Kehf Turizm

İNGİLTERE

İngiltere Vizesi Çeşitleri

İngiltere vize başvurularında alınması gereken vizenin doğru seçimi son derece önemlidir. Çünkü yanlış vize türü için başvuru yapmak ve işlemleri tamamlamak başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. İngiltere ülkeye giriş amacına uygun olarak vize prosedürleri uyguladığı için ülkeye gitmek isteyenlerin durumlarına uygun olan vizeyi seçmeleri gerekir. İngiltere vize çeşitleri ise şunlardır; standart ziyaretçi, eğitim, çalışma, aile katılım, transit, bağımlı ve yerleşim vizeleridir.

İngiltere’ye Vize İle Gidebilmek İçin Yapılması Gerekenler

Birleşik Krallık’ta yer alan İngiltere’ye vize ile gitmek için vize işlemlerinin tamamlanması gerekir. İngiltere’ye vize almak için gereken işlemler tamamlandığında uçak aracılığıyla ülkeye iniş yapılabilir. İngiltere’ye giriş için gerçekleştirilmesi gereken vize işlemleri; başvuru formunun doldurulması, vize randevusunun alınması, vize evraklarının tamamlanması, vize ücretinin ödenmesi ve vize randevusuna katılmak gibi adımlardan oluşmaktadır.

İngiltere Vizesi Almak İçin Gerekli Vize Evrakları

İngiltere vizesi almak için gerekli vize evrakları öğrenilmeli ve bu evraklar eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra vize merkezine götürülmelidir. Bu İngiltere vizesi için gerekli evraklar vize merkezi görevlileri tarafından inceleneceğinden yanlışlığın bulunması durumunda vizenin alınmamasına neden olabilir.

İngiltere vizeleri için teslim edilmesi gereken standart durumdaki evraklar şunlardır;

 • Güncel pasaport
 • Vizeye başvuru formunun çıktısı
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet beyaz fonlu)
 • Vize ücret dekontu
 • Uçak rezervasyonu
 • Vize istek dilekçesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Otel rezervasyonu
 • Finansal belgeler

Saydığımız İngiltere vizesi almak içi gereken evraklara ek olarak öğrenci vizesinin alınabilmesi için öğrenci belgesi, okula kabul belgesi ve maddi durum belgelerinin sunulması gereklidir. Çalışma vizesi başvurularında aynı şekilde işyerinden gelen davet, gelir durumu ve mesleki bilgileri içeren evraklar verilmelidir. Aile katılım vizeleri için aile bağlarını kanıtlayan belgelere ihtiyaç vardır. Bu nedenle standart belgeler dışında vize türüne uygun olarak istenen vize evrakları listesinin hazırlanması gerekir.

İngiltere’ye Vize Almak İsteyenlerin Ödemesi Gereken Ücretler

Birleşik Krallık ya da İngiltere’ye vize almak isteyenlerin tüm vizelerde olduğu gibi gerekli olan vize ücretini ödemeleri lazımdır. Vize için ödenmesi gereken ücret vizenin 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık veya 10 yıllık olarak alınmak istenmesine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca vize merkezlerine göre fiyatlarda değişiklik görülür.

Vize ücretleri şu şekildedir;

 • İstanbul, Bursa, Ankara ve Gaziantep vize merkezlerinden alınan 6 aylık vizenin ücreti 132$’ dır. Antalya, Adana ve İzmir vize merkezinden alınan 6 aylık vizenin ücreti 212$’dır.
 • İstanbul, Bursa, Ankara ve Gaziantep vize merkezlerinden alınan 2 yıllık vizenin ücreti 501$’dır. Antalya, Adana ve İzmir vize merkezinden alınan 2 yıllık vizenin ücreti 581$’dır.
 • İstanbul, Bursa, Ankara ve Gaziantep vize merkezlerinden alınan 5 yıllık vizenin ücreti 909$’dır. Antalya, Adana ve İzmir vize merkezinden alınan 5 yıllık vizenin ücreti 989$’dır.
 • İstanbul, Bursa, Ankara ve Gaziantep vize merkezlerinden alınan 10 yıllık vizenin ücreti 1141$’dır. Antalya, Adana ve İzmir vize merkezinden alınan 10 yıllık vizenin ücreti 1201$’dır.

Ayrıca evlilik, nişanlılık, transit ve akademik ziyaretler için İngiltere’ye vize almak isteyenlerden talep edilen vize ücretleri vize merkezlerine göre farlılık göstermektedir.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere gezisi için vize başvurusunu tamamlayan kişiler İngiltere için vize onayını merakla beklerler. Vizenin çıkması İngiltere için hizmet veren vize merkezleri ve konsoloslukların yoğunluğuna bağlıdır. Aynı zamanda başvuru sahiplerinin teslim ettikleri belgelerin incelenme süresi sonucun uzamasının sebepleri arasında yer alabilir. Vizenin sonuçlanması için verilen tahmini süre 21 güne kadardır. Ancak bu sürenin çoğunlukla uzadığı görülmüştür. Bu nedenle İngiltere için vize başvurularının seyahatten en az 1 ay önce yapılmaya başlanması gerekir.

Alınan Vize İngiltere Dışında Geçerli Midir?

İngiltere Konsolosluğu’ndan alınan vize İngiltere dışında da kullanılabilen bir vizedir. Söz konusu vizenin Birleşik Krallık vizesi olarak da anılması sebebiyle vizeyi alan kişilerin İngiltere dışında Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e gitmeleri mümkündür. Bunun dışında İrlanda Cumhuriyeti’ne de giriş mümkün olabilir ancak bunun için ülke tarafından aranılan kriterlerin taşınması gerekir. Örneğin Türk vatandaşları İngiltere’ye vizeyle giriş yaptıktan sonra İrlanda’ya giriş yapabilirler. Direkt olarak vizeden yararlanarak İrlanda’ya girmeleri mümkün değildir.

İngiltere Vizesinin Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Turistik, iş veya eğitim amacıyla İngiltere’ye gitmek için yapılan vize başvurularının konsolosluklar tarafından reddedilmesi mümkündür. Vize alma onayının verilmemesi için pek çok sebep sunulabilmektedir.

Bu sebepler arasında;

 • Finansal sebeplerden ret (maddi durum yetersizliği, verilen banka hesabında para bulunmaması veya şüpheli para bulunması, sponsor olması durumunda sponsorun maddi durumunun yetersiz olması)
 • Başvuru formu kaynaklı ret (formun yanlış dil kullanılarak doldurulması, yanlış bilgilerin yer alması veya eksik doldurulması)
 • Vize görüşmelerinde yanlış beyan verilmesi sebebiyle ret (yapılan araştırmalarda başvuru sahibinin beyanının yanlış olduğunun anlaşılması)
 • Başvuru evraklarındaki eksiklik sebebiyle ret
 • Yanlış vize türüne başvurunun yapılması sebebiyle ret

Vizenin hangi sebepten dolayı reddedildiği konsolosluk tarafından gönderilen belgede açıkça belirtilir. Bu sebebin öğrenilmesiyle başvuru sahipleri kendilerine yeni bir yol haritası belirleyebilirler.

Vize Reddi Sonrası Başvuru Yapılabilir Mi?

İngiltere vizesinin reddi sonrası başvurunun yenilenmesi veya itiraz edilmesi mümkündür. Vizenin reddedilmesinde para iadesi ve evrak iadesi söz konusu değildir. Bu nedenle yeniden başvuru yapılması durumunda tüm başvuru adımlarının tekrar uygulanması gerekir. Böylelikle başvuru tekrarlanır ve vize merkezinin incelemesi sonrasında olumlu veya olumsuz yanıt alınabilir.

Vizenin reddedilme durumunun haksızlık olduğu düşünüldüğünde ise işlem tekrarı yapmadan redde itiraz hakkından yararlanılabilir. Bunun için ret sebebini göz önünde bulundurarak gerekli evraklarla birlikte vize merkezine gidilmesi ve itiraz dilekçesinin sunulması gerekir. Bu sayede belgelerin incelenmesi ve yapılan yeniden değerlendirilme sonrasında vizenin alınabilmesi mümkündür. Ancak her itirazın olumlu sonuç alacağı konusunda kesinlik yoktur.

İngiltere Vizesine Başvururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngiltere vizesine başvuruda bulunurken her adımın dikkatle atılması vizenin onaylanması için önemlidir.

Kişilerin başvuru esnasında dikkat etmesi gereken en önemli konular şunlardır;

 • Başvuruda kullanılacak pasaportun en fazla 10 yıl içinde alınıp alınmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca pasaportun geçerlilik süresinin seyahat bitimine müteakiben 6 ay daha devam ediyor olması gereklidir.
 • Başvuru sahibi vize merkezlerine tüm başvuru evraklarını doğru bilgileri içerecek şekilde hazırlayarak teslim etmelidir.
 • İngiltere’de kalınacak süre içerisinde sağlık sorunlarına karşılık güvence oluşturması için seyahati kapsayacak seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • 18 yaşından küçükler vize başvurularını ebeveynlerinin izin belgeleriyle birlikte yapmalıdır.
 • Vize merkezlerinin ek evrak veya görüşme talebi yapabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu konuların yanı sıra vize başvurusunun neticelenme süresi göz önüne alınarak en erken tarihte başvuru yapılmasına özen gösterilmelidir.

İngiltere vizesi için başvurular İngiltere konsolosluğuna yapılabilir mi?

İngiltere vizesi için yapılan başvuruların direkt olarak İngiltere Konsolosluğu’na yapılması mümkün değildir. Aynı şekilde büyükelçilikte de direkt başvuru yolu yoktur. Bunlar yerine yetkilendirilmiş olan vize merkezlerine başvurunun yapılması gerekir.

İngiltere vizesi başvurularının sonuçlanma süresi ne kadardır?

İngiltere vize başvurularının sonuçlanma süresi İngiltere Konsolosluklarının yoğunluk durumuna bağlı olarak uzar veya kısalır. Sonuçlanma süresi için 21 gün olduğu bilgisi vardır. Ancak bu sürenin yoğunlukla aşılması mümkündür.

İngiltere’ye vize almak için başvurular nereye yapılabilir?

İngiltere’ye vize almak için başvurular İngiltere Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu yetkili vize merkezlerine yapılır. Bu vize merkezleri Bursa, Adana, Gaziantep, Antalya, İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde bulunur.

İngiltere vizesinde geçerlilik süresi değişir mi?

İngiltere vizelerinin geçerlilik süresi değişiklik gösterilir. Çünkü vize başvurularında vizenin geçerli olması için 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl seçim hakları vardır. Buna göre vize alarak geçerlilik süresince İngiltere’de kalma şansı elde edilebilir.

Vizenin reddedilmesi durumunda itiraz hakkı var mıdır?

İngiltere vizelerinin reddedilmesi durumumda başvuruda bulunan kişilerin vize merkezlerine yeniden inceleme talebinde bulunarak ret itirazında bulunmaları mümkündür. İtirazın kabul edilmesiyle reddedilme sebebi tekrardan incelenir. Bu durumda da İngiltere vizesi almak adına olumlu veya olumsuz yanıt verilebilir.

İngiltere vize başvurusu yapmak için başvuru evraklarını tamamlamak ve seyahat amacına uygun vize türüne başvuru yapmak gerekmektedir.

Kuzey İrlanda, İskoçya ya da Galler ülkelerinde de geçerliliği olan ve yapılan İngiltere vizesi başvurusu İrlanda Cumhuriyeti için geçerli değildir. İngiltere vizesi için yapmak istenilen başvurularda sorun yaşamamak adına danışman desteği alınabilir ve güncel belgeler ile ilgili İngiltere Konsolosluğu ile iletişime geçilebilir.

Bu konuda Konsolosluk ya da Elçilik yapılan vize başvurusu İngiltere ülkesi için sadece belgelerin ne olduğu konusunda bilgi verebilir. Yönlendirme ya da yardımcı olma gibi bir durum söz konusu değildir.

İngiltere Vizesi Başvurusu Yaparken Vize Türleri

Birleşik Krallık vizesinde kişisel durum, seyahat amacı ya da İngiltere vizesi başvurusu türü belirlenmelidir. Talep edilen vize türünü belirlemek için öncelikle neden seyahat etmek istenildiği belirlenmelidir.

Vize türleri;

 • Birleşik Krallık turist vizesi
 • Birleşik Krallık aile ya da arkadaş ziyareti vizesi
 • Birleşik Krallık ticari vize
 • Birleşik Krallık öğrenci vizesi
 • Birleşik Krallık dil eğitimi vizesi
 • Birleşik Krallık medikal tedavi vizesi
 • Birleşik Krallık transit vize
 • Birleşik Krallık uzun süreli ve kalıcı vize
 • Birleşik Krallık oturum vizesi
 • Birleşik Krallık aile birleşimi vizesi
 • Birleşik Krallık eğitim vizesi
 • Birleşik Krallık akademik değişim
 • Birleşik Krallık çalışma vizesi
 • Birleşik Krallık girişimci vizesi
 • Birleşik Krallık Tier 1–2–5 vizesi

Bu vize türlerinden birini almak için başvuru formunda ve diğer belgelerinizde seyahat amacını açıkça belirtmek, başvurunun daha kısa sürede sonuçlanması adına önemlidir.

Birleşik Krallık Vizesi Ankara Anlaşması

Vize kategorileri dışında da bazı durumlarda özel prosedürler uygulanabilir. Ankara anlaşması ile vize başvurusu İngiltere için yapılabilir ve kısa sürede şartların oluşması halinde sonuçlandırılabilir. Ankara Anlaşması’nda yer alan prosedürlere uygun olarak vize başvurusunu belirtilen sürelerde yapmak önemlidir.

İngiltere Vizesi Başvuru Süreci

Birleşik Krallık diğer adıyla İngiltere vizesini almak için öncelikle Büyükelçilik ya da Konsolosluk aracılığıyla çevrimiçi başvuru kaydı oluşturulmalıdır. Başvuru merkezini arayarak randevu almak işlemlerin daha hızlı ilerlemesi için önemlidir. Randevu tarihinde orada hazır bulunmalı ve belgeler tamamlanmalıdır. Belirtilen Konsolosluk adresine giderek gerekli tüm biyometrik işlemleri yapmak önemlidir.

Evrakların yeterli görülmemesi ya da istenilen vize türüne uygun olmaması halinde ek belgeleri istemek Konsolosluk inisiyatifindedir. Konsolosluk tarafından vize başvuru sonuçları hakkında bilgi vermek mümkün olmaz. Seyahat planı yapılırken mümkün olduğunca önceden yapılmalı, başvuru sürecinin uzama ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Birleşik Krallık seyahatinde kalınacak sürede yaşamsal tüm masrafların nasıl karşılanacağı delile dayalı olarak ispat edilmelidir. Başvuru formunun eksik doldurulmuş olması nedeniyle bazı kısa süreli vize başvuruları uzun sürebiliyor.

Birleşik Krallık Vizesi İçin İstenen Evraklar

İngiltere vize başvurularında vize türüne göre bazı vize evrakları talep edilmektedir. Bu evraklar arasında finansal dökümler, çalışma durumu, vize türü, kişisel durum gibi bazı konular göz önünde bulundurulur. Başvuru formunda belirtilen tüm bilgiler İngiltere için vize başvurusu sırasında destekleyici belgeler sunmak adına önemlidir. İngiltere vize evraklarının muhakkak geçerli olması ve son 3 aya ait olması gerekmektedir. Güncel tarihi olmayan evraklar vize başvurusunun reddedilmesine sebep olur. Finansal durumlar için gösterilecek belgelerin ise son 1 aya yönelik olması gerekir.

 • İngiltere Vizesi Başvurusu İçin Form

İngiltere Vizesi için Konsolosluk ya da Elçilikten başvuru formu alınabilir. Bunun yanı sıra online olarak başvuru formunun doldurulması önemlidir. Başvuru formunu doldurduktan sonra üzerinde yer alan bilgilerin doğruluğunu teyit etmek gerekir. Vize başvuru formu imzalanmalı ve dosyaya konmalıdır.

 • İngiltere Vize Başvurusu İçin Pasaport ve Kimlik Bilgileri

İngiltere Vize Başvurusu sürecinde pasaportun son 2 sayfası boş olmalı, 6 aya ait güncelliğe sahip olmalıdır. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin açık bilgilerin yer aldığı şekilde güncel tarihli olması gerekir.

 • İngiltere Vizesi Başvurusu İçin Vize Talep Dilekçesi ve Davet Mektubu

İngiltere vizesi başvurusu yapılırken seyahat amacına ilişkin olarak süre bilgisine yer verilmelidir. Süre boyunca yaşam masraflarını nasıl karşılayacağı ve ziyaretin ne şekilde olacağı belirtilmelidir. İş ya da ziyaret nedeni ile İngiltere vizesi almak isteniyorsa bu anlamda firma ya da vize almak isteyen kişinin yakını tarafından bir davet mektubu alınmalıdır.

 • Birleşik Krallık Vize Seyahat Sigortası

Seyahat esnasında kişinin başına ne gelebileceği belli olmayacağından, kaza, hırsızlık ya da kayıp gibi durumlarda zararı gidermek ve sıkıntıda düşmemek için seyahat sigortası yaptırmak gerekir. Seyahat sigortası ile sağlık sorunları yaşanan yerde tedavi olunabilir. Seyahat sigortasının başvuru evrakları arasında yer alması gerekir.

Birleşik Krallık Vize Ücretleri

Birleşik Krallık Konsolosluk vize ücret tarifesinde yer alan ödeme bankadan yapılmalı ve dekontu başvuru evrakları arasına konmalıdır. Harç ödemeleri yapılmayan başvurular reddedileceğinden bu durumun sağlıklı yürütülmesi adına güncel ödemenin yapılması gerekir. İngiltere vizesinde genel evrak dışında çalışma, mali ve kişisel belgelerin eklenmesi, gerektiği takdirde ek belgelerin verilmesi gerekir.

Birleşik Krallık Vize Harç Ücretleri

Her yıl değişiklik gösteren ve vize türüne göre daha farklı tutarda olan harç ücretleri 2021 tarihi itibariyle 120 $ olarak belirlenmiştir. Bu ücret kısa süreli vizeler için geçerlidir. Yaş, vize türü gibi faktörlere bağlı olarak değişen vize ücretleri hakkında detaylı ve güncel bilgi için Konsolosluk ya da Elçilik ile iletişim kurulabilir. Ücretlerde vize başvurusunun reddi sonucu iade söz konusu değildir. Bu nedenle her başvuru için yeniden ücret ödenmesi gerekir. Evrakların tam ve prosedüre uygun hazırlanabilmesi için danışmanlardan destek almak vize başvurusunun kısa sürede olumlu sonuçlanması için önemlidir.

İngiltere Vizesi Onay Süresi

İngiltere’ye vize başvurusu ile onay almak için Birleşik Krallık vizesine başvuru yapmak ve 15 gün içerisinde sonuçlanacağı bilinmelidir. Seyahat planını 15 günden az sürede yapmış olma halinde vize başvurusunun kabulü yapılmayabilir. Konsolosluk içerisinde bazen iş yoğunluğu ve başvuru artışı nedeniyle aksamalar yaşanabilir. Buna ek olarak farklı belgeler talep edilebilir. Seyahat planını, otel ya da uçak bilet tarihleri belirlenmeden önce başvuru tarihini gerçekleştirmek önemlidir. Seyahatin ertelenmemesi ve konaklama iptal süreçleriyle uğraşmamak için en az 3 ay önceden planlama yapılmalıdır. Evrakların tamamlanması, harç bedelinin yatırılması, randevu ve başvuru formunun doldurulması gibi işlemler yapıldıysa 15 günde başvuru cevabı alınabilir.

Birleşik Krallık Vize Reddi Olursa Ne Yapılır?

Birleşik Krallık vize başvurularının reddedilmesi, istenmeyen durumlar arasındadır. Bunun nedenleri kişilerin yanlış evrak ya da eksik evrak getirmesi, başvuru formunun hatalı doldurulması, prosedür eksiklikleri gibi sorunlardır. Vize türü ne ise amacınıza uygun olmalıdır. Turizm vizesi alarak öğrenci vizesinde yer alan haklar kullanılamaz. Aynı zamanda iki vize türünde istenen evraklarda birbirinden farklıdır. Reddi olan vize için harç parası iade edilmez. Tüm eksiklerin incelenmesi, tamamlanması ve başvurunun o şekilde yapılması gerekir.

Birleşik Krallık Vizesi Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Birleşik Krallık vizesinde tüm pasaport türü sahipleri vize almak durumundadır. İngiltere Konsolosluk ya da Elçilik ek belge ya da bilgi isteyebilir, gerek gördüğü başvuruları reddedebilir. İngiltere vize başvurusu amacınıza göre 6 ay, 2, 5 ya da 10 yıl süreli yapılabilir. Diplomatik pasaportta 180 gün sürede 90 gün vize şartı aranmaz. Tier vize türlerine başvuru yapmak isteyen kişilerin ise İngilizce olarak dilekçe ya da başvuru formu doldurması gerekir.

Ülkemizden İngiltere’ye seyahat edileceği zaman bordo pasaporta sahip olan herkesin en başta İngiltere vize randevu alımı ile birlikte gerekli işlemleri yaparak vize almaları zorunlu olmaktadır. İngiltere için seyahat etmek istenildiğinde yeşil pasaport veya gri pasaporta sahip olanların herhangi bir vize alımı yapmadan direkt olarak seyahat etmeleri mümkün olmaktadır. İngiltere’ye düzenli bir şekilde seyahat edileceği zaman uzun süreli olarak da vize almak mümkün olmaktadır. İngiltere için bordo pasaporta sahip olan kişiler eğer iş için seyahat edecekse iş ziyaretçi vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Diplomatik pasaporta sahip olan kişiler ise 180 gün içerisinde sadece 90 gün süreli olarak vizeden muaftır. Bu nedenle İngiltere vize randevu alma işlemini mutlaka doğru bir şekilde yapmak gerekir. Vize için randevu almadan başvuru da bulunmak mümkün olmaz. Hem online olarak hem de bizim gibi danışmanlık firmaları ile oldukça hızlı bir şekilde ve doğru olarak başvuru yapılabilmektedir. Bu gibi konulara dikkat etmek oldukça önemlidir.

Başvuru ve İngiltere Vizesi Randevu İşlemi

İngiltere vizesi randevu alımı ile vize almak istenildiği zaman konsolosluk üzerinden başvuru da bulunmak gerekir. Başvuru işlemlerinden önce ne amaçla İngiltere’ye gidileceği de önemlidir. Öğrenci vizesi, iş İngilizcesi, aile birleşimi, turistik vize için hazırlanması gereken evraklar genellikle aynıdır. Ancak başvuru türü farklıdır. Bunun için İngiltere vizesi randevu kısmı eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. İngiltere vizesi için istenen bazı evraklar bulunur. Bu evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde konsolosluğa verilmesi zorunludur.

 • Konsolosluğa verilecek olan pasaportun en az 6 ay geçerliliği olması gerekir.
 • Biometrik fotoğraf
 • Ne amaçla gidileceği belirlendikten sonra karşı taraftan mutlaka bir davetiye almak gerekir. Davetiye vize almayı daha da güçlendirir.
 • Maaş bordrosu, hesap cüzdanı gibi tüm finansal dökümlerin de evraklar arasına eklenmesi gerekir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişi şirket sahibi ise şirkete ait bilgileri vermesi gerekir.

İngiltere vize başvurusunda istenen evraklar teslim edildiği zaman genellikle evraklar incelenir ve başvuru değerlendirmeye alınmış olur. Bazı ülkeler direkt olarak konsolosluktan da başvuru da bulunabiliyor. Ancak bulunulan yere göre İngiltere vizesi aracı firmalarla başvuru kabul ediyor olabilir. Bu konuda bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

İngiltere Vizesi Randevu Alma ve Başvuru Aşaması

İngiltere vizesi için online olarak başvuru da bulunmak da mümkün. Resmi sitesine giriş yapıldıktan sonra register an account bölümüne giriş yaparak hesap açmak gerekir. Vize kategorisini mutlaka doğru bir şekilde seçmek önemlidir. Online vize başvuru formu doldurulmalıdır. İngiltere online vize başvurusu formunda istenilen bilgilerin İngilizce olarak doldurulması gerekir. Genellikle form da vizeye başvuracak kişiler hakkında bilgiler yer alır. Bu bilgileri mutlaka doldurmak gerekiyor. Başvurunun son kısmına gelindiği zaman formda yer alan bilgilerin doğru olduğunu kabul ederek sonlandırmak mümkün. Vizenizin red edilmemesi için bilgileri girerken dikkatli olmak gerekir. İngiltere vizesi oldukça zor çıkan bir vize türüdür. Bu nedenle İngiltere vizesi randevu alma işlemini mutlaka doğru bir şekilde yapmak gerekir. Genellikle başvuru yapıldığı zaman randevu sırası için bilgilendirme maili gelir. Randevu alındığı gün ve tarih bilgisi de paylaşılmış olacaktır.

İngiltere Vizesi Randevu Alma Konusunda Uzman Desteği

İngiltere için vize randevusu alınmak istenildiği zaman mutlaka aracı firmalar ile randevu almak gerekir. Aracı firmalar sayesinde randevu alındığı zaman işlemler daha güvenilir bir şekilde halledilmiş olacaktır. Genellikle İngiltere vizesi randevu alma işlemleri oldukça hızlı bir şekilde tamamlanır. Randevu alınıp evraklar teslim edildikten sonra vize de değerlendirmeye alınır. Böylelikle herhangi bir sorun olmadığı sürece vize onayı da kısa süre de gelmiş olacaktır.

İngiltere vize işlemleri doğru şekilde yapıldıktan sonra belirlenmiş olan vize süreleri içerisinde ülkeye ziyaretler yapılabilir. İngiltere, Avrupa’da olmasına rağmen Schengen vizesi ile gidilemeyen ülkeler arasında olmaktadır. İngiltere’ye yapılacak seyahatler için Birleşik Krallık vizesi almak gerekiyor. Doğru yönetilen bir başvuru sürecinin ardından İngiltere’ye kolay şekilde vize alarak seyahatler gerçekleştirilebilir. Şunu da belirtmek isteriz ki, Avrupa’nın en gözde ülkelerinden birisi olan İngiltere’ye, ülkemizden yoğun şekilde seyahat talebi olmaktadır.

Vize Onayı Almak İçin İngiltere Vize İşlemleri Nasıl Yapılmalı?

İngiltere’ye yapılan seyahatler için farklı türlerde vizeler bulunmakta ve bunlara göre de İngiltere vize işlemleri uygulanmaktadır. Öğrenci vizesi, evlilik vizesi, ticari vize gibi türler söz konusudur. Ancak en yaygın olan vize şekli, klasik turist vizesidir. İngiltere vizesi almak için turist olarak başvuran kişiler, ilk aşamada gerekli evrakları temin etmelidir. Bahsettiğimiz bu evraklar, başvurunun en kritik noktasıdır. Evrak eksikliği, başvurunun ilk aşamadan olumsuz olarak sonlanmasına neden olabiliyor. Söz konusu evraklar Birleşik Krallık’ın resmi web adresinden takip edilerek önceden hazırlanabilmektedir. Başvuru için randevu almadan önce evraklar hazırlandığı zaman, başvuruya doğrudan belgelerle hazır gidilebilir ve ücreti ödeyerek işlemler sonlandırılabilir.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere için yapılan seyahatlerde; öğrenci vizesi, ticari vize, evlilik vizesi ve turist vizesi için farklı evraklar gerekir. Ticari vizelerde ve öğrenci vizelerinde talep edilen evraklar, turistik belgelere göre daha azdır.

Vize işlemleri İngiltere için yapılırken gerekli evraklar şunlardır:

 • Minimum 6 ay geçerli pasaport
 • Siteden indirilen başvuru formları
 • Başvuru ücretinin ödendiğini gösteren makbuz
 • İngiltere’de konaklama yapılan yeri gösteren belge
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü
 • Mesleki durumunuzu belgeleyen belge
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gidiş-dönüş uçak bileti (zorunlu değil)

Bu evrakları tamamladıktan sonra başvuru merkezlerinden online randevu alınabilir. Randevular için özel bir ücret alınmaktadır. Bu ücret, vize için ödenecek ücretin dışında ayrı şekilde tahsil edilmektedir.

İngiltere İçin Vize İşlemleri Arasında Olan Başvuru Nasıl Yapılır?

Ülkemizde İngiltere başvuru merkezi olarak Teleperformance adlı şirket kullanılıyor. Bu şirket, İngiltere Vize Başvuru Merkezi ve Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi adına yetkilendirilen resmi bir şirkettir. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerin yanı sıra birçok farklı şehirde de Teleperformance merkezi bulunuyor. İngiltere için vize işlemleri yapmak isteyen kişiler, evrakları temin ettikten sonra, başvuruyu bu merkez üzerinden noktalar. Başvuru merkezine evraklar verildiği zaman; fotoğraf çekimi, parmak izi alımı gibi işlemler bu başvuru merkezinde yapılacaktır. Fotoğraf çekimi için de yine ayrı bir ücret talep edilmektedir. İngiltere vize başvurusu için gerekli bütün ücret ödemelerinin, bu aşamada başvuru merkezinde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

İngiltere Vizesi Ücretleri

İngiltere vizelerinde uygulanan ücret tarifeleri, vize süresine göre değişkenlik arz ediyor. Güncel rakamlara bakıldığı zaman şu an için 6 aylık bir İngiltere vizesi için ödenmesi gereken ücret 127 dolardır.

Diğer vize süreleri için uygulanan ücretler ise şu şekildedir:

 • 2 yıllık vize: 473 dolar
 • 5 yıllık vize: 858 dolar
 • 10 yıllık vize: 1.077 dolar

Buradaki en kritik nokta, vize ne kadarlık olursa olsun; Birleşik Krallık’ta geçirilecek toplam sürenin 6 aylık olmasıdır. Yani 5 yıllık vize alınsa bile, Birleşik Krallık’ta 180 gün (6 ay) kalınabiliyor.

İngiltere Vizesi İşlemleri Sonucunda Sonuç Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vize işlemleri sonucunda gerekli evraklarla başvuru merkezine giden ve başvurusunu başarılı şekilde tamamlayan kişiler, ortalama olarak 15 gün içerisinde başvurusuna yanıt alır. Başvuru kabul edildiği zaman, başvuru yapılan merkeze giderek vize teslim alınabilir. Vize sonucunu daha erken almak isteyen kişiler, express vize başvurusu yapabilir. Ancak express vize başvurularında daha yüksek ücret alınmaktadır.

İngiltere’ye turistik seyahatler gerçekleştirmek isteyen kişiler, vize almak için İngiltere vizesi için gerekli evraklar listesini temin ederek eksiksiz olarak teslim etmek zorundadır. İngiltere vizesi için gerekli evraklar eksik olursa bu durum vizenin red alması için en büyük sebep olacaktır. Tüm belgelerin, doğru ve eksiksiz hazırlanabilmesi adına talep edilen vize türü için istenen belgelerin bilinmesi gerekiyor. İngiltere turist vizesi ile ticari ya da çalışma vizesi için istenen belgeler birbirinden farklıdır. Turist vizesi evrakları da, iş gezisi ya da öğrenim amaçlı seyahatler için farklılık göstermektedir. Çalışan, işveren, ev hanımı olan bir kişi ile öğrenci olan bir kişinin vize talebi için beyan edeceği evraklar farklıdır.

İngiltere Vizesi Evrakları ve Türleri

İngiltere vize evrakları vize türüne göre belirlenmektedir. Vize başvurularında genel olarak istenen İngiltere vize evrakları arasında şunlar yer alıyor.

 • Online başvuru formunun eksiksiz doldurulmuş çıktısı
 • Randevu belgesi çıktısı
 • Pasaport
 • Davet mektubu
 • Öğrenim ya da iş durumunu gösterir dokümanlar
 • Mali durum belgeleri
 • Seyahat sigortası poliçesi
 • Vize ücreti ödendi dekontu
 • Uçak bileti ve otel rezervasyon belgeleri

Başvurucular, vize başvuru merkezilerinden, tüm evrak türleri ve evrakların açıklamaları ile ilgili bilgi talebinde bulunabiliyorlar.

İngiltere Vizesi Gerekli Evraklar ve Açıklamaları

İngiltere vizesi gerekli evraklar eksiksiz olmalı ve başvurucular, vize türüne göre istenilen tüm evrakları, birlikte başvuru anında teslim etmelidir. İngiltere vize gerekli evraklar için vize başvuru merkezinin internet sitesinde belge türlerinin açıklamaları yer almaktadır. İngiltere vizesi için gerekli belgeler için açıklamaları okuyanlar, hangi belgenin neler içerdiğini görebilecektir. İngiltere vize belgeleri arasında yer alan pasaport, 6 ay geçerliliği olan ve son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport olmalıdır.

İngiltere Vizesi Başvuru İşlemlerinin Yapılması

İngiltere vizesi gerekli belgeler hazırlandıktan sonra randevu alınır ve başvuru işlemleri başlatılır. İngiltere vize için gerekli evraklar için seyahat amacı belirtilmeli ve seyahat amacına göre hazırlıklar yapılmalıdır. Online randevu alınır ve İngiliz vizesi için gerekli evraklar eksiksiz hazırlanarak, randevu tarihi beklenir. Randevu tarihinde, belirtilen saatten en az 15 dakika önce vize başvuru merkezinde hazır bulunmak yapılacak olan işlemlerin zamanında yapılmasını sağlayacaktır. Vize evrakları teslim edilirken, son 5 yıl içerisinde vize alınmamış ise parmak izi de verilir.

İngiltere Turistik Seyahat Vizesi

İngiltere vizesi belgeler listesinin doğru olarak toparlanması turistik seyahat için vize alınmasını sağlayacaktır. İstenen belgeler hazırlanarak, seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce başvuru yapılabilmektedir. İngiliz vizesi için gerekli belgeler teslim edildikten sonra başvurucuya ortalama 3 hafta içerisinde, vize sonucu olumlu ya da olumsuz olarak bildirilmektedir. İngiltere’ye vize almak için gerekli belgeler hazırlanarak yapılan başvuru sonrasında çıkan vize ile standart ziyaretçi olarak 6 ay kalınabilecektir. Turistik vize başvurusunda bulunurken, seyahat amacı belirtilmeli, seyahat boyunca tüm masraflar, dönüş işlemlerini karşılayacak mali bilgilerinde bildirilmesi gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken hususlar, tüm belgelerin doğru ve eksiksiz doldurulmasıdır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

İngiltere’de bulunan ailelerini ya da akrabalarını ziyaret etmek isteyenler aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunurlar. İngiltere için vize evrakları hazırlanırken, aile ziyareti için gerekli belgeler hazırlanmaktadır. İngiltere vizesi almak için gerekli evraklar hazırlanırken, umuma mahsus pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaportu sahibi olan Türk vatandaşları, aile ziyareti vizesi başvurusunda istenilen tüm bilgi ve belgeleri sunmak zorundadır. İngiltere aile ziyaretleri için sadece diplomatik pasaport sahibi olanlar vize işlemlerinden muaftır ve 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde İngiltere seyahatlerini yapabileceklerdir. İşlemlerin hatasız yapılabilmesi için İngiltere konsolosluklarından ya da vize işlem merkezlerinden her zaman bilgi talep edilebilmektedir.