Kehf Turizm

MACARİSTAN

Macaristan’a Vize Almak İçin Başvuru

Avrupa Birliği ülkesi olan Macaristan’a vize ile gitme zorunluluğu olan kişilerin vize başvurusu yaparak ve gerekli olan prosedürleri uygulayarak seyahati gerçekleştirmesi mümkündür. Vize almak için başvuru yapmak isteyenlerin seçebileceği birkaç başvuru noktası vardır.

Macaristan vize başvuru noktaları şunlardır;

 • Macaristan Konsolosluğu
 • Macaristan Büyükelçiliği
 • Vize başvuru merkezleri (yetkili)
 • Seyahat acenteleri

Ülke için C tipi olarak anılan vize başvurularının doğrudan konsolosluğa veya büyükelçiliğe yapılması mümkün değildir. Bunun için yetki verilen vize merkezleri tercih edilebilir. Ancak istisnai durumlarda doğrudan başvuru kabulü de mümkündür. Ayrıca uzun süreli yapılacak seyahatler için konsolosluğa doğrudan başvuru yapılabilir.

Macaristan Vizesi İçin Başvuru Formu

Macaristan vizesi için başvuru formu vize evrakları içerisinde mutlaka bulunma zorunluluğu olan belgelerden birisidir. Başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Ayrıca formda yer alan ve kişisel bilgileri içeren 17 maddelik sorular doğru şekilde yanıtlanmalıdır. Bunun yanı sıra forma yazılan cep telefonu numarası başvuru sahibinin olmalıdır.

Başvuru formu online olarak doldurulabileceği gibi çıktısı alınarak da doldurulabilir. Çıktı alındığı durumlarda mutlaka siyah veya mavi tükenmez kalemle hatasız şekilde doldurulmalıdır. Formdaki kişisel bilgiler dışında seyahat, pasaport, vize ve iş bilgileri eksiksiz doldurulduğunda son sayfaya başvuru yapan kişi tarafından imza atılmalıdır. Başvuru formunun çocuklar içinde doldurulması gerektiğinden imzanın anne ve baba tarafından atılması zorunluluğu vardır.

Macaristan Vize Tipleri

Yapılacak Macaristan vize başvurusu ile istenilen zamanda olumlu olarak sonuçlanabilmesi için Türk vatandaşlarının doğru vizeye başvuru yapmaları gerekir. Bu nedenle başvuru öncesinde vize tiplerinin belirlenmesi faydalı olacaktır.

Vize zorunluluğu olan kişilerin alabilecekleri Macaristan vize tipleri şunlardır;

 • Eğitim vizesi
 • Turistik vize
 • Transit vize
 • Oturum vizesi
 • Şoför vizesi
 • Sportif amaçlı vize
 • Resmi ziyaret vizesi
 • Kültürel amaçlı vize
 • Ticari vize
 • Sağlık sebepli vize
 • Aile birleşimi vizesi
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi

Vize tipine karar veren kişiler her vize tipi için aynı talep edilen standart belgelerle vize tiplerine göre belirlenen farklı belgeleri hazırlamak zorundadır.

Macaristan Vizesi Almak İçin Evraklar

Macaristan vizesi alınabilmesi için başvuruda bulunacak kişiler vize merkezleri, konsolosluklar veya turizm acentelerine vize evraklarını teslim etmelidirler. Macaristan vizesi için gerekli evraklar başvuru yapan bireylerin Macaristan’a gitmek için uygun aday olup olmadığının anlaşılmasına yardımcı olur. Bu nedenle belgelerin eksik olmadan teslim edilmesi önemlidir.

Macaristan’a gitmek isteyenlerin başvuru yaptıkları merkezlere teslim etme zorunluluğu bulunan ve standart olarak kabul edilen vize evrakları şunlardır;

 • Başvuru formu (form belirlenen standartlara uygun olarak doldurulmuş olmalıdır)
 • Pasaport (Vize için kullanılacak olan pasaport maksimum 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. Buna ek olarak pasaportta 2 adet vize için kullanılabilecek sayfanın bulunması gereklidir.)
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet 35×45 mm ölçülerinde olmalıdır. Bunun yanı sıra fotoğrafta yüzün ve alnın tam olarak açık olması, fotoğrafın beyaz fon üzerinde çekilmiş olması ve çekilme süresinin son 3 ay önce olması şartı vardır.)
 • Seyahat sağlık sigortası ve poliçesi (Sigorta minimum 30000 Euro olmalıdır. Ayrıca poliçede kaşe ve ıslak imza yer almalıdır. Aksi takdirde poliçe geçersiz kabul edilir. Ayrıca sigortanın seyahatten bir gün önce başlayıp seyahat bitiminden bir gün sonra bitmesi gereklidir.)
 • Pasaport fotokopileri (Geçmişte kullanılan pasaport ve vizelerin fotokopilerine ihtiyaç duyulur. Bu fotokopilerde kimlik bilgileri net bir şekilde görünmelidir. Ayrıca birlikte seyahat yapılacaksa diğer kişilere ait pasaport ve vizelerin fotokopileri de sunulmalıdır.)
 • Kişisel banka hesap özeti (Banka hesap özeti banka görevlisinin imza ve kaşesini içermelidir. Ayrıca başvurudan 1 hafta önce alınmış olmalı ve son 3 aylık hesap bilgilerini içermelidir.)
 • İkametgah belgesi
 • Kimlik fotokopisi (Fotokopide mutlaka kimlik numarası yer almalıdır.)
 • Tam vukuatlı nüfus örneği (E-devlet üzerinden alınabilir.)

Seyahatin gerçekleştirileceği tarihi içeren uçak rezervasyonları, Macaristan’da yapılacak konaklama bilgileri ve vize türlerine göre gerekli olan belgelerde vize evrakları arasında bulunur. Ayrıca Macaristan’a gitmek için davet alındıysa davet mektubu ve masraflar sponsor tarafından karşılanacaksa sponsor mektubu teslim edilmelidir.

Macaristan’a Vize Ücretleri

Macaristan’a vize ücretleri alınan hizmete bağlı olarak değişiklik gösterir. Vize için vize merkezlerinin tercih edilmesi durumunda kurye, form doldurma, vize evrakları hazırlama desteği ve seyahat sigortası hizmeti alınması durumunda fiyatlar farklılaşır. Ancak 2021 yılı itibariyle standart olan Macaristan vizesi harç ücreti 85 Euro’dur. Ayrıca bu ücrette alınacak vizenin süresine ve türüne bağlı olarak da farklar görülebilmektedir. Özellikle uzun süreli olan vize türlerinde bu ücret prosedürü daha farklıdır.

Macaristan Vizesi Sonucu Açıklanma Süresi

Macaristan vizesi için yapılacak işlemlerde vize merkezlerinin tercih edilmesi durumunda merkezler evrakları ve gerekli belgeleri Macaristan Konsolosluğu’na gönderirler. Konsoloslukta yapılan incelemenin tamamlanmasıyla da vizenin alınabileceği veya alınamayacağı belirlenir. Bu nedenle vize sonucu açıklanma süreci beklenenden daha uzun sürebilmektedir.

Vize sonuçlarının açıklanma süresi konsolosluğun yoğunluğunun etkisiyle uzayabilir. Buna ek olarak başvuruda eksik belgelerin bulunması veya hatalı işlemlerin yapılması sürenin daha da uzamasına sebep olur. Ancak sorun yaşanmadan gerçekleştirilen başvuruların açıklanma süresi genel olarak 7 iş günü kadardır. Bu sürenin uzayabileceği göz önüne alınarak başvuruların yaklaşık 1 ay öncesinden yapılmaya başlanması önerilir.

Macaristan Vizesi Reddi Ve Sebepleri

Macaristan vizesi başvurularında ret cevabı almayı hiçbir başvuru sahibi istemez. Bu durumun gerçekleşmemesi için başvuru belgelerinde eksik veya hatanın bulunmaması ile doğru vize için başvuru yapılması gerekir. Buna rağmen başvuruda bulunan kişilerin Macaristan vize reddi alması mümkündür. Bu reddin birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepler belge eksikliği, maddi durum yetersizliği, yanlış vize başvurusu ve geçmiş dönem vize veya seyahat geçmişi olabilir.

Macaristan Vizesi İçin Alınan Red Sonrası Yapılabilecekler

Macaristan vizesi verme yetkisi Macaristan Konsolosluğu’ndadır. Bu nedenle ret cevabı da konsolosluk tarafından verilir. Vizenin neden reddedildiği Macarca, İngilizce ve Türkçe olarak kişiye gönderilen ret formunda yer alır. Reddin haksız olduğunu düşünen kişilerin ret cevabı karşısında temyiz (itiraz etme) hakkı vardır. Bu haktan yararlanmak isteyen kişiler formu aldıktan itibaren başlayan 8 gün içerisinde Macaristan Konsolosluğu’na temyiz başvurusunda bulunurlar. Ancak temyiz için önceden randevu almaları gerekir.

Vize reddine itiraz hakkından yararlanmak isteyen kişilerin konsolosluğa 35 Euro ödeme yapmaları zorunludur. Ödeme itiraz başvurusu esnasında yapılabilir. Başvuru sahibinin itiraz etmesi sonrasında 15 gün içerisinde itiraz dikkate alınarak reddin ortadan kalkıp kalkamayacağı araştırılır ve 15 gün sonunda cevap verilir. İtiraza rağmen her zaman başvuru yapanların olumlu yanıt alma durumu yoktur. 15 gün sonunda aynı şekilde ret yanıtı alınabilir. Bu durumda Macaristan’a gitmeyi düşünen kişilerin vize işlemleri ile alınan ret sebebini ortadan kaldırarak yeniden başlaması gerekir. Ayrıca vize ücretlerini yeniden ödemeleri zorunluluğu vardır. Çünkü Macaristan vizesi için ret durumunda ücret iadesi söz konusu değildir.

Türkiye’den Macaristan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından ülkenin konsolosluğunun belirlemiş olduğu kriterlere göre Macaristan vize başvurusu ile vize talep edilmektedir. Macaristan bilindiği üzere Schengen Bölgesi ülkeleri arasında yer almaktadır. Macaristan seyahatlerinde sadece 90 günle sınırlı olmak kaydıyla yeşil, siyah ve diplomatik gri pasaporta sahip kişiler vizeden muaf olacaklardır. Diğer vatandaşlar ülkeye seyahat etmek istediklerinde seyahat türüne uygun Macaristan vize başvuru işlemi yapmakla yükümlüdürler. Ülkenin konsolosluğu kısa süreli seyahatler için doğrudan yapılan başvuruları kabul etmemekte ve bu işlemleri vize işlemlerini yapan turizm firmalarına bırakmıştır.

Macaristan Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye’den Macaristan’a yapılacak her türlü seyahatler için Türk vatandaşları Macaristan vize başvurusu yapmak zorundadır. Seyahat türüne uygun olan vize için yapılacak olan başvurularda kişilerden 2021 yılına uygun güncel evraklar eksiksiz olarak istenecektir. Ayrıca 2021 yılı için belirlenen vize harcının da yattığını gösteren dekontun da evrak dosyasında bulunması gereklidir. vize başvurusu yapıldığı taktirde evrakların güncel evrak listesine göre hazırlanması vize onay sürecini kısaltacaktır. Vize için gerekli evraklar arasında vize başvuru formu, dilekçe, seyahatin amacı, tarihi ve masraflarının ne şekilde kim tarafından karşılanacağını gösteren belgeler vize evrak dosyasında eksiksiz yer almalıdır. Ancak bu şekilde seyahat tarihinde gecikme olmaksızın Macaristan vizesi Macaristan Vizesi alınabilmektedir.

Macaristan Vize Başvuru Adımı İle Vize Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Macaristan’a yapılacak olan seyahatler için vize başvurusu yapan kişiler evraklarını tam ve doğru şekilde konsolosluğa teslim etmeleri halinde vize onay süreci hızlı gelişecektir. Bundan dolayı Macaristan Devletine yapılacak olan seyahatin türüne uygun vize başvurusu yapmak sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda Macaristan vize başvuru adımı için seyahat tarihinizden bir ay kadar önce vize randevusu oluşturmak vize onay sürecinde etkili olacaktır. Konsolosluklarda yaşanacak yoğunluk, tatil günleri gibi nedenlerden dolayı vize onaylanma sürecinde aksaklıklar söz konusu olabilir. Bundan dolayı vize randevusunun erken oluşturulması önemlidir.

Elbette Macaristan vizesi için konsolosluğun belirlemiş olduğu ekspres uygulaması tercih edilebilir. Fakat bu hizmet için ek ücret ödemek gerekmektedir. Eğer ki normal şartlar altında evraklarda pürüz olmaması halinde vize 7 ile 10 gün içinde olumlu sonuçlanacaktır.

Macaristan Vizesi Başvuru Ücreti

Türkiye’den Macaristan Hükümetine yapılması planlanan her türlü seyahat için Türk vatandaşlarından vize istenmektedir. Macaristan vize başvuru işlemi esnasında verilen evrak listesinin güncel 2021 yılını içermiş olmasına dikkat edilmelidir. Konsolosluğun 2021 yılı için belirlemiş olduğu vize ücreti ilgili kuruma yatırılarak dekontu evrak dosyasına yerleştirilmelidir. Macaristan Konsolosluğu tarafından her yıl vize ücretleri değiştirilmektedir.

Belirlenen vize ücretlerine:

 • Evrakların ulaştırıldığı kargo bedeli
 • Vize biyometrik işlem ücretleri
 • Vize işlemlerini yürüten aracı kurumların ücretleri

Macaristan vizesi başvuru ücretine dahil değildir. Bu hizmetler için ek ücret talep edilmektedir.

Macaristan Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Macaristan seyahatlerinde Türk vatandaşlarının Macaristan vizesi başvuru işlemi yapması gereklidir. Bu vize başvurusu yapılmadan önce konsolosluklardan vize randevusu oluşturulması gerekmektedir. Tüm vize işlemleri randevu esasına göre yapılmaktadır. Bundan dolayı seyahat tarihinden ortalama bir ay önce vize randevusu oluşturmak sağlıklı olacaktır. Böylelikle seyahat tarihinde birtakım sebeplerden dolayı aksamalar oluşmamış olur. Macaristan vize işlemleri evrak dosyanızda herhangi bir eksiklik olmaması halinde ayrıca vize harcının yatırıldığını beyan eden dekontun da bulunması halinde kısa zamanda olumlu onaylanacaktır.

Macaristan Vizesi Alabilmek İçin Randevu Gerekli Mi?

Her ülkenin vize başvurularını yaparken vize başvuru randevusu oluşturmak gereklidir. Randevu olmadan Macaristan vize başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır. Elbette Macaristan’a yapılacak olan seyahatler için vize başvuru randevusu alınması gerekmektedir.

Türkiye’den Macaristan’a yapılacak olan seyahatlerde Türk vatandaşlarından Macaristan vize randevu talebi ile birlikte vize alınması istenmektedir. Macaristan Konsolosluğuna yapılacak olan vize başvurusu için randevu alımı yapılmalıdır. Güncel evrak listesine göre evrakları hazırlamak vize alma süreci açısından olumlu olacaktır. Aynı zamanda Macaristan Konsolosluklarından vize randevusunu erken oluşturmak vize alma açısından önemlidir. Vize randevularının erken dönemlerde alınması hiç kuşkusuz ki vize alım sürecini etkileyecektir. Böylelikle planlanan seyahatte aksamalar yaşanmamış olacaktır.

Macaristan Vize Randevusu ve İşlemleri Nasıl Olur?

Türkiye’den Macaristan Devletine her ne sebeple olursa olsun yapılacak olan tüm seyahatlerde Türk vatandaşlarından seyahatin türüne uygun vize istenmektedir. Macaristan vize randevusu alınması vize başvurusu sırasında önemlidir. Vize randevusu oluşturmadan hiçbir şekilde başvurular değerlendirilmeye alınmayacaktır. Macaristan vize işlemleri Konsolosluklardan alınacak olan randevu sistemine göre olup, belirlenmiş olan randevu gününde konsolosluklarda olunmalıdır. Vize randevu gününe geç kalındığı taktirde yeniden Macaristan vize randevusu oluşturmak gerekecektir. Vize başvurusu öncesinden Konsoloslukların güncel evrak listesine göre evrakların hazırlanmış olması ve vize başvuru talep formunun eksiksiz doldurması vize sürecinin sorunsuz atlatılmasını sağlayacaktır.

Macaristan Vizesi Randevu İşlemi Sonucu Vize Kaç Günde Sonuçlanır?

Macaristan’a yapılması planlanan seyahatler için ilk olarak Macaristan vizesi randevu oluşturma aşamasının gerçekleştirilmesi gereklidir. Vize randevusu olmadan bu ülkeden vize almak söz konusu değildir. Gerek Konsolosluklara şahsen başvuru yaparak gerekse de vize işlemlerini yürüten vize merkezleriyle iletişime geçerek vize işlemlerinin yürütmesi talep edilebilir. Macaristan vize işlemleri normal şartlarda evraklarda sıkıntı yaşanmaması şartıyla 7 ile 10 gün içinde olumlu sonuçlanabilmektedir. Bu durum elbette Macaristan Konsolosluklarının yoğunluğu ya da resmi tatil günleri gibi dönemleri haricinde böyledir. Bu olası aksamalarla karşılaşmamak için seyahat tarihinden 1 ay öncesinde randevu alımı yapmak yararlı olacaktır.

Macaristan Vize Randevu Alımı İçin Gerekli Evraklar

Macaristan Devleti Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Macaristan vize randevu alımı sistemiyle Macaristan vizesi için randevu oluşturulabilir. Macaristan Konsolosluğu randevu sistemine göre vize işlemleri adımlarını gerçekleştirmektedir. Bu ülkeye yapılacak seyahatin türüne uygun vize evraklarının eksiksiz şekilde ve doğru bilgilerle oluşturulması vizenizin onaylanma sürecinde etkilidir.

Vize için gerekli evraklar:

 • Pasaport
 • 2 adet fotoğraf
 • Uçak biletleri, konaklama belgesi
 • Kişinin maddi durumunu gösteren banka hesap dökümü
 • Macaristan seyahati için yapılacak olan sağlık sigortası

Bu evraklar tamamen tüm vizeler için ortak istenen evraklar olup, vize türüne göre evrak listesinde ek evraklarda istenebilir. Kişinin eğitim durumuna ya da iş hayatına ait farklı evraklarda evrak dosyasına yerleştirilmelidir.

Macaristan Vize Ücretleri

Macaristan Konsolosluğu tarafından her yıl vize ücretleri güncellenmektedir. Bu vize ücretleri elbette vize türlerine göre değişkenlik gösterecektir. Bu durumda vize merkezlerinden gereken vize harcı ve güncel evrak listesi öğrenilebilir. Macaristan Devleti 6 yaş öncesi çocuklardan vize ücreti istememektedir. 2021 yılını içeren vize ücretleri vize merkezlerinden öğrenilebilir. Macaristan vize randevu alım işlemleriyle ilgili bizden danışmanlık hizmeti alabilmek için dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Macaristan yabancı ülkelerin vatandaşlarından ülkeye giriş yapabilmeleri için Macaristan vize işlemleri yapılarak vize alınmasını talep eder. Vize talep ettiği ülkeler arasında ise Türkiye’de bulunur. Türk vatandaşlarının Macaristan vizesi alabilmeleri için belirtilen vize işlemlerini yapmaları gerekir. Vize türüne bağlı olarak gerçekleştirilmesi gereken Macaristan vize işlemleri;

Ticari Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan’a iş görüşmesi, fuar, toplantı, ortaklık ve iş organizasyonu sebebiyle gitmesi gereken kişilerin ticari vize işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Ticari amaçla ülkeye gidecek olanlar vizeyi 90 gün için alabilirler ve bu süre içerisinde ülkede iş amacıyla bulunabilirler. Ticari vize alması gerekenler ise Macaristan Konsolosluğu’nun yetki vermiş olduğu vize merkezlerine başvurarak vizelerini alabilirler. Macaristan ticari vize için ödemeleri gereken ücret ise 85€’dur.

Turistik Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan’ın tarihi yerlerini görmek için seyahat planlayanlar Macaristan turistik vize işlemlerini gerçekleştirebilirler. Turistik amaçla yapılacak seyahat için 90 günlük vize alabilirler. Bu vize sayesinde 90 günden az olacak süreyle ülkede kalabilirler. Ancak ilk defa başvuru yapan kişilerde vize süresi 30 günlüktür. Macaristan turistik vize ücreti ise 85€’dur.

Macaristan Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Macaristan’da yaşayan aile ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişilerin ise aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri için gerekenleri tamamlaması gerekir. Bu vizenin süresi ise maddi duruma, Macaristan’da bulunan kişiyle olan yakınlığa ve pasaport süresine bağlı olarak değişir. Bu vizenin alınabilmesi için Macaristan’da yaşayan yakının davetiye göndermesi gerekir.

Macaristan Transit Vize İşlemleri

Macaristan’dan bir ülkeye aktarma yapma amacıyla geçmek zorunda olanların alması gereken vize transit vizedir. Bu vize için kişilerin gerekli olan Macaristan vize işlemleri adımlarını tamamlamaları gerekir. Vizenin süresi sadece aktarma uçuşuna kadar geçerli olan süre kadardır. Zamanında uçuştan yararlanabilmek için transit vize başvurusunun aktarmadan 30 gün önceden yapılması gerekir.

Macaristan Vize İşlemleri Yapılırken İhtiyaç Duyulan Belgeler

Macaristan’a gitmesi gereken kişiler seyahat amaçlarının turistik, ticari, ziyaret veya aktarmalı uçuş sebebiyle olmasına bağlı olarak başvurularını tamamlayabilmek için yetkililere vize belgeleri sunmalıdır.

Bu belgelerin tüm vizeler için standart olanları şunlardır;

 • Macaristan vize başvuru formu (vize türüne uygun doldurulan)
 • Pasaport (geçerlilik süresi seyahat bitimi sonrasında da devam edecek olan)
 • Kimlik fotokopisi (kimlikte bulunan kimlik numarası ve kişisel bilgileri net belirten)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi (Macaristan’da geçerli olan)
 • Mali durum belgeleri (Banka hesap dökümlerini içeren)
 • Biyometrik fotoğraf (Başvuru sahibinin yüzünü net gösteren ve uygun arka fonda çekilmiş olan)
 • Eski pasaport ve vize fotokopileri
 • İkamet belgesi

Bu belgelerin tamamı vize başvuru merkezlerine teslim edilir ve onlar tarafından Macaristan Konsolosluğu’na gönderilir. Bu sayede Macaristan vize işlemleri sonucunda evraklar incelemeye alınarak vize onayının verilmesi beklenilir.

Macaristan’a gitmek isteyen çalışanlar, öğrenciler, turistler ve aile ziyaretleri yapmak isteyenlerden talep edilen Macaristan vizesi için gerekli evraklar bulunmaktadır. Evrakların tamamlanarak gerekli mercilere başvuru yapılması gerekmektedir.

Seyahat edecek olanların Schengen ülkelerinden olmadıklarında Macaristan vize evrakları listesini temin etmeleri gerekmektedir.

Macaristan Orta Avrupa’da Karpat Dağlarına kurulmuş denize kıyısı olmayan bir Avrupa ülkesidir. Macaristan Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yer almaktadır. AB üye ülkeleriyle beraber Schengen vizesi kapsamında olduğu için AB üyelerine vize uygulamamaktadır. Diğer ülkelere ise vize uygulamaktadır.

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan’a gitmek isteyenler sınır kapılarında sorun yaşamamaları için bazı evrakları tedarik etmeleri gerekmektedir. Seyahat için gereken Macaristan vizesi için gerekli evraklar şöyle sıralanabilir. Pasaport, pasaport fotokopisi, vize başvuru formu, Macaristan konsolosluğuna yazılmış seyahat dilekçesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, gidiş dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonları, seyahat masraflarına dair belge, mesleki bilgiler istenen evraklar arasındadır.

Vize Nedir?

Vize, ülkeler arasında yapılacak seyahatlerde karşılıklı olarak yapılan anlaşma ve imtiyazlar sayesinde dolaşma imkanına denir.

Günümüzde insanlar artık her yere seyahat etme imkanına sahip duruma gelmişlerdir. Macaristan’a gitmek isteyenler Macaristan vize evrakları temin ederek seyahat edebilirler.

Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Seyahat etmek isteyenlerin seyahate başlamadan en geç 15 gün önce Macaristan vize randevu alımını yapmaları gerekir. Seyahatten önce en çok 3 ay öncesinden de yapılabilir. Macaristan’a seyahat edecek olanlar vize başvurusu ile birlikte Macaristan vizesi gerekli evraklar temini yaparak yetkili konsolosluğa başvurabilirler.

Vize İçin Kimler Başvurabilir?

Yurtdışına yapılacak seyahatler için bazı hükümleri taşımak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş, aranması, kısıtlılığı gibi durumları olmayan insanlar vize için gerekli işlemleri yapabilir. Macaristan seyahati için Macaristan vize gerekli belgeler de temin edilmesi durumunda istedikleri zaman seyahat edebilirler.

İnsanların Statülerine Göre İstenilen Evraklar

Yurtdışına seyahat edecek çalışanlar, aile ziyaretleri yapanlar, turistik gezilerde bulunanlar, diplomatlar ve öğrenciler için farkı belgeler istenilmektedir. Örneğin öğrencilerden istenilen belgeler şunlardır. Yurtdışına AB ülkelerinden istenilen Macaristan vizesi için gerekli belgeler şöyle sıralanabilir. Pasaport, pasaportun fotokopisi, vize başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf, öğrenci belgesi, banka hesap cüzdanı fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus cüzdanı, gidiş dönüş uçak bileti gibi evraklara ihtiyaç duyulmaktadır.

Aynı zamanda aile birleşimi için de Macaristan vize gerekli belgeler ve vize başvurusu için kullanılan diğer evraklar birleştirilerek vize alınabilir. AB ülkelerinde Schengen’a üye olan ülkeler içinde aile birleşiminde herhangi bir evrak gerekmemektedir. Diğer ülkelerden gelen yabancılardan Macaristan vizesi gerekli belgeler şart koşuluyor. Yurtdışına yapılan seyahatlerde vize için gerekli evraklar olmadığı zaman seyahatlerin gerçekleşme imkanı kalmamaktadır.

Vizelerde Yeni Dönemler

Ülkeler kendi aralarında yaptığı özel antlaşmalar sayesinde vizesiz seyahat edebilirler. Ancak ülkelerin karşılıklı anlaşmaları çerçevesinde olabilmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle artık vizeler de online yapılma imkanı sağlamıştır. Yapılan bu yenilikler sayesinde zamandan tasarruf sağlanmıştır. Vizenizin türüne göre doğru Macaristan vize belgeleri listesine ulaşıp temin edebilmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.