Kehf Turizm

PORTEKİZ

Portekiz Vize Müracaatı

Portekiz vize başvurularının Türkiye’de bulunan temsilcilikler tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Başvuruların öncelikle Portekiz Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri ya da akredite acenteler tarafından yapılması gerekir.

Kısa Süreli Portekiz Vizesi

90 günden daha az kalmayı düşünen vatandaşların kısa süreli Portekiz vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Başvurularda seyahat amacını ve Portekiz’e neden gitmek istenildiğini belirtmek önemlidir. Bunun için seyahat amacına ilişkin olarak tüm belgeleri sunarak kanıtlamak ve ülkeye döneceğini bildirmek gerekir.

Kısa süreli Portekiz vize türleri;

  • Turizm amaçlı vize
  • Aile ziyareti amaçlı vize
  • Transit amaçlı vize
  • Arkadaş ziyareti amaçlı vize
  • Akraba ziyareti amaçlı vize
  • Kısa süreli eğitim amaçlı vize

Kısa süreli olarak kalmak istenilen Portekiz dışında süre olduğu müddetçe Schengen Bölgesi üye devletlerine de seyahat etmek mümkündür. Bunun için Portekiz’de daha uzun süreli kalmak gerekebilir.

Uzun Süreli Portekiz Vizesi

Uzun süreli olarak kalmak istenilen ve 90 günden daha fazla süre zaman geçirilecek olan Portekiz’e gitmek için uzun süreli vize başvurusunda bulunmak gerekir.

Uzun süreli vize türleri;

  • Eğitim amaçlı ulusal vize
  • AB gönüllü hizmet için ulusal vize
  • Aile birleşimi için vize
  • Çalışma izin vizesi

Bu vize türlerine başvurarak 90 günden daha uzun süreli vize alabilmek mümkün oluyor. Eğitim ile ilgili almak istenilen vize için üniversiteden almak gereken belgeler onaylı olarak sunulmalıdır.

Portekiz Vize Alımı Nereden Yapılır?

Portekiz vize başvuru işlemi yapmak için öncelikle Türkiye sınırlarında bulunan Portekiz Büyükelçiliği’nden güncel evrak listesi ve bilgileri alınabilir. Bunun yanı sıra danışmanlık hizmetimizden yararlanarak daha hızlı sürede ve doğru şekilde başvuru evrakları tamamlanabilir. Türkiye’de yaşanılan ile göre başvuru yapılması gereken iller belirlenmiştir. Schengen vize başvurusu Ankara Portekiz Büyükelçiliği’nden, İstanbul Macaristan Konsolosluğu’ndan yapılabilir. 15 Mart 2011 yılındaki anlaşmaya göre vize almak isteyen Türk vatandaşları İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu’ndan başvuru yapabilecek.

Portekiz’e Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Portekiz’e vize almak adına Schengen üyesi olan ülkeler için biyometrik veri taraması yapılması zorunludur. Parmak izi ve biyometrik yüz tarama bu veri tarama kayıtlarında bulunuyor. Parmak izi verisi sunmak için Portekiz Büyükelçiliği ile iletişime geçerek randevu almak gerekir. Schengen vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve seyahat tarihine yetişmesi isteniyorsa 1 ay önceden seyahat planı yapılmalıdır. Daha erken yapmak halinde yaşanacak aksilikler nedeniyle seyahat planı ertelenmek durumunda kalınabilir.

Portekiz İçin Vize Başvurusu İçin Form

Portekiz için vize başvurusunda bulunmak adına yapılması gereken, başvuru formunu gerçek bilgiler ile eksiksiz olarak doldurmaktır. Okunaklı olarak İngilizce yazılması gereken başvuru formunuzda ıslak imza olması zorunludur. Aynı zamanda başvuru formunda yer alan bilgileri ispatlamak ve belgeleri başvuru evraklarının arasına koymak gerekir.

Portekiz Vize Onay Süresi

Portekiz vize başvurularını yapmak için başvuru formunu doldurduktan sonra Portekiz Büyükelçiliği’nden randevu almak gerekir. Randevu zamanına kadar ise tüm evrakları tamamlamak gerekir. 15 günlük sürede eksik olmaması halinde onaylanan vize başvuruları, eksik olması halinde ek süre verilerek tamamlanması istenebilir. Portekiz Büyükelçiliği kararıyla reddedilebilir. Evrak eksikliği ya da geçerli olmayan evraklar nedeni ile reddedilme gerçekleşebilir. Özellikle çoğu ret sebepleri arasında bulunan pasaport süresinin geçerliliğini kaybetmiş olması, sayfalarında yırtılma ya da son iki sayfasının boş olmaması gibi nedenler vardır. Bu gibi durumları yaşamamak adına vize danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Karışık gibi görünen işlemler nedeni ile vizenin olumsuz sonuçlanmaması adına güncel evrak listesini talep etmek gerekir.

Portekiz Vize Ücretleri

Portekiz vizesi almak için evrakları tamamlarken muhakkak başvuru ücretini yatırmak ve dekontunu evrakların arasına iliştirmek gerekir. 90 günden uzun sürede vize başvurusu yapabilmek için 6 yaş altı çocuklara vize ücreti ödemeye gerek yoktur. 18 yaş altı çocuklara vize ücreti alınmaması için Avrupa vatandaşı olmak gerekir. Güncel vize ücretlerini öğrenmek için Portekiz Büyükelçilik ile iletişime geçmek gerekir. Harç ücretleri kısa süreli ve uzun süreli vize başvuruları için değişebilir. Bunun yanı sıra Büyükelçilik nezdinde talep edilecek ek hizmetler karşılığında bir bedel ödemek gerekebilir. Bu bedeli ise Büyükelçilik bünyesine nakit olarak ödemek gereklidir.