Kehf Turizm

İTALYA

Türk Vatandaşlarının İtalya’ya Vize İle Gitmesi Zorunlu Mudur?

Türk vatandaşlarının İtalya’ya vize ile gitmeleri sahip oldukları pasaport türüne, seyahat amacına ve seyahat süresine bağlı olarak zorunlu hale getirilmiştir. Siyah (diplomatik), kırmızı (geçici), yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaport sahipleri 90 güne kadar ziyaretleri için vizeden muaftırlar. Ancak ziyaretlerinin 90 günü aşması durumunda İtalya’ya vize almaları gerekir. Bu pasaportlar dışında bordo (umuma mahsus) veya diğer türlerdeki pasaportları olanlar seyahat süresi fark etmeksizin vize zorunluluğuna tabidirler.

İtalya İçin Vize Başvuru Yolları Nelerdir?

Vatandaşların İtalya için vize başvurusunda bulunabilecekleri merkezler vize türüne göre değişir. Kısa süreli vize veya Schengen vizesi başvurularında İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği direkt başvuru kabul etmez. Bunun için akredite ettiği vize başvuru merkezlerine vize başvurusunda bulunulmasını talep ederler. Vatandaşlar yaşadıkları bölgeyi kapsayan vize başvuru merkezine giderek vize için işlemlerini tamamlayabilirler.

Uzun süreli olan vizelerde ise direkt olarak konsolosluğa veya büyükelçiliğe başvurmak mümkündür. Ayrıca vize onay yetkisi İtalya Büyükelçiliği’nde bulunduğundan gerekli görülmesi durumunda veya istisnalarda kısa süreli vizeler içinde başvuru kabulü gerçekleşebilir. Bunun dışında ise vize merkezleri aracılığıyla yapılan başvurularda konsolosluğun İtalya için vize almak isteyen kişileri görüşmeye çağırması mümkündür.

İtalya’ya Vize Almak İçin Başvuru Evrakları Nelerdir?

Türk vatandaşı olup İtalya’ya vize almak için vize başvurusu yapan kişilerin vize evrakı hazırlama zorunluluğu vardır. Yetkililerin belirlemiş oldukları bu İtalya vize evrakları listesi randevu zamanında teslim edilmek zorundadır.

İtalya’ya gideceklerin vize için ihtiyaç duydukları başvuru evrakları şunlardır;

 • İtalya vize başvuru formu: İtalya Büyükelçiliği’ne ait web sayfası üzerinden online olarak doldurulur. Formun Türkçe veya İtalyanca olarak doldurulması mümkündür. Aynı zamanda formun eksiksiz olarak doldurulması gerekir.
 • Kimlik fotokopisi: Başvuruda bulunan kişinin kimliğinin arkalı önlü fotokopisi çekilir.
 • Pasaport: Pasaportun en çok 10 yıl önce alınmış olması ve vize için gerekli 2 boş sayfasının bulunması gerekir. Ayrıca pasaportun seyahat bitişi itibariyle 3 aylık süresinin olması gereklidir.
 • Fotoğraf: Vize için kullanılacak fotoğraf biyometrik fotoğraf olmalıdır. Boyutları 35×45 mm ve beyaz arka fonlu olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Sigortanın seyahatten bir gün önce başlayıp bir gün sonra bitmesi gerekir. Ayrıca sigorta poliçesi minimum 30 bin Euro teminatlı olmalıdır.
 • Vize ücreti belgesi: Vize türüne uygun olarak ödenen ücreti gösteren belge teslim edilmelidir.
 • Seyahat belgeleri: İtalya’ya yapılacak seyahati belirten uçuş rezervasyonu ile İtalya’da kalınacak yeri gösteren otel rezervasyon belgeleri sunulmalıdır.
 • Finansal belgeler: İtalya’ya gidecek kişinin mali durumunun seyahati ve İtalya’da kalma süresi için yeterli olduğunu gösterir belgeler sunulmalıdır. Bu belgeler arasında banka hesap dökümü ve maaş bordroları olabilir.

Belgelerin dışında vize için parmak izi zorunluluğu vardır. Bu nedenle vize almak isteyen kişilerin vize işlem noktalarından parmak izi kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Alınan Vize İtalya Dışındaki Ülkelere Giriş Sağlar Mı?

İtalya seyahati için alınan vize İtalya dışındaki ülkelere giriş sağlar. Özellikle alınan kısa süreli vizeyle İtalya dışına çıkmak mümkündür. İtalya Schengen ülkelerinden birisi olduğu için Schengen vizesi alabilen kişiler diğer Schengen ülkelerine gidebilirler. Ancak bunun için seyahatin ilk olarak İtalya’ya yapılması gerekir.

Vize sahiplerinin İtalya dışında gidebilecekleri ülkeler ise şunlardır; Portekiz, Norveç, Danimarka, İsviçre, Slovenya, Fransa, Avusturya, Yunanistan, Slovakya, Çek, İspanya, İsveç, Hollanda, Belçika, Letonya, Malta, Macaristan, Estonya, İzlanda, Litvanya, Finlandiya, Lüksemburg, Polonya ve Liechtenstein’dir.

İtalya Vizesi Almak İçin Başvuru Sonrası Ne Kadar Beklenir?

İtalya’ya yapacakları seyahat için İtalya vizesi almak amacıyla vize başvuru merkezlerine başvuru gerçekleştiren kişilerin belirli bir süre sonuç için beklemesi gerekir. Vize onay yetkisi konsolosluk ve büyükelçiliklerde olduğu için onayı onlar verir ve onay süresi 5-7 iş günü arasında değişir. Ayrıca başvuru sahiplerinin mülakata çağırılması ve standart evraklar dışında evrak talebinde bulunulması gibi nedenlerle İtalya vize başvurusu işleminin sonuçlanması daha uzun sürebilir. Aynı şekilde konsolosluğun yoğun olduğu zamanlar ve resmi tatiller sonuç açıklanma süresinin uzamasını sağlar.

İtalya Vize Alma İsteği Reddedilirse Neler Yapılabilir?

İtalya’ya eğitim, turistik ve ticari nedenlerle gitmek isteyen kişilerin yaptıkları İtalya vize alma taleplerinin büyükelçilikler tarafından reddedilmesi mümkündür. Vize ret sebepleri arasında; eksik evrak, yanlış gelir beyanı, yanlış vize türüne başvuru ve geçmişte yapılan seyahatlerde vize süresinin geçirilmesi gibi sebepler bulunur. Bu sebepler nedeniyle vize başvurusuna ret yanıtı alan kişiler kendilerine gönderilen vize ret kağıdını inceleyerek sebebin ne olduğunu öğrenebilirler. Eğer haksız yere olumsuz yanıt aldıklarını düşünüyorlarsa itiraz haklarını kullanabilirler.

Vize reddine itiraz etmek için dilekçe yazılması gerekir. Dilekçe konsolosluğun mail adresine uygun dille yazılarak gönderilir. Konsolosluğun bu itiraza yanıt vermesi ve işleme alarak sonuçlandırması 1-3 ay arasında değişir. Ancak itiraz edilse bile vizenin verilmemesi mümkündür.

İtalya Vizesi Alma Zorunluluğu Olanlar Hangi Vizeleri Alabilir?

Türk vatandaşı olup İtalya ziyareti için İtalya vizesi alma zorunluluğu olan kişiler yapacakları seyahatin amacına göre vize çeşidini belirleyebilirler. İtalya vizeleri turistik, ticari, resmi, aile ziyareti ve tedavi vizelerinden oluşur. Bu vizeler kısa süreli vizeler olarak anılır ve İtalya Schengen ülkeleri arasında yer aldığı için kısa süreli vize türleri genel olarak Schengen vizesi olarak anılırlar.

İtalya seyahati için alınabilecek uzun süreli vizelerde vardır. Bu vizeler çalışma, eğitim ve aile birleşimi gibi türlere ayrılan vizelerdir. Bu vizelerin süresi 90 günden fazladır. Bunlar dışında İtalya tarafından verilen ekspres vize de vardır. Bu vizeye yapılan başvurularla 48 saat içinde vize alınması mümkündür. Bu vize acil durumlar için tercih edilebilecek vizedir.

İtalya Vizesi İçin Talep Edilen Ücretler Nelerdir?

İtalya vizeleri için talep edilen ücret 80 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak bu ücret vizenin uzun süreli olması durumunda artar. Bunun yanı sıra vize başvurusunda bulunan kişiler vize merkezlerine başvuru ücreti ödemesi de yaparlar. Vize için talep edilen başvuru ve harç ücretlerini yatıran kişiler vizenin onaylanmaması durumunda vize ücretlerini geri alamazlar.

İtalya Vize Başvurularının Olumlu Sonuçlanması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

İtalya vize başvurularının olumlu sonuçlanması için başvuru sahiplerinin vize işlemleri yaparken dikkatli davranmaları gerekir. Bu dikkat sayesinde belgelerinde yanlışlık veya eksiklik durumu gibi önemli konularda sorun yaşanmamış olur.

İtalya vize başvurularının olumlu sonuçlanması için başvuru sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler şunlardır;

 • İtalya vize başvurularının doğru adrese yapılmasına dikkat edilmelidir. Akredite edilmemiş vize merkezlerine veya seyahat acentelerine başvuru yapılması vizenin alınamamasına neden olur.
 • Vize evrakları, seyahat amacına uygun vize türü belirlendikten sonra vizeye uygun olarak hazırlanmaya başlamalıdır.
 • Vize randevularında sorulan sorulara doğru cevaplar verilmelidir.
 • İtalya vize evraklarının güncel tarihli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Vize evraklarında eksik, hata veya yanlış bilgiler yer almamalıdır.
 • Vize başvuru formu doğru şekilde, yazım hatası olmadan doldurulmalıdır.

Sorun yaşamamak adına vize başvurusu için vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınabilir. Ayrıca evrak hazırlama ve diğer işlemler konusunda İtalya vizesi alabilmek için, bizim gibi deneyimli ekiplere sahip olan danışmanlık firmalarından destek alınabilmektedir.