Kehf Turizm

KANADA

Kanada Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Kanada vize başvurusu resmi olarak Türkiye’de bulunan Kanada Konsolosluğu’na veya Kanada Büyükelçiliği’ne yapılabilir. Ayrıca başvurular için Kanada Cumhuriyeti tarafından vize işlem yetkisi verilen vize başvuru merkezleri de bulunur. Başvuru için bu merkezlerde tercih edilebilir. Başvuru merkezleri Kanada vize başvurularını kabul ederek Kanada Büyükelçiliği’ne evrakları gönderir ve büyükelçiliğin onay vermesiyle vizeleri başvuru sahiplerine teslim eder. Ancak başvuru merkezleriyle çalışmak istendiğinde yetkili olup olmadıkları araştırılmalıdır.

Kanada vizesi başvuru işlemi Kanada Konsolosluğuna veya ilgili büyükelçiliğe yapılmalıdır. Konsolosluktan temin edilen başvuru formu doğru doldurulduktan sonra ilgili yere teslim edilmelidir.

Kanada Vizesi Almak İçin Randevu Nasıl Alınır?

Kanada vizesi almak için başvuru yapacak olan kişilerin randevu almaları gerekir. Bu randevu evrakların teslim edileceği, parmak izinin verileceği bir randevudur. Kanada vize randevusu için başvuru sahipleri büyükelçilik ve konsolosluk iletişim numaralarını kullanabilirler. Bu numaralarla vize işlemlerine ulaşıp randevu alabilirler. Ayrıca randevu almak için konsolosluk ya da büyükelçiliğin internet sitelerinden yararlanabilirler.

Vize için randevu alan kişilerin aldıkları tarih ve saatte mutlaka randevuya katılmaları gerekir. Randevunun ertelenmesi mümkün olmadığından katılmamaları durumunda Kanada vizesi almak için tekrar randevu almaları gerekir. Ayrıca vize randevusu alan kişilerin mutlaka vize evraklarıyla birlikte randevuya katılmaları gerekir.

Kanada’ya Vize İle Gitmek İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Kuzey Amerika kıtasında bulunan Kanada’ya vize ile gitmek zorunda olan kişiler vize başvurularının işleme alınabilmesi ve onaylanması için evrak tesliminde bulunmalıdır. Bu evraklar konsolosluk, büyükelçilik veya yetkili vize merkezleri tarafından başvuru sahiplerine bildirilir. Bu sayede vize için gerekli evraklar randevu zamanına kadar hazırlanarak randevu esnasında teslim edilir.

Kanada vizesine başvuruda bulunan kişilerin hazırlamaları gereken evraklar şunlardır;

 • Vize başvuru formu (Form Türkçe olarak eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır.)
 • Pasaport (Pasaportun maksimum 10 yıl içerisinde alınmış olması zorunluluğu bulunur. Ayrıca vize için kullanılacak olan pasaportta iki boş sayfanın bulunması gerekmektedir.)
 • Biyometrik fotoğraf (Başvuru sahibine ait 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir. Bu fotoğraf beyaz arka fonda 35×45 mm ölçülerinde çekilmiş olmalıdır. Ayrıca kişinin yüzü net bir şekilde görünmelidir.)
 • Geçmişte kullanılan pasaportların fotokopileri
 • Kimlik fotokopisi (iki yönünde ve TC numarası belirli olmalıdır)
 • Uçak rezervasyonu (Kanada’ya yapılacak yolculuğun tarih ve saatinin yazması gerekir.)
 • Otel rezervasyonu (Kanada’da bulunulacak süre içerisinde kalınacak otele ait bilgiler yer almalıdır. Ailenin yanında kalınması durumunda adres bilgileri konaklama kanıtı olarak sunulabilir.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Örnekte başvuru sahibi, anne, baba, eş ve çocuklara dair tüm bilgiler yer almalıdır.)
 • Finansal belgeler (Kanada’da bulunma sürecinde maddi ihtiyacın karşılanabileceği belgelenmelidir. Banka hesabında en az 7000 TL bulunduğuna dair belge sunulur.)
 • Vize ücreti makbuzu (Vize için talep edilen ücretin ödendiğini gösteren makbuz verilmelidir.)
 • Kanada için talep edilen vize dilekçesi
 • Kanada’da sponsor sayesinde kalınacaksa sponsor tarafından yazılan davet mektubu ve sponsorun maddi durumunu gösteren belgeler
 • Kişisel gelir belgeleri (Araç ruhsatı, kira geliri belgesi ve tapu belgeleri)
 • Çalışma durumu belgeleri (Çalışan kişinin iş durumunu gösteren evraklar, son 3 aylık maaş bordrosu, SGK giriş belgesi, çalışma izin belgesi)
 • Eğitim belgeleri (Eğitim vizesi başvurularında ise okula kabul belgesi, öğrencilik belgesi ve Türkiye’de okula devam edilmesi durumunda izin belgesi)

Kanada’ya vize alabilmek için bu evrakları hazırlayan kişiler evrakların güncel olmasına dikkat etmelidir. Ayrıca evraklarda yer alan bilgilerin benzerlik göstermesine özen göstermelidir. Aksi takdirde çelişkili bilgiler vize başvurusunun kabul edilmesini güçleştirir.

Kanada’ya Vize Almak İçin Taşınması Gereken Şartlar Nelerdir?

Kanada ülkesi Kanada’ya vize almak isteyen kişilerde bir takım şartların varlığını arar. Bu şartların taşınması durumunda başvuru hakkı ve vize başvurusunun onaylanması mümkün olur. Kişilerin Kanada’ya vize almak için taşımaları gereken şartlar şunlardır; düzenli gelirin olması, banka hesabında minimum 7000 TL bulunması, geliri olmayanların sponsoru bulunması, herhangi bir suçtan mahkumiyet almamış olması ve geçmişte vize ihlali yapmamış olması. Bu şartlar dışında başvurulan vize türüne bağlı olarak vize birimlerinin aradıkları şartlarda vardır.

Kanada İçin Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Türk vatandaşlarının yaptıkları Kanada için vize başvurularının sonuçlanma süresi önemlidir. Çünkü bu süre dikkate alınarak başvurunun yapılması ve vizenin seyahatten önce alınabilmesi gerekir. Vize başvurularının sonuçlanma süresi 15-35 gün arasında değişir. Ayrıca sürenin konsoloslukların yoğunluğu ve başvuru sahibinin hangi ülke vatandaşı olmasına bağlı olarak değişiklik göstermesi mümkündür. Bu nedenle Kanada için vize almak isteyen kişilerin en az 30 gün öncesinden vize başvurusu yapmaları gerekir.

Kanada Vizesine Sahip Olmak İçin Ödenecek Ücretler

Kanada vizesine sahip olmak isteyenlerin vize başvuruları sırasında vize işlemleri için kendilerine bildirilen ücretleri ödemeleri gerekir. Bu ücretleri Kanada Konsolosluğu’na ait hesap numaraları üzerinden online olarak ödeyebilirler. Vizelerin ücretleri ise alınmak istenen Kanada vizesi türüne göre belirlenir. Ayrıca vizenin süresi de fiyat üzerinde etkilidir.

Kanada vizeleri için başvuru sahiplerinin ödemeleri gereken ücretler şunlardır;

 • Turistik vize ücreti 100 CAD
 • Ticari vize ücreti 100 CAD
 • Aile ve arkadaş ziyareti vize ücreti 100 CAD
 • Uzun süreli eğitim vizesi ücreti 150 CAD
 • Çalışma vizesi ücreti 155 CAD
 • Aile birleşimi vize ücreti 1050 CAD
 • Yabancı uyruklular için elektronik vize 7 CAD
 • Açık çalışma izni bedeli 100 CAD
 • Geçici oturum izni bedeli 200 CAD

Bu ücretlere ek olarak başvuru yapan kişiler, konsoloslukta parmak izi için talep edilen 85 CAD tutarındaki ücreti öderler. Aynı zamanda vize işlem ücretini de ödemeleri gerekir.

Kanada Vize Sonucunda Red Almak Mümkün Mü?

Kanada vize işlemleri sonucunda vize başvurusunun reddedilmesi mümkündür. Konsolosluk gibi yetkili kurumların yaptıkları inceleme sonrasında ret yanıtı vermiş olmaları mümkün olmaktadır. Vize başvurusunun neden ret edildiği başvuru sahibinin vermiş olduğu adrese bir mektupla gönderilir. Bu mektup İngilizce dilindedir ve vizenin neden onaylanmadığı yazar.

Ret mektubuna bağlı olarak başvuru sahiplerinin yanıta itiraz etme hakkı vardır. Ancak itiraz etme hakkını kullanmadan önce vize başvurusunun kabul edilmemesinde gerçekten bir hata olup olmadığına kesin olarak karar vermeleri gerekir. Ayrıca ret cevabı alındıktan sonra gerekli işlemleri tamamlayarak tekrar başvurmak ta mümkündür. Ret cevabı alan kişilerin Kanada vizeleri için ödedikleri Kanada vize başvuru ve işlem ücretlerini geri alamayacaklarını bilmeleri gerekir.

Kanada’ya Vizesiz Gidilebilir Mi?

Kanada’ya vizesiz olarak gitmek mümkündür. Bunun için Kanada’nın vize muafiyeti uyguladığı ülkelerin vatandaşı olmak gerekir. Vize muafiyeti bulunan ülke vatandaşlarının 6 ay süreyle ülkeye vizesiz giriş hakları vardır. Kanada’nın vize muafiyeti uyguladığı ülkeler şunlardır; Barbados, Andora, Bahamalar, Brezilya, Avustralya, Şili, Güney Kore, Hong Kong, İsviçre, Brunei, Meksika, Tayvan, Vatikan, ABD, Yeni Zelanda, Singapur, Norveç, San Marino, İzlanda, Japonya vs. Kanada aynı zamanda AB vatandaşlarına da vizesiz giriş imkanı sağlar. Ancak Türk vatandaşlarının Kanada vizesi için muafiyet hakkı yoktur.

Kanada’ya turistik amaçlı, ticari amaçlı, eğitim amaçlı veya kalıcı olarak gidebilmek için Kanada vize başvurusu yapmak bir zorunluluk olmaktadır. Schengen üye ülkesi olmadığından sadece girişler için bu vize geçerli konumdadır.

Kanada Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada vize başvurusu için form ilgili konsolosluklardan veya bu işlemlerle ilgilenen vize danışma merkezlerinden temin edilmelidir. Bu başvuru formu internet üzerinden online olarak doldurulmalıdır. İçerisinde istenilen bilgilerin tam ve eksiksiz doldurulması vize durumunu ve süreci etkiler. Bu başvuru formu ıslak imzalı, barkod ve referans numarasıyla beraber teslim edilir. Başvuru formunun yanında neden seyahat edilmek istendiğine dair vize talep dilekçesi de doldurulmalıdır.

Pasaport ayrımı olmadan herkesin yapabileceği bir işlemdir. Yapılan seyahatin amacına uygun olarak vize başvurusu yapılmalıdır. Vize başvurusunda cümleler ikna edici ve doğru olmalıdır. Konsolosluk 3 ay önceden vize işlemlerini değerlendirmeye alır. Bundan dolayı vize başvurusu yapmadan önce bu süreci de hesaba katmak gerekir. Vize için randevu alarak başvuru formu doğru doldurulmalıdır. Bu işlemlerle ilgilenen ve takibe alan bizim gibi birçok vize danışma merkezi bulunmaktadır. Vize işlemi yaparken bizden destek alabilirsiniz.

Kanada Vizesi Başvuru Adımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada vizesi başvuru adımında bulunmak için pasaportun yanında önemli evrakları da toplamak gerekir. Seyahat amacınıza göre oluşturulan Kanada vizesi için gerekli evraklar bir dosya haline getirerek konsolosluğa veya vize merkezlerine teslim edilerek süreç oluşturulmuş olur.

Bu evraklar şunlardır;

 • Seyahat amacını dile getiren vize talep dilekçesi
 • Başvuru formu
 • Aile üyelerinin bilgileri
 • Geçerliliğe sahip pasaport (en az 6 ay)
 • Pasaportun fotokopisi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • 2 adet güncel fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • Konaklama bilgileri
 • Seyahat ve uçak bilgileri

Genel olarak evraklar bu şekildedir, fakat aile birleşimi, ticari amaçlı yapılan vizelerde ek evraklarda istenir. Maaş ve sigorta dökümü, evlenme ve doğum belgeleri, kalınacak yerin bilgisi, kira bilgileri, çalışma belgesi gibi ek evraklar da istenir.

Kanada’ya Vize Başvurusu İçin Süreç

Konsolosluğa Kanada’ya vize başvurusu girişiminde bulunduktan sonra 3 ay gibi belirli bir bekleme süreci başlar. Bu sürecin olumlu sonuçlanabilmesi için verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olması süreci etkilemektedir.

Kanada’ya Vize Başvurusu İçin Formda Olması Gerekenler

Öncelikle olarak yapılması gereken Kanada’ya vize başvurusu için formu doğru doldurmaktır. Online olarak yapılması gerekir. Formda olması gereken ve başvurucuyu tanıtan bazı detaylar vardır.

Bunlar;

 • Kişisel ve kimlik bilgileri
 • Fotoğraf
 • Pasaport bilgileri
 • Seyahat edilecek yer
 • Konaklama adresi
 • Uçak ve rezervasyon bilgisi

Bu bölümlerin doğru doldurulması gerekir. Beyanlar başvuru sürecine olumlu veya olumsuz şekilde yansır.

Kanada Vizesi Başvuru Çeşitleri

Kanada’ya seyahat amacı kişilere göre değişmektedir. Kanada vizesi talep dilekçeleri de seyahat amacına göre oluşturulmaktadır.

Kanada vizesi başvuru çeşitleri şunlardır;

 • Kanada turistik vize başvurusu; tek girişli veya çok girişli olmak üzere süresi en fazla 6 aydır. Bu süreçte giriş-çıkış yaparken tekrar tekrar vize almaya ihtiyaç duyulmaz. Ziyaretçi vizesi olarak da bilinir. 11- 15 gün içerisinde vize işlemi sonuçlanır. Amerika vizesi olması durumunda bu zaman 5 güne inmektedir.
 • Kanada ticari vize başvurusu; 6 ay olarak sınırlıdır. 6 aydan daha fazla kalımlarda ise geçici işçi belgeleri alınmalıdır. Kanada’da ticari faaliyetler yapılacağına dair belgeler de olmalıdır.
 • Kanada transit vize başvurusu; bu vizenin pasaportta damgalı olması gerekir. Kara veya deniz yolu ile geçiş yapılacaksa ziyaretçi vizesi almak gerekir. Bu vizenin anlamı, bir havalimanından buraya ulaşılacaksa verilir. Aktarmalı olarak da düşünülebilir.
 • Kanada aile ziyareti vize başvurusu; ziyaretçi vizesi kapsamındadır. Kanada’da bulunan aile üyelerini ziyaret etmek amacıyla bu vize kullanılır. Kanada’da bulunan kişinin veya aile üyesinin davetiye mektubu yazması gerekir. Bu davetiye de evraklara eklenerek başvuru yapılabilir.
 • Kanada aile birleşimi vize başvurusu; eş durumundan veya aile durumundan dolayı başvurulan vize türüdür. Bu vize kalıcı özelliğe sahip özel bir vizedir. Bundan dolayı uzun işlemlerden geçer. Daha fazla evraka ihtiyaç duyulur.

Bunun gibi farklı vize başvuru çeşitleri de vardır. Bunların amacına uygun olarak dilekçeler hazırlanmalıdır. Gerekli evraklar da buna göre düzenlenmelidir.

Kanada Vize Başvurusu Reddi

Kanada vize başvurusu sonucunda bazen red cevabıyla karşılaşılabilir. Bunun bazı nedenleri vardır. Doğru şekilde açıklanmamış seyahat amacı red cevabı alınmasına yol açar. Vize talep dilekçelerinde bu durum açık ve net bir şekilde açıklanmalıdır.

Kanada ülkesi için seyahat geçmişi en önemli kriterlerdendir. Önceki yıllarda farklı bir ülke içinde seyahat yoksa Kanada konsolosluğu Kanada’da yasadışı yollarla eylemler sergilenebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak vize reddi verebilir.

Ekonomik yetersizliklerden dolayı da red cevabı alınabilir. Giderlerin karşılanamayacağı düşünülürse red cevabı alınabilir. Banka hesabında tanımlanamayacak miktarda para varsa red cevabı alınabilir.

Red cevabından sonra tekrar başvuru yapılabilir, fakat aynı hataların tekrarlanmaması gerekir. Alınan vize reddinin nedenleri öğrenilmelidir. Bu tür hataların önüne geçebilmek için uzman kişilerden yardım alarak bu durum halledilmelidir. Online olarak sorular ve sorunları anlatarak cevap oluşturmaları beklenebilir.

Kanada Vizesi Başvuru Ücreti

Kanada vizesi başvuru ücreti seyahat türüne göre değişmektedir. Turistik, ticari ve aile vizelerinde 100 CAD harç bedeli vardır. Başvuru merkezine de 57,50 TL ödenmelidir. Uzun süreli eğitimlerde ise 150 CAD harç bedeli vardır. Aynı şekilde başvuru merkezi için 57,50 TL ödenmelidir. Çalışma izni başvurularında 155 CAD harç miktarı vardır. 57,50 TL Kanada vizesi başvuru merkezi ücreti bulunur. Tüm vize çeşitlerinde 85 CAD biyometrik işlem kayıt bedeli vardır.

Kanada vize randevu işlemleri Kanada Konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Kanada Konsolosluğunun resmi sitesi ziyaret edildiğinde randevu işlemleri için belirtilen ilgili bölüme girmeli ve randevu işlemi için gerekli olan aşamalar yapılmalıdır.

Kanada Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kanada Konsolosluğu eskiden vize başvurularında parmak izi istemiyordu, bu durum vize başvurusunda bulunurken Kanada vize randevusu alma gerekliliğini ortadan kaldırıyordu. Ancak Ağustos 2021 itibariyle Kanada Konsolosluğu vize başvurularında parmak izini zorunlu hale getirdi. Bu nedenle parmak izinin alınabilmesi için randevu almak şart oldu.

Kanada vize randevusu almak için ilk olarak VFS Global Kanada vize başvuru merkezinin web sitesi ziyaret edilmelidir. Ardından sitede bulunan Biyometri işlemlerim menüsüne tıklamalı ve ‘’Randevu Almak İçin Tıklayın’’ yazısının altında bulunan Ankara veya İstanbul seçeneklerinden birini seçip belirttiğimiz yazıya tıklanmalıdır. Daha önce VFS Global internet sitesinde bir kayıt bulunuyor ise tekrar kayıt yaptırmaya gerek yoktur. Ancak söz konusu kayıtların sadece 30 gün sitede muhafaza edildiğini belirtelim.

Kanada Vizesi Randevu İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanada vizesi randevu işleminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Randevu işlemi doğru yapılmadığı takdirde randevu alınamadığı gibi vize başvuru sürecinin de uzamasına neden olunabilir. İlk olarak randevu almadan önce gerekli başvuru evrakları eksiksiz biçimde tamamlanmalıdır. Kanada Konsolosluğu tarafından istenilen belgelerin herhangi birinin eksik veya yanlış olması başvurunun iptal edilmesine neden olabilir. Özellikle Kanada gibi gelişmiş ülkeler vize başvurularını dikkatle inceler ve hiçbir hatayı kabul etmez. Vize başvurunuzun reddedilmemesi için Kanada Konsolosluğu tarafından istenilen belgeler ve adımları eksiksiz uygulanmalıdır.

Kanada vize randevusu almak için VFS Global Kanada vize başvuru merkezinin sitesini kullanmak gerekir. VFS Global, Kanada tarafından yetkilendirilmiş münhasır hizmet sağlayıcısıdır. Bu nedenle randevu işlemini belirttiğimiz site üzerinden yapmak gerektiği unutulmamalıdır. Site ziyaret edildiğinde daha önce belirttiğimiz adımlar izlenmeli ve sitenin yönlendirmeleri eksiksiz uygulanmalıdır. Özellikle kişisel bilgiler girilen sayfaya gelindiğinde pasaportla uyumlu olacak şekilde bilgiler girilmelidir. Bilgiler pasaportta yazıldığı gibi olmasa dahi pasaportta ne yazıyorsa onu girmek gerekmektedir. Aksi halde vize randevu alma işlemi gerçekleşmeyecektir.

Kanada Vize Randevusu Ne Kadar Sürer?

Kanada vize randevusu online yapıldığı için oldukça kısa sürer diyebiliriz. Burada önemli olan randevu alınan tarihten sonra vize başvuru sürecinin başlamasıdır. Vize başvuru süreci tamamen Kanada Konsolosluğu inisiyatifindedir diyebiliriz. Ancak başvuru belgelerini eksiksiz tamamlamak, vize için gerekli koşulları karşılıyor olmak gibi durumlar vize başvuru sürecinin aksamadan tamamlanmasını sağlayabilir. Yine de vize türüne göre ve mensup olunan ülkenin uyruğuna göre vize başvuru sürecinin farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Vize başvurusunun onaylanması tamamen Kanada Konsolosluğunun elinde olduğundan başvuru sürecine titizlikle yaklaşmalı ve gereken özen gösterilmelidir. Aksi halde yapılan ufak bir hata nedeniyle vize başvurusu reddedilebilir.

Dileyenler için Kanada vize randevu işlemini VFS Global Kanada vize başvuru merkezi resmi sitesi aracılığıyla biz gerçekleştirebiliriz.

Kanada vize işlemleri için doğrudan bizimle irtibata geçildiği zaman, süreç hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirme yapılmaktadır. Kuzey Amerika Kıtası’nda bulunan Kanada, ülkemizden farklı amaçlar dahilinde birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Farklı amaçlar dahilinde Kanada’ya gidecek olan kişiler, başvuru merkezleri aracılığıyla onay alarak ülkeyi ziyaret edebiliyorlar.

Kanada Vize İşlemleri Arasında Olan Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada’ya gitmek isteyen kişiler, Kanada vize işlemleri için yetki sahibi olan başvuru merkezleri üzerinden işlem yapabilir. Konsolosluk, bireysel başvuruları kabul etmemekle beraber, bu merkezler aracılığıyla işlemleri almaktadır. Gerekli evraklar temin edildikten sonra online olarak vize ücreti yatıran kişiler, vize başvuru merkezlerine evraklarını ileterek başvuruyu tamamlayabiliyor. Kanada Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen VFS Global şirketi, bütün vize başvurularını bizzat kabul ediyor. Bu merkezden kabul edilen başvurular, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na iletilir. Vize için gerekli onaylar bu merkezden alınır ve başvuru sahibi tarafına iletilir.

Kanada Vize İşlemleri İçin Başvuru Evrakları

Kanada vize işlemleri için gereken başvuru evrakları, vize türüne göre değişmekle beraber; standart olarak her vatandaştan talep edilen Kanada vize belgeleri şu şekilde olacaktır:

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Aile bilgi formu
 • Fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Uçak ve otel rezervasyonlarını gösteren belge
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekont

Aracı kurumlara yukarıda belirtilen evraklar teslim edildikten sonra işlemler kayda alınır. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’ndan gelen onay durumuna göre vize doğrudan aracı kurumdan teslim alınabilir.

Kanada Vize İşlemleri İçin Ücret Ne Kadar?

Ücretler, alınacak olan vizenin türüne ve süresine göre değişebiliyor. Bu bakımdan ödenmesi gereken ücreti, direkt olarak aracı kurumdan öğrenmek gerekiyor. Kanada vizesi için ortalama 100 CAD (Kanada Doları) ödenir. Bahsettiğimiz bu ücret, direkt olarak Ankara’da bulunan Kanada Başkonsolosluğu hesabına online olarak yatırılır. Yapılan online ödemenin dekontunu mutlaka çıktı olarak almak ve başvuru merkezine teslim edilecek evrak dosyasına eklemek gerekir.

Kanada Vizesi Kaç Güne Çıkar?

Vize başvurularını kabul eden aracı kurumlar, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na tüm dosyayı iletir. Gerekli inceleme süresi minimum 15 gündür. Yoğunluk durumuna göre başvuru inceleme süresi 30 güne kadar uzayabiliyor. Başvurunun reddedilmesi durumunda, online olarak ödenen Kanada vize işlemleri için ücretler hiçbir şekilde iade edilmemektedir.

Kanada’ya gidecek olanlar Kanada vizesi için gerekli evraklar konusunu dikkatle ele almalıdır. En kısa sürede gerekli olan Kanada vize evrakları hazırlanarak seyahat planına yön verilmelidir. Doğa seyahati planlayanlar için Kanada doğru bir seçimdir. Burası çok güzel doğa yürüyüşlerine ev sahipliği yapmakta olan bir ülke olmaktadır.

Kanada Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Genel olarak Kanada vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir. Bunlar dışında vize türüne göre farklı evraklar talep edilebilmektedir.

 • Pasaport
 • Pasaport fotokopisi
 • Vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği ( Yeni ve anne baba bilgileri olan)
 • Biometrik fotoğraf (2 adet ve yeni)
 • Gidiş-dönüş uçak ve otel rezervasyonu
 • Seyahat amacını belirten dilekçe​ (Kanada Başkonsolosluğuna Yazılmış)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Masrafları içeren belgeler ​
 • Finansal ve Mesleki Belgeler

Kanada’ya Seyahat Edecek Olanların Alabilecekleri Farklı Vize Türleri

 • Turist vizesi
 • Aile, arkadaş ziyareti vizesi
 • Ziyaretçi öğrenci vizesi
 • Öğrenci vizesi
 • Ticari vize

Vize türleri evrakların toplanması aşamasında önemlidir. Kanada vize evrakları hazırlanırken, vize türüne göre evraklar istenmektedir. Vize alacak olan kişiler ne kadar doğru bilgiler verirlerse vizeleri de o kadar hızlı sonuçlanmaktadır.

Kanada Vizesi İçin Gerekli Belgeler Hazırlandıktan Sonra Ne Kadar Süreli Vize Alınabilir?

Kanada vizesi alacak olanlar seyahat türlerine göre başvuru yapmalıdırlar. Bunun için aracı kurumlardan da faydalanılabilmektedir. Kanada vizesi için gerekli belgeler seyahat türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kanada’da geçirilecek olan gün sayısı sınırlıdır. Öğrenci olarak gidecek olan kişiler, maksimum 6 ay kalabilir. Bu durum ziyaretçi öğrenciler için geçerlidir. Turist vizeleri ise en az 6 aydan başlar. Bundan daha fazla sürelerde de alınabilir. Kanada öğrenci vizesi ise, 6 ay ya da daha uzun süre eğitim alma planı olanlara verilir. Öğrencilik durumu devam eden kişiler başvuru yaparak vizelerini alabilirler. Kanada vize başvurusu yapılacağı sırada şahsen vize başvurusuna gidilmesine gerek yoktur. Bizim gibi vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla da işlemler gerçekleştirilebilir. Bu şekilde süreç daha rahat takip edilebilir.

Kanada Vizesi Gerekli Evraklar Hazırlanmasıyla Birlikte Vize Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kanada seyahatlerinde gerekli olan evrakların toplanması bile bazı şartlar da yerine getirilmelidir. Bu şartlar yerine getirilmedikçe vize almak da mümkün değildir.

Vize almak için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Seyahate engel taşıyan sağlık problemi olmaması gerekli
 • Pasaport olmalı
 • Türkiye’de kayıtlı ikamet adresi olmalı
 • Kanada’da çalışmak için plan yapılmamalı
 • Kanada kanunlarına uyulacağı temin edilmeli
 • Kanada’da bulunulduğu süre içerisinde ihtiyaçları karşılayacak mali kaynaklar olmalı

Bu şartları yerine getiren kişiler, vize konusunda pürüz yaşamamaktadır. Kanada vizesi gerekli evraklar hazırlandıktan sonra direk seyahatlerini yapabilmektedirler.

Kanada Vize Belgeleri Hazırlandıktan Sonra Vize Kaç Günde Çıkar?

Kanada vize belgeleri hazırlandıktan sonra bekleme sürecine girilmektedir. Bu süreç içerisinde evrak incelemeleri yapılır. Eksik evrak ya da yanlış bilgi varsa bunlar düzenlenir. Sonraki aşamada ise beklenmektedir. Genel olarak Kanada vizesinin çıkması çok uzun sürmemektedir. Eksik evrak ya da hatalı bilgi olmadığı sürece vizeler 7 gün içerisinde çıkmaktadır. Bazı durumlarda fazladan belgeler istenebilir. Bu durumda vizenin onay sürecinde aksamalar yaşanabilir. Bu gibi durumlara hazırlıklı olunması gerekmektedir. Herhangi bir aksama durumuyla karşılaşılmaması için planlanan süreden 20 gün öncesinde hareket etmek gerekir. Böylece her işlem zaman konusunda sorun yaşamayacak şekilde halledilebilir. Kanada vizesi için gerekli evraklar arasında eksik ya da fazla olanlar varsa aksama yaşanmadan süreç içerisinde hazırlanabilir.