Kehf Turizm

BULGARİSTAN

Bulgaristan Vizesi İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Bulgaristan vizesi için başvurular Bulgaristan başvuru merkezine yapılarak değerlendirilir. Değerlendirme sonucu karar vermek adına tüm bilgiler Türkiye Bulgaristan Başkonsolosluk ya da Elçilik bünyesine gönderilir. Vize Başvuru Merkezi’nde bulunan yetkili görevliler verilen vize kararında etkiye sahip değildir. İstanbul’da yer alan Bulgaristan vizesi Başkonsolosluğu; Sakarya, İstanbul, Çanakkale ve Kocaeli’nde ikamet eden başvuru sahiplerinin vize başvurularını kabul etmektedir.

Bulgaristan Vizesi Almak İçin Başvuru Süreçleri

Bulgaristan vizesi almak için yapılan başvurularda bazı adımları takip etmek gerekir. Ziyaret ve seyahat planı oluşturulmadan önce muhakkak vize başvuru tarihinizden 15 gün öncesi en az olmak üzere planlanmalıdır. Bu süreç sonrasında değerlendirme süreleri ve karar verme süresi uzun olacağından sorun yaşayabilir. Genellikle 14 gün içerisinde değerlendirme yapılsa da talep yoğunluğuna ve işlemde talep edilen ek belge sürelerine göre bu süre uzayabilir. Ziyaret öncesi 3 ay önceden bu işlemlerin yapılması tavsiye edilmektedir. Bulgaristan vizesi almak için başvuru sahipleri tarafından belge, evrak, delil, ikametgâh ve işlem ücretinin hazırlanması, yatırılması zorunlu koşullar arasındadır.

Bulgaristan İçin Vize Başvurusunda Bulunurken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bulgaristan için vize başvurularında, başvuru sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlar arasında vize türüne uygun seyahat planını belirlemek vardır. Bunun yanı sıra belirlenen seyahat planını başvurudan olabildiğince önce planlamak önemlidir. Konsolosluk işlemlerinde bazen görülen artış nedeniyle bazı sorunların yaşanması muhtemeldir. Bulgaristan vizesinde özellikle vize ücretleri başvuru türüne göre değişir. İkamet edilen illeri göre yazımızdan kontrol edilip, Bulgaristan vize başvurusu işleminin hangi başvuru Merkezi’ne yapılacağı belirlenebilmektedir. Aksi halde yanlış Başvuru Merkezi ya da Konsolosluk başvuruları reddeder. Bulgaristan için vize ücretleri, istenen belgeler konusunda tüm detayı bir yere not almalı ve belgelerin doğruluğu, geçerliliği tekrar kontrol edilmelidir.

 

Edirne Vize Başvuru Merkezi Tarafından Kabul Edilen İller

Edirne başvuru merkezi tarafından yapılacak başvurular için bazı illerde ikamet edilmelidir. Bu illerde yaşayan kişiler başvuru belgelerine muhakkak ikametgâh belgelerini eklemelilerdir.

Başvuru yapacak iller;

Edirne ili, Edirne ilçeleri; Uzunköprü, Enez, Süloğlu, Havsa, Meriç, İpsala ve Lalapaşa

Tekirdağ ili ve Tekirdağ ilçeleri; Şarköy, Çerkezköy, Saray, Çorlu, Muratlı, Hayrabolu, Marmara Ereğlisi, Malkara

Kırklareli ili ve Kırklareli ilçeleri; Vize, Babaeski, Pehlivanköy, Demirköy, Lüleburgaz ve Kofçaz

Bu iller ve ilçeler Bulgaristan vize başvurularını Edirne ili vize Bulgaristan Başvuru Merkezi’nden yapabileceklerdir. Başvuruda yukarıda bulunan il ve ilçelerde ikamet ettiklerini gösterir ikametgâh belgelerini diğer evraklar arasına eklemeleri gerekir.

Bursa ve İzmir Bulgaristan Vize Başvuru Merkezlerine Başvuru Yapacak İller

Bursa ve İzmir’de yer alan vize başvuru merkezine başvuru yapması için belirlenen iller arasında Bursa, Yalova, Bilecik, Manisa, Balıkesir, Aydın, Muğla ve Denizli illeri yer alır. Bu illerde yaşayan kişilerin yanlarına ikametgâh belgelerini alarak Bursa ve İzmir Bulgaristan Başvuru Merkezi’ne gelmesi önemlidir.

Bulgaristan Vize Başvurusu Hakkında Verilen Kararlar

Vize başvurularında eksik belge olması, geçerli olmayan belgelerin kullanılması, eksik belgelerin varlığı ya da Konsolosluk ve Elçilik tarafından reddedilmesi sonucu olumsuz sonuçlanabilir. Herhangi bir bilgi vermeden başvuruların reddedilmesi mümkündür. Bu anlamda Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Elçiliği vize başvurusunu reddetme hakkına koşulsuz sahiptir. Konsolosluk tarafından bazı gerekli durumlarda ek belgeler talep edilebilir. Başvuru sahibini bizzat Bulgaristan için vize görüşmesine çağırabilen Konsolosluk, görüşme sonrası vizeyi reddedebilir. Her başvuruda vize ücretleri, opsiyonel ve servis ücretleri yeniden talep edilir. Reddedilen vize başvurularında ücret iadesi yoktur.

Bulgaristan’a Ziyaret Amacı Belirlenmeli

Bulgaristan’a turizm, iş, çalışma, eğitim, seyahat, kültürel faaliyetler, spor ya da aile birleşimi için gitmek istenebilir. Amaç ne olursa olsun vize türünü amaca uygun belirlemeli ve vize türüne göre talep edilen belgeler tamamlanmalıdır. Konsolosluk tarafından vize türü belirleme konusunda destek olunmaz. Bu konuda yardımcı olan bizler gibi danışmanlık firmalarından tavsiye alınabilmektedir. İdari bir göreve sahip olan Konsoloslukların bu anlamda kişileri yönlendirme ya da yardım etme gibi görevleri yoktur.

Vize hakkında sonuç ya da süreç ile ilgili bilgiyi Konsolosluktan öğrenmek de mümkün değildir. Başvuruyu doğru bir şekilde yaptıktan sonra beklemek en doğrusudur. Başvuru formunu doldurmak zorunlu olup, resmi siteden online olarak vize hakkında tüm detaylara ulaşabilir ya da vize başvuru formu alınabilir. Fotoğraf için gereken tüm özellikler ya da vize başvuru formunda yer alan konularla ilgili bilgi almak mümkündür.

Vize Başvuru Merkezinden Randevu Alımı

Başvuru formunu doldurma ve harçları yatırma halinde vize Bulgaristan Başvuru Merkezi’nden hemen randevu almak gerekir. Belirlenen randevu gün ve saatleri arasında randevu alınabileceği unutulmamalıdır. Başvuru ya da pasaport iadesi hakkında detaylı bilgiye resmi siteden ulaşmak mümkündür. Vize başvurusunda bulunurken ek hizmetlerden yararlanmak istenebilir. Ek hizmetler; VIP hizmet, kurye teslimat hizmeti, seyahat sigortası gibi birçok ek hizmet talepleri iletilebilir. Ek hizmetler ücrete tabidir.

Bulgaristan Vize Ücretini Ödeme

Bulgaristan Vize başvuru merkezleri arasında başvuru ücretleri farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle güncel başvuru ücretlerini vize ücretleri kısmından incelemek gereklidir. Servis ücretleri başvuru yapılacak merkezden Euro olarak tahsil edilmektedir. Ek hizmetler için kurye teslimatında Euro, fotokopi ya da fotoğraf ücretleri TL bazında ödenir. Başvuru merkezine yapılan ödemeler için makbuz alınabilir.

Başvuru Takibi

Teknolojik gelişmeler ile artık kurum süreci online olarak takip edilebilmektedir. Konsolosluğu aramadan resmi site üzerinden pasaport teslim fişinde yazan referans numarasıyla kontrol ederek, başvurunun hangi süreçte olduğu öğrenilebilir. Ek hizmetlerden talep edildiyse SMS ya da e-posta olarak da bilgi gönderilebilir.

Bulgaristan, Türk vatandaşlarının bordo pasaporta sahip olmaları durumunda Bulgaristan vize başvurusu yaparak vize alıp ülkeye giriş yapmalarını istemektedir. Başvuru işleminin yapılması, evrak teslimi ve onay süreci sonunda kişilerin vize almaya hak kazanmalarıyla Bulgaristan’a gitmeleri mümkün hale gelir. Ancak bordo pasaport dışında siyah veya gri pasaporta sahip olan kişiler vizeleri olmadan da ülkeye giriş yapabilirler.

Bulgaristan Vize Başvurusu Yaparken Evrak Teslim Edilir Mi?

Bulgaristan vize başvurusu adımında evrak teslim edilir. Hatta başvuruda bulunan kişilerin vize evraklarını teslim etmeleri zorunludur.

Bulgaristan vizesine ihtiyaç duyanların başvuru esnasında görevliye teslim etmesi gereken standartlaşmış evraklar şunlardır;

 • Vize başvuru formunun çıktısı veya imzalı nüshası
 • Geçerlilik süresi minimum 12 ay süren pasaport
 • Vize fotoğrafı kriterlerine uygun çekilen iki adet biyometrik fotoğraf
 • Başvuru sahibinin varsa eski pasaport fotokopileri
 • Minimum 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigorta poliçesi
 • Bulgaristan’a gidişte kullanılacak uçak biletinin rezervasyonu
 • Vizeyle Bulgaristan’a gidilmesi durumunda kalınacak otelde yapılan rezervasyon
 • Başvuruda bulunan kişinin banka hesabının 3 aylık hesap özeti
 • Bulgaristan’a gidecek kişinin mesleki durumunu gösteren belgeler
 • Kişiye ve ailesine özel alınacak tam vukuatlı nüfus kaydı

Alınacak vizenin ticari, öğrenci veya çalışma vizesi olması durumunda ekstra belgelerinde sunulması gereklidir. Örneğin eğitim amacıyla Bulgaristan’a gidecek kişilerin okula kabul belgesi sunmaları gerekir. Ayrıca öğrencilerin tatil için Bulgaristan’a gitmeleri durumunda öğrenci olduklarını gösteren bir belge sunmaları ve okul izinlerini belgelemeleri gerekir.

Bulgaristan Vize Başvuru İşlemleri Nereden Yürütülür?

Bulgaristan vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri üç farklı yol bulunur. Bu yollardan ikisi Türkiye’de hizmet veren Bulgaristan Büyükelçiliği ile Bulgaristan Konsolosluğu’dur. Ancak bu kurumlar vize türünün uzun süreli olması durumunda ve zorunlu görülen durumlarda direkt başvuru kabul ederler. Zorunluluğun olmaması durumunda ise Bulgaristan vize başvuru işleminin konsolosluk makamlarınca uygun görülen vize merkezleri üzerinden yapılması gerekir. Konsolosluk yetkili vize merkezleri ise Ankara, İzmir, Gaziantep, Edirne ve Bursa’da bulunur. Bu sayede kişiler vize merkezleriyle iletişime geçerek randevu alıp vize işlemlerini yürütebilirler.

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formunun Önemi

Yaşadıkları ülkeden Bulgaristan’a gitmeyi düşünen kişilerin Bulgaristan vizesi başvuru formuna ihtiyacı vardır. Bu form tüm vize işlemleri için gerekli görülen bir formdur. Bu formun eksik olması durumunda işlemlerin başlaması ve vize verilmesi gecikir. Başvuru formuna vize merkezi web sitelerinden ulaşmak mümkündür.

İndirilen form tükenmez kalemden yararlanılarak doldurulur. Formu doldururken kullanılabilecek dil ise Türkçe ve İngilizce’dir. Bilgilerin doğru olmasının büyük önem taşıdığı Bulgaristan vizesi başvuru formunda aynı zamanda gerekli görülen soruların boş bırakılmaması da önemlidir. Bu nedenle formun doğru şekilde doldurulabilmesi için bizden danışmanlık hizmeti alınabilir.

Bulgaristan Vize Başvurusu Yapanlar Ücret Öder Mi?

Bulgaristan’a gitmek amacıyla Bulgaristan vizesine başvuran kişiler vize ücreti ödemek zorundadır. Bu ücret alınmak istenen vizenin türüne bağlı olarak değişir. Ayrıca başvuru gerçekleştiren kişilerin vize ücreti yanı sıra vize merkezlerine vize işlem ücretini ödemeleri lazımdır. Bu sayede yaptıkları başvuru işleme alınır ve incelenir. İncelemenin bitiminde de olumlu sonuç alınmasıyla Bulgaristan’a gidiş sağlanabilir. Vize başvurularında kısa süreli vize türleri için belirlenmiş ücret 60 Euro’dur. Bu ücret konsolosluk hesaplarına yatırılır. Uzun süreli vize için ödenmesi gereken vize ücreti ise 100 Euro’dur.

Vize ücretinin ödendiğinin başvurular esnasında dekontla kanıtlanması mümkündür. Bu nedenle ücreti ödeyen kişilerin mutlaka yanlarında dekontlarını bulundurmaları gerekir.

Bulgaristan Vize Başvurularında Parmak İzine İhtiyaç Duyulur Mu?

Bulgaristan vize başvurularında parmak izine ihtiyaç duyulmaz. Parmak izi prosedürü uygulanmadan randevuda evrak teslimi ve görüşmenin gerçekleşmesiyle tüm işlemler tamamlanır. Böylelikle kişiler 15 gün veya daha uzun süren işlem sürecini beklemeye başlarlar.

Bulgaristan vize randevu talebinde bulunmadan, Bulgaristan Konsolosluklarından, hafta içi her gün saat 09:00 ile 12:00 arasında başvurular yapılması mümkün olmaktadır. Bulgaristan’a çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, pasaportlarını aldıktan sonra, vize başvurusunda bulunmalıdır. Vize talebi yoğun olduğu dönemlerde, konsolosluklar, vize talebinde bulunanları, vize başvuru merkezlerine yönlendirmektedir. Vize çıkma süresi, Konsolosluklardaki işlem yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Hiçbir zaman net bir süre verilmiyor ve ortalama olarak 7 gün içerisinde çıkabileceği belirtiliyor. Vize çıkma süreleri göz önünde bulundurularak, Bulgaristan vize randevu talepleri ve başvurular, en az 10 gün öncesinden hatta daha önceden yapılmalıdır.

Bulgaristan Vizesi Randevu Talepleri

Bulgaristan vizesi randevu talebinde bulunmak isteyenler, zaman kaybı yaşamamak için başvurularını, vize başvuru merkezlerine yapabiliyorlar. Bulgaristan giriş vizesi, belirli süre Bulgaristan’a giriş için geçerli kabul ediliyor. Bulgaristan Başkonsolosluklarından başvuru ve istenilen evraklarla ilgili bilgiler alınabiliyor. Bulgaristan vizesi randevu talebinde bulunmak isteyenler, İstanbul, Ankara ve Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu web sitelerini inceleyerek, gerekli bilgileri alabiliyorlar. Randevu talepleri, pasaport sahipleri tarafından şahsen yapılabiliyor.

Bulgaristan Vize Randevusu İçin Başvuru Yerleri

Bulgaristan vize randevusu başvuruları için Türkiye genelinde belirli merkezler belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Bulgaristan seyahatleri için vize başvurularını, şu illerde bulunan Bulgaristan Konsolosluklarına ya da vize başvuru merkezlerine yapabilecektir.

 • İstanbul
 • Ankara
 • Edirne
 • Bursa
 • İzmir
 • Gaziantep

Bu illerde bulunan vize başvuru merkezlerine yapılan tüm başvurular, Bulgaristan Büyükelçiliği ya da Bulgaristan Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır. Vize almak isteyenler, önceden randevu almaya gerek kalmadan, haftanın her günü çalışma saatleri içerisinde başvurularını yapabileceklerdir. Yoğunluk yaşanmaması ve işlemlerin daha hızlı yapılabilmesi için isteyenler, önceden Bulgaristan vize randevusu alarak, işlemlerini yapabilecektir.

Bulgaristan Vize Randevusu Ne Zaman Alınmalı?

Bulgaristan vizesi talebinde bulunanlar, işlemlere başlamadan önce nelere dikkat etmeleri konusunda geniş araştırmalar yapmalıdır. Vize talebinde bulunacaklar, seyahat tarihinden en az 15 gün öncesinden, başvuru evraklarını tamamlayarak, vize başvuru merkezlerine teslim etmelidir. En erken tarih olarak seyahat tarihinden en fazla 3 ay öncesine kadar başvuru yapılmalıdır. Vize ret edilme durumları göz önünde bulundurulmalı ve seyahat bileti satın alma işlemi ona göre yapılmalıdır. Vize işlemi öncesi bilet alınmak zorunda kalınırsa, geri iade etme şartlarının bulunmasına ve bu hizmeti sunan firmalardan bilet alınması önerilmektedir.

Bulgaristan D Vizesi

Bulgaristan için farklı vize türleri vardır. Kısa süreli ve uzun süreli vize türleri, hem istenilen evrak çeşitlerini hem de işlem süresini değiştirmektedir. Bulgaristan ziyaretleri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından en çok tercih edilen vizeler arasında, D vizesi ilk sırada geliyor. D vizesi, Bulgaristan’da oturma vizesi anlamına gelmekte ve uzun süreli ziyaret imkanı sağlamaktadır.

Oturma izni anlamına geldiği için vize başvuru işlemleri, Bulgaristan Başkonsoloslukları tarafından detaylı incelenmektedir. Bunun için vize sonuçlanma süresi biraz daha uzun sürmektedir. Turistik amaçlı Bulgaristan vizesi alanlar, 15 günü geçmeyecek seyahatler yapabilecektir. Vize randevusu alanlar, geçerli pasaport, vize başvuru formu, nüfus cüzdanı örneği, biometrik fotoğraf, mali durum belgesi, seyahat sağlık sigortası, kişisel belgeler, seyahat bilet bilgileri gibi istenilen tüm belgeleri hazırlamak zorundadır.

Ticari Amaçlı Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan’a ticari amaçlı seyahat yapabilmek için ticari amaçlı Bulgaristan vizesi almak gerekiyor. Bulgaristan’da bulunan şirketler tarafından davet mektubu alınmalı ve başvuru evraklarına bu davet mektubu eklenmelidir. Davet mektubunu gönderen, firma, ziyaretçinin, Bulgaristan’da kalacağı gün sayısını belirtmelidir. Genel vize başvuru evraklarına onaylı ticari davetiye ve fotokopisi eklenmelidir. Onay işlemleri, Bulgaristan yabancılar şubesinden yapılmaktadır.

Türkiye’nin komşusu olan Bulgaristan’a gitmeyi düşünen Türk vatandaşlarının sahip oldukları pasaport çeşidine göre Bulgaristan vize işlemleri ile birlikte başvurularını yapmaları gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu bulunan kişiler vize almaksızın Bulgaristan’a gidebilirken bordo pasaportu bulunanlar vizesiz Bulgaristan’a gidemezler. Bordo pasaportu bulunan kişiler Bulgaristan vize işlemleri ve adımlarını gerçekleştirdikten sonra vizelerini almaya hak kazanırlar.

Bulgaristan Vize İşlemleri Nereden ve Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize işlemleri Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul, Edirne ve Bursa başkonsoloslukları üzerinden yapılır. Bu konsolosluklara ulaşması zor olan kişiler yetkilendirilmiş vize merkezleri üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Ankara, İstanbul, Edirne ve Bursa başkonsolosluğu ve büyükelçiliği tercih edileceği durumda başvuru kabul edilen şehirlerin hangileri olduğu öğrenilerek başvurunun yapılması gerekir.

Vize başvurularının yapılabilmesi için öncelikle alınması gereken vizenin transit, turist, aile ziyareti ve ticari vize türlerinden hangisinin olacağına karar verilmesi gerekir. Vize türü belirlendikten sonra ise vize randevusu alınır. Randevunun ardından başvuru formu doldurulur ve vize evrakları hazırlanır. Evrakların ve formun eksiksiz olması durumunda alınan randevu tarihinde büyükelçilik, vize merkezi veya başkonsolosluklara gidilir. Evrakların teslim edilmesi öncesi veya sonrasında vize için gerekli olan ücretler ödenir. Evraklar teslim edildikten sonra gerekli imzalar atılır ve Bulgaristan vize işlemleri ile başvuru süreci böylece tamamlanır.

Bulgaristan Vizesi İşlemleri İle Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan vizesi işlemleri ile randevu alınmasının ardından vize başvuru formu doldurulur. Form Türkçe olarak doldurulabilir. Form doldurulurken dikkat edilmesi gereken en önemli konu formun seyahat amacına uygun olarak doğru bir şekilde doldurulmasıdır. Başvuru formunda kişisel bilgiler, seyahat bilgileri, meslek bilgileri, seyahat amacına dair bilgiler, konaklama ve maddi durum bilgileri doldurulur. Bunların yanı sıra alınacak vizenin türüne bağlı olarak sponsor veya davet mektubu gönderen kişiye dair bilgiler doldurulur. Ticari vize alınacaksa formda yapılacak işe ve işverene ait bilgilerinde doldurulması gerekir.

Bulgaristan Vizesi Evrakları

Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsolosluğu’nun vize işlemlerini başlatabilmesi için vizeyi isteyen kişilerin evrak teslimi yapması gerekir. Bu evraklar standart olarak belirlenmiş evraklar olup vize türüne göre bu evraklara ek olarak başka evraklar talep edilmektedir.

Bulgaristan vizesi evrakları arasında şunlar bulunur;

 • Bulgaristan vizesi başvuru formu çıktısı
 • Pasaport (minimum 1 yıl geçerli)
 • Eski vize ve pasaport fotokopileri
 • Seyahat uçak biletleri ve yapılan otel rezervasyonları
 • Seyahat sağlık sigortasının poliçesi
 • Başvuru sahibi adına açılmış banka hesabının son 3 aydaki hesap dökümü
 • 2 adet 35x45mm boyutlarında biyometrik fotoğraf
 • Mesleki belgeler
 • Aile, kardeş ve adres bilgilerini içeren nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi

Bu belgelerin tamamı birbiriyle tutarlı olacak şekilde hazırlanmalı ve teslim edilmelidir. Belgeler arasında adres veya kişisel bilgi gibi konularda yaşanan farklılıklar vizenin çıkmamasına neden olabilir.

Bulgaristan Vizelerinde Ödenmesi Gereken Ücretler Nelerdir?

Bulgaristan vizelerinde ödenmesi gereken ücretler önceden belirlenmiştir. Bu sayede başvuruda bulunacak kişiler ödemeleri gereken ücretleri bilerek konsolosluklara gidebilirler. Bulgaristan için alınan transit, aile ziyareti, turistik ve ticari vizeler için ödenmesi gereken ücret 60 Euro’dur. 6-12 yaş aralığında olan çocuklar için ödenmesi gereken ücret 35 Euro olurken 6 yaşına ulaşmayan çocuklar için ücret ödenmesi gerekli görülmez. Bu ücretler vize harç ücretleri olup ayrıca konsolosluktaki işlemler için gerekli olan işlem ücretlerinin ödenmesi zorunluluğu da vardır.

Bulgaristan Vizesi Başvurularında Parmak İzi Verilir Mi?

Bulgaristan vizesi başvurularında diğer vize başvurularında olduğu gibi parmak izi verilmesine gerek yoktur. Bu sebeple randevuya katılan kişiler evraklarını teslim edip görüşmelerini yaptıktan sonra konsolosluk veya büyükelçilikten ayrılabilirler.

Bulgaristan Vizesiyle Başka Ülkelere Gitmek Mümkün Mü?

Bulgaristan vizesini alan kişiler sahip oldukları vize sayesinde Bulgaristan’da dışında veya Avrupa’da bulunan ülkelere gidip gidemeyeceklerini merak ederler. Bulgaristan için alınan vize tek girişli bir vize ise Bulgaristan dışında başka bir ülkeye giriş yapmak mümkün değildir. Ancak alınan vize çok girişli vize ise Hırvatistan ve Romanya’ya gitmek mümkündür.

Bulgaristan Vize İşlemlerinin Sonuçlanması

Bulgaristan vize işlemlerinin sonuçlanması yaklaşık olarak 1 aylık bir zaman dilimini bulur. Evrakların hazırlanması, formun doldurulması, randevunun alınması ve randevunun gerçekleşmesi randevu tarihine göre bir hafta veya daha fazla olabilir. Evrakların teslimi sonrasında başvurunun yapılması ve onaylanması içinse ortalama olarak 5-10 günlük bir süre gereklidir. Tüm bunlar düşünüldüğünde Bulgaristan Vize İşlemleri için en az 1 ay önceden hazırlıklara başlamak planların bozulmaması açısından önemlidir. Ayrıca vize onayının verilmesi için 10 günden fazla bir süre beklenebileceği bilinmelidir.

Turistik amaçla yapılacak Bulgaristan gezilerinde umumi pasaport sahiplerinden istenen Bulgaristan vize evrakları listesi yapılan mesleğe göre değişmektedir.

Genel anlamda her meslekteki vize başvurusundan istenen Bulgaristan vize evrakları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • Vize için kabul gören 2 fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • Banka dökümleri
 • İkameti gösterir belge
 • Otel ve uçak onayları
 • Meslekle alakalı belgeler

Bunlara göre evrakların yeterli olduğunu düşünmek yanlış olmaktadır. Çünkü konsolosluk her zaman başvurularda ek evrak isteme hakkını elinden bulundurmaktadır.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Ziyaret rotası arasında Bulgaristan olması halinde bu ülkenin hangi evrakları talep edeceği veya vize isteyip istemeyeceği konularında bilgi sahibi olmak da önemli hale gelir. Merak edilen Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar listesine bakmadan önce kimlerin ülkeye girişte vize alması gerektiğine de göz atmak gerekir. Ülkenin aldığı kararlara göre ülkeye kısa süreli girişlerde pasaportun rengine göre değişiklik olması söz konusudur. Yeşil, gri veya diplomatik pasaport sahibi olanlar Bulgaristan gezilerinde herhangi bir vizeye ihtiyaç duymadan giriş ve çıkış yapabilir. Ama umumi pasaport sahiplerinden vize alınması istenir.

Bulgaristan Vizesi Evrakları Mesleğe Göre Değişir Mi?

Bahsedilenlerin yanında başvuran kişinin mesleğine göre bir takım değişimler olur. Bulgaristan vizesi evrakları meslek anlamında şu şekilde değişim gösterir:

 • Emekli olma durumunda emeklilik kartınızın fotokopisi
 • Şirket varsa imza sirküsü
 • Çalışan olma durumunda maaş bordrosu
 • Öğrencilik durumunda öğrenci belgesi
 • 18 yaşından küçük olanlarda ise muvafakatname

Bu evraklar Bulgaristan yetkilisinin ülkesinde kalınmayacağına kanaat getirmesi ve vize onayı vermesi ile yakından alakalıdır. Bunun için de mesleği yapmak ve ülkeye geri dönmek için gereken nedenleri görmek adına mesleki evrakları talep eder.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Belgeler Konusunda Önemli Olanlar Nelerdir?

Evrakların hazırlanmasında önemli olan noktaların başında gerçek olması gelir. Evrakların sahte veya geçerli olmaması halinde red almak kaçınılmazdır. Bulgaristan vizesi için gerekli belgeler ile alakalı listede eksik kalmamasına dikkat edilmelidir.

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar Tamamlandıktan Sonra Ne Yapılır?

Seyahatten sonra 2 aydan uzun süre olmaması ve en kısa da 15 iş günü bulunması en önemli detaydır. Konsolosluklar yoğunluk olması durumunda süre ile alakalı garanti veremediklerinden ve sorumluluk alamadıklarından pasaportu iade edecektir. Bulgaristan vizesi gerekli evraklar konusunda mesleki evrakların güncel tarihli olması da bir başka önemli detaydır. Yakın tarihli öğrenci belgesi ve son ayın çalışan maaş evrakları olması istenir. Eski tarihli olanlar da kabul edilmeyecektir.

Bulgaristan Vize Gerekli Evraklar Randevuya Götürülmeli Midir?

Talep edilen Bulgaristan vize gerekli evraklar konsolosluğa ulaştırılmalıdır. Aksi durumda seyahatin tarihi yakın olduğunda yeniden evrakların alınması ve işleme girmesi seyahatin iptal edilmesine ve mali zarara neden olabilir.

Bulgaristan Vize Belgeleri Eksik Olursa Ne Olur?

İstenen Bulgaristan vize belgeleri eksik olduğunda kesin olarak red alınır. Bundan dolayı da evrakları dikkatli bir şekilde kontrol etmek ve eksiksiz olarak sunmak çok önemlidir.