 gün dolaşım hakkı vardır. Ticari iş ve fuar ziyaretlerinde ise vize süresi değişim gösterir. Ticari amaç ile vize alındığı zaman kullanım süresi 90 gündür. Tekrarlanan fuarlar için vize işlemleri tamamladıktan sonra dolaşım süresi en fazla 1 yıldır.

Eş, akraba ve aile ziyaretleri için ayrı vize türü bulunur. Rus halkı için aile en derin bağları simgeler. Aile vizesi alabilmek için ilgili makamlardan davetiye almak gerekir. Rusya’da yaşayan başvuru sahini yakınından ilgili makama bir beyan sunulmalıdır. Davetiyelerin süreci en az 45 gündür. Rusya’daki eğitim kurumlarında öğrenim görebilmek için öğrenci vizesi alınmalıdır. Öğrenci vizesi 90 günü kapsar ve ilgili makamlara giderek sürenin uzaması için başvuru yapma imkanı bulunur. Rusya’da bulunan herhangi bir kurumda çalışmak isteyen kişiler için vize imkanı vardır. Çalışma vizesinin süresi 90 gündür.

Akademik, kültürel ve sosyo-politik gelişim, spor etkinliklerinde görev almak için yapılacak ziyaret türü insani vizedir. İnsani vize 90 güne kadar veya 1 seneye kadar verilir. Rusya topraklarına inerek başka bir ülkeye seyahat etmek istenildiği zaman alınması gereken vize türü transit vizesidir. Rusya’ya gidiş veya dönüş vizesinin geçerlilik süresi ve ülkeye giriş tarihi gibi önemli unsurlar, Rusya transit vizesinin geçerlilik süresine göre belirlenir. Rusya havalimanında kalış süresi 24 saat ile sınırlıdır. Bu nedenle ayrı olarak transit vize almak gerekmez. Fakat havalimanında kalış süresi 24 saatten fazla olduğu zaman transit vizeye tekrardan ihtiyaç olur.

Rusya Vize İşlemleri İçin Ücretin Belirlenmesi

Vize başvuru işlemi için yapılması gereken vize işlemleri öncesinde ücret verilmelidir. Vize türlerine göre ücretlerde değişim gösterir. Ayrıca konsolosluk ve hizmet bedeli de vardır.

Rusya’ya gidebilmek için pasaportun yanı sıra Rusya vizesi için gerekli evraklar doğru şekilde toparlanarak bu evraklarla birlikte vize almak da gerekmektedir. Ayrıca vize evrakları eksiksiz ve zamanında teslim edilmelidir.

Rusya, Avrasya bölgesinde yer alan, oldukça geniş bir coğrafyadır. Rusya’yı görmek ve gezmek ya da çalışmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır ve gün geçtikçe bu sayı artmaktadır. Gerek doğal güzellikleri, gerek iklimi ve gerekse kullanılan dili dolayısıyla Rusya çok popülerdir.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya’ya gitmek isteyenler Rusya vizesi gerekli evraklar konusunda son derece titiz davranmalıdır.

Rusya vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Rusya Federasyonu devleti tarafından gönderilmiş olan onaylı ve ıslak imzalı elektronik davetiye
 • En az 6 ay geçerli olan pasaport
 • 2 tane 35×45 mm ölçülerinde, arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf
 • Rusya vizesi için eksiksiz ve doğru doldurulmuş başvuru formu
 • Sağlık sigortası (zorunlu değildir fakat alınması iyi olur)

Bunlar Rusya vizesi için gerekli olan evraklardır. Doğru bir şekilde teslim edildiğinde farklı herhangi bir durum olmazsa sorunla karşılaşılmaz. Başvuru sırasında gerekli evraklar kişiye göre değişim gösterebilir. İlgili makamlara giderek başvuru sırasında gerekli evraklar için detaylı bilgi alınabilir.

Rusya Vize Gerekli Evraklar Temini İçin Ne Yapılmalıdır?

Rusya’ya gitmek isteniyorsa vize için gerekli evrakların bir araya getirilmesi zorunludur. Öncelikle Rusya Federasyonu Konsolosluğu’nun kendi web sitesinden vize randevusu alınmalıdır. Başvuru yaptıktan sonra Rusya vize gerekli evraklar içerisinde yer alan elektronik davetiye adrese ulaşacaktır. Bunun süresi 30-40 günü bulabilir. Bu yüzden biraz hızlı davranmak iyi olacaktır.

Rusya Vize Evrakları Nasıl Temin Edilir?

Rusya vize evrakları nasıl temin edilir merak edildiğinde, öncelikle pasaport kontrol edilmelidir. Süresi en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Süresi dolduysa yenilenmelidir. Pasaportun bir kısmı boş kalmalıdır. 2 adet biyometrik fotoğraf için belirlenen ölçüler doğru bir şekilde fotoğrafçıya belirtilmelidir.

Rusya Vize Belgeleri Alma

Rusya vize belgeleri arasında asla unutulmaması gereken diğer belge ise Rusya vizesi başvuru formudur. Başvuru formu Rusya vize belgeleri içerisindeki en önemli evraktır. İstenen bilgiler tamamen doğru, net ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Rusya Vize Almak İçin Gerekli Evraklar Ve Ücret

Rusya vizesi için her şeyi tamamladıktan sonra Rusya vize almak için gerekli evraklar arasındaki diğer belge olan sağlık sigortası da unutulmamalıdır. Zorunlu olmadığı söylenir fakat edinmek iyi olacaktır. Rusya vize ücreti ise, alınacak vize türüne göre değişecektir.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Ve Vize Türleri

Rusya vizesi için gerekli belgeleri temin etmek sanıldığı kadar zor değildir. Rusya vizesi için gerekli belgeler temini yapıldıktan sonra, vize ücreti öğrenilmelidir. Rusya için transit vize, turistik vize, öğrenci vizesi, ticari vize ve aile birleşimi vize çeşitleri vardır.

Rus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Almak

Eğer Rus vizesi için gerekli evraklar tamamlandıysa, ücret ödeme aşamasına gelinmiştir. Rusya güncel vize ücreti 170 USD şeklindedir. Gerekli vize evrakları ile birlikte ücret eksiksiz teslim edilmelidir.