Kehf Turizm

NORVEÇ

Norveç Vize Alımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Norveç vize alımı için başvuru yapabilmek adına vize talep dilekçesi ve başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır. Norveç vize başvuru formu ve vize talep dilekçesi ilgili konsolosluk ve büyükelçiliklerden talep edilerek online olarak internet üzerinden doldurulur. Daha sonra seyahat amacına göre istenilen evraklar tamamlanarak ilgili yerlere teslim edilir. Başvuru için gerekli evrakların tam ve ikna edici olmasına dikkat edilmelidir. Yanlış beyanlarda bulunulan belgelerdeki bilgilerden başvuru sahibi sorumludur. Bu gibi durumlarda vize reddiyle karşı karşıya kalınabilir. Bunun önüne geçebilmek için doğru beyanlarda bulunulması gerekir. Bu evrakların teslim edilmesinden sonra belirli bir başvuru süreci başlar. Başvurunun onaylanması veya reddedilmesi için bekleme sürecine girilir.

Norveç İçin Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Norveç için vize başvurusu yapabilmek amacıyla vize talep dilekçesi ve başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır. Bu işlemlerle beraber evrakların da eksiksiz ve tam olarak dosyaya yerleştirilmesi gerekir. İstanbul’dan yapılacak başvurular için Macaristan Başkonsolosluğu sorumludur. İşlemlerin daha çabuk ve hızlı olması için bu yol seçilmiştir. Diğer şehirlerden yapılan başvurular için Norveç Ankara Büyükelçiliği yetkilidir. Başvuru formları buralardan veya bu işlemlerle ilgilenen vize danışmanlık merkezleri aracılığıyla temin edilebilir.

Norveç Vizesi Almak için Başvuru Formu Ve Vize Talep Dilekçesi

Norveç vizesi almak için başvuru formu ve vize talep dilekçesi büyük önem taşımaktadır. Vize talep dilekçesi içerisinde; seyahat amacını belirten ifadeler yer almalıdır. Neden ziyaret edileceğiyle ilgili bilgiler olmalıdır. Nereye gidileceği, tarih, irtibat numarası, isim, soyisim, meslek bilgileri, unvan, gidiş-dönüş tarihlerini içermelidir. Norveç vize alımı için talep dilekçesindeki cümleler ikna edici ve samimi ifadelerden oluşmalıdır.

Vize başvuru formunda ise; kişisel ve kimlik bilgileri, fotoğraf, pasaport bilgileri, seyahat ve konaklama bilgileri, uçuş bilgileri, gidiş-dönüş tarihleri olmalıdır. Nerede kalınacağıyla ilgili bilgiler de olmalıdır. Bu başvuru formu internet aracılığıyla online olarak doldurulmalıdır. Vize Başvurusu için form; ıslak imzalı, barkod ve referans numaralı olarak ilgili yere teslim edilmelidir.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç vizesi alabilmek için başvuru formunun yanında bazı belge ve evrakların da toplanması gerekir. Bu evrakların eksiksiz ve amacına uygun olarak dosyalanmasına önem gösterilmelidir.

Bu evraklar şöyledir;

 • Vize başvuru formu ve vize talep dilekçesi doldurulmalıdır.
 • Geçerliliğe sahip pasaport olmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğrafa sahip olmak gerekir.
 • Pasaport fotokopisi olmalıdır.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi olmalıdır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği olmalıdır.
 • Maaş bilgilerini içeren döküm belgesi var olmalıdır.
 • Sigorta döküm belgesi işlenmelidir.
 • Seyahat masraflarını gösteren belge bulunmalıdır.
 • Uçuş bilgilerini içeren belgeye sahip olmak gerekir.
 • Rezervasyon bilgilerini içeren belge olmalıdır.
 • Mesleki ve finansal bilgileri gösteren belgelere sahip olmak gerekir.

Bu belge ve evrakların eksiksiz ve tam olarak belirtilmesi gerekir. Öğrenci, çalışan, emekli ve işverenler için ek evraklar istenebilir. Bunlarla ilgili gerekli bilgileri okuduktan sonra veya vize danışma merkezlerinden yardım alarak evrakların tamamlanması gerekir.

Norveç Vize Başvuru Süreci

Norveç vize randevu alımından sonra başvuru süreci başlar. Seyahatten 15 gün önce başvuru yapılmalıdır. Seyahatlerde vize 15 veya 20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. 3 aydan fazla sonuçlanmayan vizeler için ilgili yerlere bunun nedeninin sorması gerekir. Vize işlemlerinin zorluğuna göre önceden de vize taleplerinde bulunulabilir. Bu durum işlemler ve başvuru süreci için önem oluşturur.

Norveç Vizesi Başvuru Türleri Nelerdir?

Norveç için vize başvurusunda bulunan vatandaşların seyahat amaçları farklı olabiliyor. Buna bağlı olarak farklı vize başvurularında bulunabiliyorlar.

Bu başvuru türleri şöyledir;

Norveç turistik vizesi; bu vizeye sahip olan kişiler 90 gün boyunca ülkede bulunma imkanına sahip olurlar. Kısa süren vizeler için geçerlidir. Turistik vizelerde ek evraklar istenebiliyor. Bu evraklar için ilgili vize danışma alanlarından yardım alınabilir. Başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır.

Norveç ticari vize; gri, yeşil ve siyah pasaporta sahip olan kişiler vizeden muaf olarak 90 gün boyunca kalabilirler. Bordo pasaport sahibi vatandaşlar ise vize almak zorundadırlar. Ticari faaliyetlerde bulunmak, fuar ve seminerlerde bulunabilmek için ticari vize alınmalıdır.

Norveç aile ve arkadaş ziyaret vizesi; ziyarette bulunmak için alınan vizedir. Davet eden kişinin vize talep dilekçesi doldurması gerekir. Norveç veya İngilizce dillerinde hazırlanmalıdır. Seyahat amacını belirten belge, seyahat masrafları, nerede konaklanacağıyla ilgili bilgileri içermelidir.

Norveç eğitim-araştırma vizesi; 90 günden uzun süreli kalımlarda başvurulan vize türüdür. Okul ve eğitim amaçlı giden kişilerin başvurması gerekir.

Norveç transit vizesi; Norveç’e transit olarak geçmek isteyen vatandaşların başvurması gereken vize türüdür. İstenilen evraklara ek olarak bazı bilgilerin iletilmesi gerekir. Araç ruhsatlarının bilgileri verilmelidir.

Norveç şoför vizesi; Norveç’e şoför bünyesinde gidebilmek için alınan vize türüdür. Ehliyet fotokopisi, CMR belgeleri, taşıt izin ve kayıt belgeleri, şoför listesi, dilekçe, davetiye, işveren izin yazısı ek belgeler arasındadır.

Norveç kültürel-sportif vize; spor, konferanslar, seminerler, kültürel faaliyetler için giden kişilerin alması gereken vize türüdür. Seyahat amacı vize talep dilekçesinde belirtilmelidir.

Norveç resmi ziyaret vizesi; seyahat amacı belirtilerek talep dilekçesi doldurulmalıdır. Gerekli evraklarla beraber teslim edilerek işlem yapılmalıdır.

Norveç aile birleşim vizesi; eş veya aile durumundan dolayı alınan vize türüdür. Uzun süreli kalımlarda alınan özel bir vize türüdür. Daimi kalıcılık sağlar. Bunun için işlemler daha uzun sürmektedir. Kapsamlı olarak belgeler titizlikle toplanmalıdır.

Başvuru çeşitleri genel olarak böyledir. Bu başvuru türlerinde seyahat amacına hangisi uygunsa ona göre başvuru yapılmalıdır. Eksiksiz ve doğru beyanlar olmasına önem gösterilmelidir. Bu işlemler için bizim gibi vize danışmanlık şirketlerinden destek alınabilir.

Norveç Vize Ücretleri

Norveç vizesinde, harç ücreti 60 Euro olarak belirlenmiştir. 6 yaşından küçükler için harç ücreti alınmaz. 6 ve 12 yaş aralığında olanlardan ise, 35 Euro harç ücreti alınmaktadır. Ticari, turistik, eğitim-araştırma, kültürel-sportif, resmi ziyaret, şoför, sağlık sebepli vize başvurularında 105 Euro istenmektedir.

Norveç Vizesi İçin Red Nasıl Olur? Neler Yapılmalıdır?

Norveç vizesinde başvuru yaptıktan sonra sürecin beklenmesi lazımdır. Başvuru yaparken yazılan bilgilerin doğru olduğundan emin olarak işlem yapılmalıdır. Yanlış bilgilerden dolayı vize reddedilebilir. Öncelikle neden red cevabı alındığını öğrenmek gerekir. Red cevabı almanın bazı nedenleri vardır. Yanlış doldurulmuş ve eksik bilgilere sahip başvuru formu red cevabı sebebidir. Hesapta açıklanamayacak kadar para varsa red cevabı alınabilir. Seyahatleri karşılayabilecek kadar paraya sahip olunmadığında red cevabı alınabilir. Vize başvurularında bulunmak için öncelikle bu işlemlerden geçip geçilemeyeceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Vize red cevaplarından sonra sorunu çözmek gerekir. Sorunu çözdükten sonra tekrar en geç 1 ay içerisinde Norveç vizesi başvurusu yapmak gerekir.

Norveç ülkesine seyahat edebilmek için mutlaka Norveç vize başvurusu yapmak gerekir. Norveç schengen dahilinde olduğu için gidecek olan vatandaşların schengen vizesi alması gerekir. Norveç vize başvurusu yapmadan önce gerekli olan şartları ve evrakları bilmek gerekir. Her ülkenin başvuru şartları da farklıdır. Bu nedenle tüm bilgileri aldıktan sonra başvuru da bulunmak daha doğru olacaktır. Norveç ülkesine seyahat etmek isteyen vatandaşların bordo renkli olan pasaporta sahip olmaları gerekir. Norveç her Türk vatandaşından vize talep eder. Sadece yeşil renkli ve gri diplomatik pasaporta sahip olanlar 180 güne kadar ülkeye seyahat eder. 90 günü aşmadan vizeden muaf tutulurlar.

Norveç Vize Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç vize başvuru adımı için ülkede sorumlu olan büyükelçiliklerden ve konsolosluklardan bu konuda yardım alınabilir. Vize başvuruları genellikle temsilcilikler aracılığı ile yapılır. Daha sonra bir liste verilir ve bu evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Genellikle evraklar hazırlanıp teslim edildikten sonra hızlı bir şekilde sonuçlanır. Ancak evrakların kişilere ait olması oldukça önemlidir. Herhangi bir eksiklik olması halince başvuru da uzar.

Aşağıdaki evrak ve belgeler sunulmalıdır;

 • Pasaport
 • Biometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı
 • Gidiş dönüş uçak bileti
 • Kalınacak yerin bilgileri
 • 3 aylık hesap dökümü
 • Sağlık sigortası
 • Herhangi bir iş yerinde çalışıldığına dair bilgiler

Bu vize evrakları ve belgelerle birlikte Norveç vize başvuru adımı eksiksiz bir şekilde atılarak sonuç beklenmelidir.

Norveç Vizesi Başvuru Süreci Ne Zaman Sonuçlanır?

Norveç vizesi başvuru talebinde bulunulduğu zaman sonucun çıkması biraz uzun sürebilir. Genellikle konsolosluklar oldukça yoğun olur ve sonucun gelmesi de bu nedenle uzar. Vize merkezine evraklar teslim edildiği zaman gerekli kontroller yapıldıktan sonra evraklar da konsolosluğa iletilir. Eğer evraklar da bir eksik varsa konsolosluk tekrar evrak talep eder. Konsolosluk evrakları inceledikten sonra genellikle bir hafta veya 10 gün içerisinde başvuru cevabı gelir. Bu gibi durumlar da başvuru da bulunan vatandaşların vize reddi de alması mümkün olmaktadır. Bu sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka Norveç vizesi başvuru evraklarını birkaç kez kontrol ederek teslim etmekte fayda vardır.

Norveç Vizesi Başvuru Adımı Sonucunda Vize Reddi

Norveç ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuru işlemlerini tamamlamasının ardından vize sonuçlanır. Ancak bu gibi durumlar da vize olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlanabilir. Eğer daha önce hiç vize alınmadıysa direkt olarak vize reddi alınabilir. Genellikle bu gibi durumlar herkes için geçerli değildir. Ancak vize reddi alındığı zaman hemen tekrar başvuru da bulunmamak gerekir. Aradan belli bir süre geçtikten sonra başvuru da bulunmak ve evrakları kontrol etmek daha doğru olacaktır. Vize reddi almamak için genellikle daha önce yapılan seyahatler de oldukça önemlidir. Özellikle vize alınan ülkeye gitmemek vize reddi alınmasına neden olur. Genellikle bu gibi işlemler konsolosluk tarafından çok sık kontrol edilir.

Norveç Vize Başvuru Şartları

Norveç ülkesine seyahat edileceği zaman gerekli olan başvuru şartlarını da mutlaka yerine getirmek gerekir. Norveç vizesi için başvurunun seyahat tarihinden çok önceden yapılması gerekir. Vize merkezinden randevu alındıktan sonra başvuru yapılmalıdır. Genellikle konsolosluk direkt olarak başvuruyu kabul etmez. Pasaportun 3 ay geçerli olması gerekir. Norveç vizesi için parmak izinin de mutlaka verilmesi gerekir. Parmak izinin çok eski olması aynı zamanda vize alınmamasına neden olur. Başvuru şartlarını yerine getiren her vatandaş belirlenen vize merkezleri üzerinden başvuru da bulunabilir. Bu nedenle başvuru şartlarını yerine getiren herkes kolay bir şekilde Norveç vize başvurusu adımını gerçekleştirebilir.

Norveç’e seyahat etmeyi planlayan kişilerden Umuma Mahsus (bordo) pasaporta sahip olanlar Norveç vize randevu adımı ile vize başvurusunda bulunmalıdır. Bunun için gerekli evraklar temin edildikten sonra yetkili kurumdan Norveç vize randevu alımı yapılarak işlemler tamamlanmalıdır. Diğer pasaport türlerinden herhangi birine sahip olan kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak olan seyahatleri için vizeden muaftır.

Vize Türleri

Norveç’e seyahat etmek isteyen kişiler için seyahatlerine uygun olacak pek çok vize türü vardır. Vizeler sürelerine ve giriş-çıkış durumlarına göre çeşitlilik gösterir. Kısa süreli vizeler turistik, ticari, sağlık, ziyaret, kültürel- sportif- konferans, kısa süreli öğrenim, staj, sağlık ve transit vizeleridir. Uzun süreli vizeler ise aile birleşimi ve çalışma vizesidir. Vize türleri tek, çift ve çok girişli olarak da değişiklik gösterir.

Vize Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Ülkeye yapılacak olan seyahatin nedeni belirlendikten sonra alınacak vize türüne de karar verilir. Sonrasında seçilen vize türüne uygun olarak istenilen vize belgeleri hazırlanır.

Genel olarak istenilen belgeler şunlardır;

 • Pasaport (Seyahat bitiminden sonra en az 3 ay geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfası bulunan)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı)
 • Seyahat bilgilerini gösteren belge (Konaklama ve ulaşım bilgileri)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Banka hesap dökümü (Hesap dökümü son 3 aylık döneme ait olmalı ve hesap bakiyesinde en az 7.000 TL bulunmalıdır.)

Vize türlerine göre istenilen belgeler değişiklik gösterebilir. Yetkili kurumlar tarafından ek belgeler de istenebilir.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli belgeler temin edildikten sonra başvuru Ankara Norveç Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul Macaristan Konsolosluğu’na yapılır. Biyometrik işlemlerin (parmak izi taraması) sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için öncesinde Norveç vize randevu alımı gereklidir. Vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Norveç Vize Randevu ve Başvurusu İle Sonuç Kaç Günde Çıkar?

Belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmasından sonra 15 iş günü içerisinde vize başvurusu sonuçlanır.

Vize Ücreti

Vize başvurusu sırasında ödenmesi gereken bir vize başvuru ücreti vardır. Bu ücret 12 yaşın üzerindeki kişiler için 80 Euro, 6-12 yaş arası çocuklar için ise 35 Euro’dur. Tüm bu Norveç vize randevu alım işlemi için bizden danışmanlık alabilir ve doğru adımlar atabilirsiniz.

Bordo pasaportu ya da diğer adıyla umuma mahsus pasaportu olanların Norveç vize işlemleri yapması gerekir. Bu işlemler vize randevusu, vize evraklarının hazırlanması, vize ücreti ödeme ve ek olarak talep edilen işlemlerdir. Norveç iş, turizm, aile ziyareti ve eğitim gibi amaçlarla yabancı ülke vatandaşlarını ağırlayan bir ülkedir. Pek çok kişi bu ülkeye gitmek istediği için bazı ülkelerin vatandaşlarına vize zorunluluğu getirilmiştir. Bu ülke vatandaşları arasında ise Türk’lerde yer alır.

Norveç Vize İşlemleri Arasında Olan Başvuru İçin Randevu Alma Adımı

Norveç vize başvurusu adımının işleme alınabilmesi için Norveç’e gidecek olanların randevu almaları gerekir. Bu randevu Norveç Konsolosluğu’ndan alınır. Verilen randevu zamanında ise evrak teslimi ve parmak izi beyanı ile başvuru tamamlanır. Randevu 4 hafta sonrasına kadar verilebildiği için seyahatten en az 1 ay önce randevu başvurusunda bulunulması gerekir.

Başvuru İle Norveç Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Norveç’e giriş sağlayacak vize için yapılan başvurular 15 gün içerisinde sonuçlanır. Bu nedenle başvuruların en az 15 günde yapılarak işlem sürecinin beklenmesi gerekir. Sürenin 15 günü aşması göz önünde bulundurularak daha erken başvuru yapılması da mümkündür.

Norveç Vize İşlemleri İle Yapılan Başvuruların Reddedilmesi Mümkün Mü?

Norveç Büyükelçilikleri ve Konsolosluklarının ülkeye yabancı ülke vatandaşlarının girişini kısıtlama yetkisi vardır. Bu yetkiyi daha çok vize başvurularına onay vermeyerek kısıtlayabilirler. Yapılan vize başvurularının incelemeleri sonrasında uygun görmedikleri kişilerin başvurularını reddederek vize almalarına engel olabilirler.

Norveç temsilciliklerinin vize başvurularını reddetme sebepleri arasında şunlara rastlanır;

 • Seyahat belgeleri sebebiyle ret
 • Kamu güvenliğini sağlama amacıyla ret
 • Vize evrak eksikliği nedeniyle ret
 • Ülkeden ayrılma konusunda şüphe uyandırma sebebiyle ret
 • Ekonomik şartlardan dolayı ret
 • Ülkeye giriş yasağı olması sebebiyle ret
 • Sağlık sigortası sebebiyle ret

Vize için olumsuz olmayan durumlarda ise başvuruları kabul ederek yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişine izin verirler. Böylelikle Türk vatandaşları ya da diğer ülkelerin vatandaşları iş, tatil veya aile ziyareti sebebiyle ülkeye girebilirler.

Norveç Vize İşlemleri İçin Ücret Ödenmesi Gerekir Mi?

Norveç vize işlemleri ile sürecin tamamlanabilmesi için başvuru yapan kişilerin mutlaka kendilerinden talep edilen ücreti ödemeleri gerekir. Norveç vizesi için ücretler 12 yaşından büyük olan kişiler için 105 Euro’dur. 6 yaşından 12 yaşına kadar olan çocuklar içinse ücret 25 Euro’dur. Ayrıca 6 yaşına ulaşmamış çocuklar için vize ücreti ödenmesine gerek yoktur.

Bu ülkeye seyahat için kişiler, aşağıda maddeler halinde belirtmiş olduğumuz Norveç vizesi için gerekli evraklar listesini ilgili kuruma sunmalıdırlar. Norveç, İskandinav ülkelerinden biridir. Görülmesi gereken en güzel ülkelerden biri olması için birçok sebep vardır. Başkenti Oslo olan ülke doğal güzelliklerin var olduğu bir yerdir. Peri masalı edası taşısa dahi bu ülkenin soğuk olduğunu unutmamak gerekir. Seyahat edecek kişinin ülkeye gitmeden önce küçük bir araştırma yapması gerekebilir.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Norveç vize evrakları genel olarak istenen diğer ülke başvuru evrakları gibidir.

Bu evraklar şöyledir:

 • Uygun pasaport Norveç vize evrakları için en önemli belgelerdendir
 • Pasaportun bir fotokopisi ve eski vizelerin fotokopisi
 • Kimlik bilgilerini içeren nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Beyaz fonda çekilen iki adet vesikalık fotoğraf
 • Vize için başvuru formu ve taahhüt
 • Seyahatin nedenini açıklayan ve gidecek kişi tarafından yazılmış dilekçe
 • Nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sigortasını belgeleyen bir poliçe
 • İlgili belgeler (mesleki ve finansal belgeler)

Bu evraklar ile Norveç vizesi için gerekli evraklar listesi tamamlanmış olacaktır. Lakin bu vize evrakları için onaylanma süreci kişinin beklemesi gereken en önemli aşamadır.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Belgeler İle Başvuru Nasıl Yapılabilir?

Norveç vizesi için başvuracak kişiler öncelikle ilgili konsolosluklara müracaat etmelidirler. Bizim ülkemiz için bu konsolosluklar Ankara’da bulunan Norveç Büyükelçiliği ve İstanbul’da ki Macaristan Konsolosluğudur. Ayrıca vize başvuru merkezleri aracılığıyla da başvurulabilir bu başvuran kişi için daha iyi bir tercih olacaktır.

Konsolosluk’tan Norveç vizesi için gerekli belgeler öğrenilmelidir. Konsolosluğun istediği belgeler eksiksiz ve doğru bir biçimde yerine getirilmelidir. Ayrıca Schengen vizesi bulunan bir kişinin ayrıca Norveç vizesine başvurması gerekmez. Bu vizeye sahip kişi önce vizesi olan ülkeye gidip oradan Norveç’e geçebilmesi mümkün olduğu belirtiliyor.

Norveç Vizesi Gerekli Evraklar İle Başvuru Kaç Günde Çıkar?

Evraklarını istenilen koşullara bağlı teslim eden ve herhangi bir engeli bulunamamış kişiler için başvurulara ortalama on beş gün içinde geri dönüş mümkün olacaktır. Bu yüzden başvuran kişinin hazırlıklı bulunması gerekebilir. Norveç vizesi gerekli evraklar uygun olarak temin edilip sunulamamışsa vize başvurusu reddedilir. Norveç vizesi için gerekli evraklar konusunda genel olarak söylenebilecekler bu şekildedir.