Kehf Turizm

HOLLANDA

Hollanda Vize Alımı Yapılırken Bilinmesi Gerekenler

Hollanda vize işlemleri için başvuruda bulunanlar, 90 günden az süreli seyahatte bulunacaklarsa, Hollanda schengen vizesi verilmektedir. Hollanda Schengen vizesi alanlar, seyahatlerine Hollanda’dan başlamak üzere diğer schengen ülkelerini de gezebilecektir. Hizmete tabi pasaport sahipleri, 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Türkiye umuma mahsus pasaport sahibi olanlar vize başvurusunda bulunmak ve verilen Hollanda vize izni ile giriş yapmak zorundadır. Hollanda schengen vizesi tüm schengen ülkelerinde 90 gün ikamet etme imkanı vermektedir.

Hollanda’ya Vize Alabilmek İçin Yapılması Gerekenler

İş, seyahat ya da eğitim amaçlı olarak Hollanda’ya gitmek isteyenler, Hollanda’ya vize almak için yapılması gereken işlemler konusunda neler yapacaklarını araştırmalıdır.

Hollanda’ya vize alabilmek için yapılması gerekenler şunlardır;

  • Son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport ile başvuru yapılmalı
  • Pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalı
  • Pasaportun en az 3 ay geçerliliği bulunmalı
  • Vize başvuru formu doldurulmalı ve imzalanmalı
  • İstenilen sayıda fotoğraf hazırlanmalı

Vize başvuruları yapıldığında ve işlemler yapılırken, parmak izi alınır. 12 yaşından küçük çocuklardan parmak izi alınmamaktadır. Alınan parmak izi 59 ay geçerlidir ve bu süre içerisinde tekrar vize başvurusunda bulunulduğunda parmak izi alınmayacaktır. Vize başvurularında 18 yaşından küçük olanlar için başvuru formları, vasi ya da ebeveynleri tarafından imzalanmaktadır. Vize alabilmek için başvuru yapıldığında mülakata çağrılma durumu söz konusu olabilmektedir.

Hollanda İçin Vize Ücretleri

Hollanda için vize başvurusunda bulunulduğunda, vize işlem ücretleri ödemesi yapılması gerekiyor. Vize ücretleri, her yıl yenilenmekte ve Hollanda Başkonsolosluğu ya da vize işlemleri aracı firma sitelerinden güncel bilgiler öğrenilebilecektir.

Hollanda için vize ücretlerinden muaf olunan durumlarda vardır ve bunlar şunlardır;

  • 6 yaşından küçük çocuklar,
  • Bilimsel araştırma ya da bilimsel konferans, seminer gibi etkinliklere katılmak isteyen araştırmacılar,
  • Eğitim için okul ziyaretinde bulunan öğrenci, lisansüstü öğrenci, refakatçi öğretmenler,
  • Kar amacı gütmeyen kuruluşların düzenlemiş olduğu, konferans, seminer, spor ve kültürel etkinliklerin 25 yaş ve altı temsilcileri,
  • Avrupa Parlamentosu tarafından çıkartılan yönerge ile bu şartları taşıyanlar, vize başvurularında herhangi bir ücret ödememektedir.

Hollanda Vizesi İçin Başvuru Süreci

Hollanda’ya seyahat etmek isteyenler, vize işlem sürelerini hesaplayarak, başvurularını ona göre yapmalıdır. Seyahat tarihi belli olduğunda, en az 15 gün öncesinden vize başvurusunda bulunulmalıdır. Seyahat tarihinden en fazla 6 ay önce başvuruda bulunabilir, bu süreden daha fazla zaman varsa başvuru alınmayacaktır. Denizciler, seyahat tarihinden en fazla 9 ay önce vize başvurusunda bulunabilecektir.

Vize başvurusunda bulunduktan sonra 15 gün içerisinde, olumlu ya da olumsuz olarak sonuç bildirimi yapılacaktır. Bazı durumlarda, Hollanda vize işlemleri uzun sürmekte ve 30 günü bulabilmektedir. İstisnai durumlarda 60 gün içerisinde de sonuçlanabileceği belirtiliyor. Seyahat sorunu yaşamamak için başvuru zamanı iyi ayarlanmalı ve vize işlemlerinin zamanında sonuçlanması sağlanmalıdır. Schengen ülkeleri, vize başvurusunda bulunan kişinin durumunu incelemek için birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunabilmektedir. Bu işlem bazı ülke vatandaşlarına uygulanmakta ve ortalama olarak 7 gün sürmektedir.

Hollanda Vize Başvuru İşlemleri

Hollanda’ya seyahat etmek isteyenler, vize başvurularını, Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği ya da turizm seyahat acentelerine yapabilecektir. 90 günden az olan kısa süreli seyahatler için başvurular, Hollanda Konsolosluğu tarafından birebir kabul edilmemekte, başvuruların Hollanda vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmasını istemektedir. Eğitim, çalışma ya da aile birleşimi gibi uzun süreli ikamet edilmesi gereken durumlarda ve 90 günden fazla konaklama gerektiren durumlarda, başvurular, Hollanda Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine yapılabilecektir. Vize başvurusunda bulunmadan önce Hollanda Konsolosluğu ile iletişim kurularak, başvuru işlemleri hakkında güncel bilgiler alınmalıdır. Kısa süreli seyahatler için vize başvuru merkezlerine şahsen yapılan başvurular, bu merkezler tarafından takip edilecektir.

Başvuru İçin Pasaport Geçerliliği

Hollanda’ya yapılacak olan her türlü seyahat için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportlarının olması gerekiyor. Vize başvurusundan önce pasaport alınmalı ve vize başvuru tarihinde pasaportun 10 yıldan eski olmamasına dikkat edilmelidir. Vize işlemlerinin onaylanması için pasaportun son geçerlilik tarihine en az 3 ay süre kalmış olmalıdır. Seyahatlerde, ülkeye giriş çıkış işlemlerinin onaylanabilmesi için pasaportta en az iki sayfanın boş olması gerekiyor. Bu şartlara uymayan pasaport sahipleri, yeni pasaport başvurusunda bulunmalı ve yeni aldığı pasaport ile vize başvurusunu yapmalıdır. Hollanda’ya hizmet nedeniyle kısa süreli seyahat edecek olan Türk vatandaşlarına vize muafiyeti uygulanmaktadır. Bu durumda olanlar, geçerli olan pasaportları ile seyahatlerini yapabilecektir.

Reddedilen Başvurular

Hollanda’ya seyahat edebilmek içi vize başvurusunda bulunanların durumları incelenmekte ve bazı durumlardan dolayı vize başvurusu reddedilebilmektedir. Vize başvuru merkezi ya da Hollanda Konsolosluğu tarafından, kişiye reddedilme nedenleri bildirilebilecektir. Gizlilik gerektiren durumlarda herhangi bir yazışma yapılmayacaktır. Vize başvurusunda bulunanlar, ret kararına itiraz edebilmektedir. Ret edilme nedenleri bazen eksik evrak ya da yanlış beyan olabilmektedir. Gerekli eksiklikler giderildikten sonra tekrar başvuruda bulunulabilir ve vize almaya çalışılabilir.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda vizesi için yapılan başvuruların kaç günde sonuçlanacağına Hollanda Konsolosluğu karar vermektedir. Tüm vize başvuruları, Hollanda Konsolosluğu tarafından incelenir ve işlem türüne, yoğunluğuna göre 7 ile 15 gün içerisinde sonuçlanabileceği bilgisi verilir. Vize başvuruları sonuçlanma süresi verilirken, iş günü olarak verilmekte, Hollanda Konsolosluğunun kapalı olduğu, resmi tatil günleri ve diğer tatil günleri bu süreye katılmamaktadır. Hollanda Konsolosluğu, vize başvurusunda bulunan kişiyi mülakata çağırabilecek ya da farklı evrak talebinde bulunabilecektir. Bu işlemler vize çıkış süresinin uzamasına neden olabilecektir. Vize türlerinin çıkış süreleri de birbirinden farklıdır. Hollanda Schengen vizesi en kısa sürede çıkan vize türüdür. Oturma izni, aile birleşimi, çalışma izni gibi durumlar için yapılan vize başvurularının sonuçlanma süreleri daha uzun olabilmektedir. Yapılacak işlem ve vize türüne göre süreler farklı olacaktır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiler Hollanda Konsolosluğundan alınabilir.

Hollanda Vize Onayıyla Gezilebilecek Ülkeler

Hollanda, Avrupa Birliği ülkesidir ve schengen vizesi ile seyahat edilebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hollanda schengen vizesi aldıklarında, 90 günlük kısa süreli seyahatlerinde, tüm schengen ülkelerini, Hollanda’dan başlamak üzere gezebilecektir. Hollanda schengen vizesi ile toplam 26 schengen ülkesine seyahat izni verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, almış oldukları vize ile ilk önce Hollanda’ya gitmek zorundadır.

Hollanda’ya gittikten sonra schenen vizeleri ile diğer ülkelere seyahat edebilecek, tekrar dönüşlerini yine Hollanda’dan yapacaklardır. Schengen vizesi ile gezilebilecek ülkeler arasında, Almanya, Belçika, Fransa, İspanya, Avusturya, İtalya, Portekiz, İsviçre gibi tüm schengen ülkeleri yer alıyor. Hollanda’ya gitmek için schengen vizesi alınırken, kişinin durumuna göre tek girişli ya da çok girişli vize etiketi verilmektedir. Bu schengen ülkeleri arasında yapılacak seyahatlerde vize geçerlilik durumunu gösterecektir. Seyahatlerde, kalış sürelerine uyulması daha sonraki dönemler için Hollanda vize başvurularının reddedilmemesi için önemlidir.