Kehf Turizm

AMERİKA

Amerika Vizesi Türleri Nelerdir?

Amerika için vize almak isteyen kişilerin almaları gereken Amerika vizesi türleri genel olarak ikiye ayrılır. Bu vizeler göçmen olmayan vize ve göçmen olan vizeler olarak adlandırılırlar.

Göçmen olmayan vizeler arasında çalışma, yatırımcı, staj, turist, mürettebat, transit geçit, değişim, iş, geçici işçi, diplomatik ve basın vizeleri vardır. Bu vizeler ayrıca B, C, D, G, A, NATO, E1, E1, F, M, I, L, H, O, P ve Q vizeleri olarak anılırlar.

Göçmen vizeleri ise nişanlılık, aile sponsorlu göçmen, green kart ve işveren sponsorlu göçmen vizeleri olarak anılırlar. Her iki vize türü için aranan şartlar farklılık gösterir. Bu nedenle kişilerin seyahat amaçlarına uygun vizeye başvurmaları gerekir.

ABD Vizesi Başvurularında Nelere Dikkat Edilmelidir?

ABD vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru esnasında dikkat etmeleri gereken birtakım hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmeleri sayesinde vizelerinin onay alması ve istedikleri tarihte Amerika’ya gitmeleri mümkündür.

Abd vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Başvuru için belirlenmiş olan evraklar eksiksiz ve tam belgeler olarak teslim edilmelidir.
 • Vize için başvuru ücreti nakit olarak ödenmeli ve makbuz alınmalıdır. Vizenin iptalinde ücret iadesi yapılmaz.
 • Başvuru sahiplerinin mülakat gününde biyometrik bilgilerini yetkililere vermeleri gerekir. Biyometrik bilgiler parmak izi ve resimden oluşur.
 • Başvuru yapan kişiler vize almış olsalar bile ülkenin gümrük sınırında görevliler tarafından durdurularak ülkeye girişlerini önleyebileceklerini bilmelidir.
 • Vizenin alınması için sağlam bir pasaportla başvuru yapmalıdırlar.
 • 14 yaş altı ve 80 yaş üzerindekiler için vize muafiyeti olduğundan bu yaşlardakiler vize almazlar. Ancak bu yaş kriterleri dışında kalanların mutlaka vize almaları gerekir.
 • Alınacak vizelerde yazan geçerlilik süresi vize için verilen süredir ancak ülkede kalma süresi ayrıca belirtilir. Bu nedenle kişilerin ülkede kalma sürelerine göre hareket etmeleri gerekir.

Bunlar dışında dikkat edilmesi gereken bir husus ise vize için yapılacak mülakatın vizeyi almaları için etken olduğunu bilme şartıdır. Mülakat sırasında kendilerinin vizeyi almak için doğru aday olduklarını kanıtlamaları lazımdır.

Amerika Vizesi Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Amerika vizesi almak isteyenlerin başvuru için kullanabilecekleri iki adres vardır. Bunlar Amerika büyükelçilikleri ve konsolosluklarıdır. Ancak başvuruların yapılabilmesi için randevu alınması ve randevu sırasında evrak tesliminin yapılması gerekir. Randevunun alınması için ise vize için ilk adım olan DS 160 başvuru formunun doldurulmuş olması gerekir. Bu form doldurulduktan sonra Amerika vizesi almak için randevu alınır ve randevuya katılım sayesinde başvuru aşaması tamamlanır.

Başvurunun işleme alınma süresi uzun olabileceğinden Amerika vizesi başvurusunun belirlenen seyahat tarihinden en az 3 ay önce yapılması gerekir. Böylelikle sonuçlanma süresinin uzamasıyla seyahat iptal edilmek zorunda kalmaz. Ayrıca belge eksiklikleri rahatlıkla tamamlanabilir.

Amerika Vizesi Almak İçin Yapılan Başvurular Ne Zaman Sonuçlanır?

Amerika’ya vize almak için yapılan başvuru sürecini eksiksiz tamamlayan kişiler yaptıkları başvurunun sonucunun kendilerine ne zaman açıklanacağını merak ederler. Yapılan başvuruların sonucu 4-5 iş gün içerisinde belirlenir. Ancak başvuru için konsolosluğun ek evrak talep etme hakkı da vardır. Bu hakkın kullanılması durumunda yeniden evrak teslimi ve incelemesi yapılacağından sonuç alma işlemi 8 haftaya kadar uzayabilir.

Başvuru sahiplerinin yaptıkları vize başvurularının işleme alınıp alınmadığını ve sonuçlanma durumunu Amerikan konsolosluğu web sitesi üzerinden takip etmeleri mümkündür. Ayrıca başvurunun sonuçlanması konsolosluğun yoğunluğuna göre de değişir. Amerika’ya vize başvurusunun kabul edilmesi durumunda onay bilgisi ve pasaport ptt aracılığıyla başvuru yapan kişiye gönderilir.

DS 160 USA Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

DS 160 başvuru formu tüm USA vize başvuruları için doldurulması zorunluluğu olan bir formdur. Ayrıca bu formun İngilizce dilinde doldurulması gerekir. Bu formda Türkçe karakterler kullanılmaz. Başvuru formunu dolduran kişilerin yanlış beyan vermemesi gerekir. Formda doldurulması zorunlu olan soru alanları vardır ve bu soruların mutlaka yanıtlanması gerekir. Aksi takdirde başvuru formu sebebiyle USA vize başvurusu kabul edilmeyebilir. Ancak isteğe bağlı doldurulması gereken bölümlerin boş bırakılması mümkündür.

ABD Vizesi Almak İçin Yapılan Başvuruların Reddedilmesi Mümkün Mü?

ABD vizesi almak için başvuru işlemlerinin eksiksiz tamamlanması sonrasında başvuru sahiplerinin konsolosluktan gelecek cevabı beklemeleri gerekir. Vizeye gelebilecek cevap olumlu olabileceği gibi olumsuzda olabilir.

Vize başvurusunun reddedilmesi için pek çok sebep vardır. Bu sebeplerin en önemlileri başvuru formunun yanlış doldurulması, eksik belge teslimi ve yanlış vize türüne başvurunun yapılmasıdır. Ayrıca Amerika’ya girişe uygun aday olunmaması sebebiyle de ABD vizesi almak için yapılan başvurunun iptal edilmesi mümkündür. Vize reddinin neden yaşandığı öğrenilerek itiraz etme veya eksik belgeleri tamamlama gibi haklardan yararlanılması mümkündür.

Amerika İçin Vize Evrakları Nelerdir?

Amerika vizesi alması gereken kişilerin konsolosluk tarafından gerekli görülen evrakları uygun şekilde konsolosluğa sunmaları gerekir. Bu belgelerin incelenmesi sayesinde vize onayı verilir.

Mülakat esnasında teslim edilmesi gereken Amerika vizesi alma evrakları şunlardır;

 • Amerika DS-160 başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Pasaport
 • Banka hesap cüzdanı
 • Vize talep dilekçesi
 • Meslek bilgilerini içeren belgeler
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Seyahat rezervasyon belgeleri (uçak, otel ve kiralık ev)
 • Vize mülakat onayı belgesi
 • Pasaport fotokopisi (varsa eski vize ve pasaportlarının da fotokopisi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi

Genel olan belgeler yanı sıra vize türüne özgü konsolosluğun istediği belgelerinde mülakat esnasında verilmesi gerekir. Bu belgeler arasında sponsor mektubu, maaş bordrosu, diploma ve okula kabul belgeleri bulunur. Belgelerin mülakatta teslim edilmesiyle vize Amerika işlemleri tamamlanır.

Amerika Vizesi Randevusunda Yapılması Gerekenler?

Amerika konsolosluğundan vize için randevu ya da diğer adıyla mülakat tarihi alan kişilerin mutlaka o tarihteki Amerika vizesi randevularına katılmaları gerekir. Tam saatinde adreste olmaları durumunda mülakatları başlar ve verdikleri biyometrik bilgilerle başvurularını tamamlarlar. Başvuru sahiplerinin katıldıkları mülakatta konsolosluk çalışanlarının kendilerine sordukları soruları eksiksiz yanıtlamaları gerekir.

Mülakat esnasında sorulan sorular arasında Amerika’ya gitme sebebi, ülkede masrafları karşılama durumu, geri dönülüp dönülmeyeceği, meslek bilgileri ve ülkeye daha önce gidilip gidilmediği gibi sorular bulunmaktadır. Özellikle vize sonunda Amerika’dan ayrılacaklarını kanıtlamış olmaları gerekir. Yapılan görüşmede bırakılan iyi intiba vizenin alınabilmesi ihtimalini artırır.

Amerika Vizesinin Fiyatı Ne Kadardır?

İnsanların vize başvurularını tamamlayabilmeleri için kendilerinden istenilen vize ücretini ödemeleri gerekir. Bu ücret nakit olarak ödenir ve ödeme sonrasında makbuz başvuru sahibine teslim edilir. Amerika vizesi başvurusunun kabul edilmemesi durumunda bu ücretin devretmesi veya iade edilmesi mümkün değildir. Yeniden yapılacak başvurularda ücretin tekrar ödenmesi gerekir.

Amerika için alınacak vizeye ödenmesi gereken ücret ise 160 USD’dir. Bu ücretin yanı sıra Amerika vize merkezlerinden yardım alınması ve vize işlemlerinin yapılabilmesi için işlem ücreti de talep edilebilir. Başvuru sahiplerinin kendilerinden bu ücret istenmesi durumunda da ödemeleri şarttır.

Amerika tarafından resmi olarak sunulan Amerika vize başvuru formunun doldurulması, vize başvurusundaki ilk adım olmaktadır. Çeşitli vize kuruluşlarından online olarak ulaşılabilen bu form, vize başvurusu ve başvuru yapanlarla ilgili çeşitli sorular içermektedir. Amerika vize başvuru işleminin en önemli adımı olan bu form, eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve yüz yüze başvuru sırasında ABD büyükelçiliğine teslim edilmelidir. Ayrıca form doldurma işlemi ile beraber, form doldurulan adres üzerinden vize randevusu almak da gerekmektedir.

Günümüz dünyasının en çok ziyaretçi alan ülkelerinden birisi olan ve diğer ülkelere nazaran daha kolay vize alınabilir bir ülke olan Amerika, çeşitli amaçlar için farklı vize türleri ile ülkeye giriş izni sunmaktadır. Ülkeye giriş için şart olan vizeler, iki ana başlık altında toplanmakta ve ziyaret amacına göre kişiye verilmektedir. Bu vize çeşitlerinden herhangi birini alabilmek içinse, ilk olarak belirli koşulları yerine getirmek ve resmi vize başvuru formunu doldurarak Amerika vize belgeleri hazır hale getirilmelidir.

Amerika Vizesi Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Kolay bir şekilde yapılabilen Amerika vize başvurusu, çeşitli kurumlar aracılığıyla veya direkt olarak büyükelçilikler üzerinden yapılmaktadır. Vize başvurusunu kolaylaştıran ve çok daha kolay bir şekilde vize alınmasını sağlayan bizim gibi aracı kurumlar, vize işlemlerinde sizlere yardımcı olmaktadır. Fakat kurumları araya sokmadan da vize işlemlerini yapmak mümkündür. Ancak tüm işlemler ile tek tek uğraşmak gerekecektir.

Eğer Amerika vizesi başvurusu için karar verilmiş ve nereden başvuru yapılacağı kesinleştirilmişse, başvuru sürecine başlanabilir. Başvuru sürecini başlatmak için yapılması gereken tek şey, karar verilen başvuru noktası ile iletişime geçmek ve kurumun yönergelerini takip etmektir.

Amerika Vizesi Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Amerika vizesi başvuru süreci, çeşitli problemler nedeniyle içerisinde bulunduğumuz yıl için biraz yavaş işlemektedir. Ayrıca vize süreçleri ve vize onayları, iki ülke arasındaki politik ve siyasi durumlar neticesinde de değişiklik gösterebilmekte, dönemsel farklılıklar yaşanabilmektedir. Fakat genel olarak vize başvuruları 1-2 ay içerisinde, daha acil olanları ise 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Eğer Amerika vizesi başvuru adımı atılmış ve diğer işlemler de tamamlanmışsa, kısa süre sonra ABD büyükelçiliği başvuruyu yapan tarafla iletişime geçecektir. İletişim sonrası bilgilendirecekler ve eğer vize almaya hak kazanılmışsa vizeyi ileteceklerdir.

Vize Almak İçin Amerika’ya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birkaç adımda kolaylıkla alınabilen Amerika vizesi için, ilk olarak aracı kurumlar üzerinden veya büyükelçilik üzerinden Amerika vizesi başvurusu işlemi yapmak gerekir. Kurum üzerinden yapılacak başvuru ile beraber kurum bir başvuru formu iletecek ve bir vize başvuru randevusu oluşturacaktır. Günümüz şartlarının getirdiği zorluklar nedeniyle randevu işlemlerinin süresi biraz uzamış, bununla beraber en az 1 ay sonrasından başlar hale gelmiştir. Bu yüzden başvuruda bulunurken, gidecek tarihi de göz önüne almalı ve bu doğrultuda Amerika’ya vize başvurusu tarihini belirlemelisiniz.

Form işlemlerini tamamladıktan sonra istenen belgelerin hazırlanması, USA vize başvuru işlemlerinin bir sonraki adımıdır. İstenen belgelerin de eksiksiz olarak hazırlanmasından sonra ise hepsini düzenli olarak bir dosya haline getirmek ve randevu tarihine kadar güvenle saklamak gerekir. Randevu tarihinde ise gidecek konsolosluğa dosyayı ibraz etmek gerekecektir.

Amerika Vizesi Çeşitleri Neler?

Her yıl milyonlarca kişi USA vize başvurusu yapmaktadır. Bu başvuranların her biri farklı vize çeşitlerinden yararlanmakta, büyükelçilikler kişilere gidiş amaçlarına göre vizeler vermektedir. Verilen her vizenin farklı imkanları ve kullanım süreleri bulunmakla beraber, tüm vize çeşitleri iki alt başlık altında toplanmaktadır; Göçmen vizeleri ve Göçmen olmayan vizeler.

Bu başlıklar ile beraber 185 alt kategori bulunmakta ve her vize gidiş amacına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca her vizenin sağladığı farklı imkanlar ve kullanım süreleri bulunmaktadır.

Amerika Vizesi Almak için Hangi Şartları Taşımalısınız?

Vize sahibi olmak için ilk olarak belirli şartları taşıyor olmak gerekir. Bu genel şartları taşıyor olmak, vize alım sürecinde avantajlar sağlayacak ve vize alma olasılığını artıracaktır. Eğer bu şartların birkaçı eksik veya sağlanmıyorsa, Amerika vize işlemleri olumsuz sonuçlanabilir.

İşte vize başvurusu Amerika için sağlaması gereken bazı genel şartlar;

 • Adli sicil kaydının temiz olması
 • Bankada belirli bir miktar para bulunması
 • Eğer ziyaret vizesi alınıyorsa, ABD’ye yerleşmek istenilmediğini kanıtlamak (iş, okul veya banka borçları gibi)
 • Yeterli düzeyde İngilizce konuşabiliyor olunması

Bu gibi genel şartlar sağlanıyorsa ve başvuru düzgün bir şekilde yapılmışsa, büyük olasılıkla vize almaya hak kazanılır.

Göçmen ve Göçmen Olmayan Vizeler

Göçmen vizeleri, uzun süreli ikametler için tercih edilmekle beraber, genellikle ABD’ye yerleşmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Bu vize türüne başvuranlar genellikle evlilik, nişan ve benzeri sebepler ile beraber işveren olarak ABD’ye gitmek isteyen kişilerdir. O yüzden bu vize türünün kullanım süresi daha uzun olmakta, bununla beraber vize alması çok daha zor olmaktadır.

Göçmen olmayan vizeler ise çok daha kısa süreli vizeler olmakla beraber, genellikle turistik veya iş amaçlı gidenlerin tercihi olmaktadır. Bu vize türünden denizciler ve öğrenciler de sıklıkla yararlanmaktadır. Ayrıca bu vizeyi alması da, göçmen vizesine nazaran çok daha kolaydır.

Amerika İçin Vize Başvurusu Yapan Göçmen Olmayanlardan İstenen Belgeler Nelerdir?

Amerika için vize başvurusu yapmak isteyenlerin, çeşitli belgeleri hazırlamaları gerekir. Hazırlanması gereken bu belgeler, başvurulacak vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak belirli belgeler talep edilmektedir. Burada önemli olan nokta ise belgelerin geçerli olması, yakın bir tarihte edinilmiş olması ve düzenli bir hale getirilerek dosyalanmış olmasıdır.

Amerika için vize başvurusunda istenen genel belgeler şu şekildedir;

 • Amerika DS-160 başvuru formu (doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalı)
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf (5×5 cm boyutlarında ve çözünürlüğü en az 600×600, en fazla ise 1200×1200 piksel olması gerekli)
 • Göçmen olmayan vize başvuru dilekçesi (seyahat nedeni detaylı olarak yazılmış bir dilekçe)
 • Banka hesap cüzdanı (Son 15 gün içerisinde alınmış, son 3 ayın banka hareketlerinin bulunduğu ve banka çalışanı tarafından imzalanmış ya da kaşelenmiş olmalı)
 • Mesleki durum belgesi
 • Amerika ziyareti için alınmış randevuların belgesi

Bu belgeler göçmen olmayan vize türü için gerekli olanlardır. Göçmen vizesi içinse çok daha fazla belge talep edilmektedir.

Göçmen ABD Vize Başvurusu için Gereken Belgeler Neler?

Alması daha zor olan ABD göçmen vizesi, yine aynı prosedürler çerçevesinde gerçekleşmektedir. Göçmen ABD vize başvurusu için diğer vize türlerine göre çok daha fazla belge talep edilmekte ve başvuranın DS-260 göçmen vizesi elektronik başvuru formunu doldurması talep edilmektedir.

Göçmen ABD vize başvurusu istenen diğer belgeler ise şunlardır;

 • Pasaport fotokopisi (en az 8 ay geçerli)
 • Nüfus kayıt örneği
 • Evlilik cüzdanı
 • Boşanma veya ölüm belgesi
 • Mahkeme ve varsa hapis kayıtlarını içeren belge
 • Askerlik durumunu gösteren belge
 • Adli sicil kaydı (16 yaş ve üzeri için)
 • 2 adet fotoğraf (fotoğrafların 5×5 boyutlarında beyaz arka plan üzerinde çekilmiş olması ve üzerinde herhangi bir rötuş olmaması gerekir)

Bu belgelerin yanı sıra konsolosluk, gidiş amacınıza ve almak istenilen vize türüne göre farklı birkaç belge daha talep edebilir. Bu belgeleri gidiş amacına göre daha önceden öğrenmek ve hazırlamak, vize işlemlerinin daha hızlı sonuçlanması konusunda avantaj sağlayacaktır.

ABD’ye gitmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar için vize almak ve bunun içinde Amerika vize randevu alma işleminin doğru bir şekilde yapılması gereklidir. ABD’ye vize başvuruları için bordo pasaport, yeşil pasaport, siyah pasaport ya da gri pasaport sahiplerinin ABD Konsolosluğu’na başvuru yapması gerekmektedir. ABD vizesi Konsolosluk ya da ABD Büyükelçiliği tarafından verilmektedir. Bu sayede Amerika vize randevu ile seyahat ve ABD giriş hakkına sahip olmak mümkün olmaktadır. Türk vatandaşları ABD vize randevusunda hangi amaçla ABD’ye gitmek istediklerini belirtmelidir. Giriş sırasında ise ABD’ye giriş yapabilmek sadece vize ile kesinlik kazanmamaktadır. Göçmenlik memuru tarafından son karar verilir.

Amerika Vizesi Randevu ve Başvurusu İşlem Adımları

Amerika seyahatlerinde zorunlu olan başvuru için öncelikle Amerika vizesi randevu almak için başvuruların ABD Konsolosluk ya da Büyükelçilik nezdinde yapılması gerekir.

ABD vize başvurusu için gerekenler;

 • Randevu alınır
 • Seyahat tarihine 6-8 hafta öncesinden başvuru yapılmalı
 • Konsolosluğa gereken evraklar ibraz edilir

Bu bilgiler doğrultusunda yapılması gereken işlemler ve belgeler eksiksiz olarak tamamlamalı, Amerika vizesi randevu zamanı geçirilmemelidir. Bu evraklara ek olarak bazı belgeler talep edilebilir. Konsolosluk ya da Büyükelçilik yoğunluğuna göre önceden başvurunun yapılması önemlidir.

Amerika Vize Randevusu ve Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle hangi pasaport türüne sahip olunduğu belirlenmelidir. Pasaport türleri Amerika vize randevusu ve başvurusu için önemlidir. Umuma özel pasaport bordo, hizmet pasaportu gri, diplomatik pasaport siyah, hususi pasaport yeşil olarak pasaportlar bulunmaktadır. Gerekli koşullara uygun olan 14 yaş altı, 80 yaş üstü her kişi mülakattan muaftır. ABD vize işleminde kullanılan pasaportun 6 aylık geçerlilik süresi olmalıdır.

Pasaport süresinin bitimine az süre kalan kişiler bu süreyi uzatmalıdır. Kısa süreli bir seyahat programı var ise vize başvuru formu göçmen olmayan başvuru formu olmalıdır. Amerika vize randevusu konsolosluktan tercihe göre alınmalıdır. ABD Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği tarafından ek belgelerin talep edilebileceği dikkate alınmalıdır. Seyahat planı yapılırken yoğunluk ve aksilikler göz önünde bulundurmalıdır.

ABD Vize Randevu

ABD vize randevu planlanan seyahat tarihinden en az 8 hafta önce alınmalıdır. Randevu tarihleri Konsolosluk yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu nedenle daha önceden ABD vize randevu alma işlemlerinin sorunsuz tamamlanması önemlidir. Turizm, öğrenci, tedavi amaçlı, transit ya da ticari vize randevu Amerika için tercihe göre uygun olarak alınması zorunludur.

ABD Vize Türü

ABD vizesi randevu alma işlemi iki şekilde yapılabilir; bunlardan birisi göçmen olmayanlar için verilen vize için randevu alma, diğeri ise göçmenlere verilen vize için randevu alma işlemidir. Göçmen olmayanlara sunulan vizede ABD topraklarında kısa süreli seyahatleri kapsar. Göçmen vizelerinde ise çalışmak, süresiz oturum isteyen kişilere özel olarak sunulan vizelerdir.

Göçmen olmayan ABD vize türü;

 • Diplomatik ve resmi vize randevusu
 • Turizm, ticari ya da tıbbi amaçlı vize
 • Transit geçiş vizesi
 • Mürettebat vizesi
 • Yatırımcı vizesi
 • Eğitim vizesi
 • Değişim programı vizesi
 • Geçici işçi, iş ya da staj vizesi
 • Basın ve gazeteci vizesi

Bu vize türleri arasından öncelikle seyahat amacınızı belirlemeli ve vize türünüzü belirleyerek başvuru yapılmalıdır.

Amerika Göçmen Vizesi

Amerika’da süresiz kalmak ya da çalışabilmek için alınması gereken Amerika vize randevu türü göçmen vizesidir. Birinci derece akraba, aile birleşimi gibi nedenlerle uzun süreli ve kalıcı vize talep eden göçmenlere verilen haktır. Yeşil kart ile aynı şekilde vize kura programına katılmak mümkündür. Göçmen Amerika vize randevu alma işlemi için yabancı uyruklu vatandaşlar adına kişi veya işyeri sponsorluğu gereklidir. Vize almak isteyen kişi için yapılan Amerika vatandaşlık ya da göçmenlik bürosu nezdinde onaylı başvuru gereklidir. ABD Konsolosluğuna göçmen vizesi için Pazartesi veya Cuma günü gidilmelidir. Göçmen vize mülakatı ise randevu alınarak yapılır.

ABD Göçmen Vizesi Hangi Kategorilerde Verilir?

ABD göçmen vizesi almak için bazı kategorilerde olmak gerekir. En uygun kategoriyi belirterek ona uygun vize alma hakkına sahip olunur. Kategoriler arasında; aile birleşimi göçmen vizesi, nişanlılık vizesi, işverene bağlı göçmen vizesi, yeşil kart kura programı ile verilen göçmen ABD vize randevu alma işlemleri ve geri dönüş yapan yerel yabancı vize başvurularıdır.

USA Vize Randevu Sonucunda Hangi Durumlarda Mülakat Gereklidir?

Bazı durumlarda göçmen USA vize randevu sonucunda mülakata gerek yoktur. 14 yaşını doldurmayan ve ebeveynleri arasında birinin USA vizesine sahip olması durumunda mülakata gerek duyulmaz. Başvuru tarihinde 80 yaşında olan kişiler ve vizesini yenilemek isteyen kişilerin mülakata girmesine gerek yoktur.

Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşayan kişilerin iş, eğitim, turizm veya aile ziyareti sebebiyle Amerika vize işlemleri aşamalarını yerine getirerek Amerika’ya gitmeleri gerekmektedir. Bu gidişin sağlanması içinse kişilerin ülkeye girmelerini sağlayacak vizeyi almış olmaları gerekmektedir. Vize işlemleri Amerika seyahatinin gerçekleşmesi için zorunludur.

Amerika Vize İşlemleri Başvuru Aşamasında Yapılması Gerekenler

Amerika vize işlemleri için belirlenen prosedürler vardır. Ülkeye gitmeyi düşünen kişilerin bu prosedürleri eksiksiz olarak yerine getirerek başvurularını tamamlamalarıyla uygun oldukları anlaşılırsa gitmeleri mümkündür.

Amerika vizesi işlemlerinde yapılması gerekenler şunlardır;

 • Amerika’ya girişi sağlayacak vize türünü belirlemek
 • Vize türüne uygun başvuru evraklarını tamamlamak
 • DS-160 formunu doldurmak
 • Amerika vizesi için randevu almak
 • Randevu tarihinde konsoloslukta hazır bulunmak
 • Randevuya katılmak
 • Randevu öncesi veya sonrasında evrak teslimi yapmak
 • Görüşme yapılan görevlinin sorularını cevaplandırmak
 • Biyometrik bilgileri vermek
 • Amerika vizesi ücretini ödemek

Yapmaları gereken bu prosedürleri eksiksiz yerine getirenler vizelerini alabilirler. Ancak onay alabilmeleri için öncelikle evraklarının eksiksiz ve doğru olmasına özen göstermeleri gerekir.

ABD vize işlemleri İçin Ücret Ödemek Gerekir Mi?

ABD vize işlemleri aşamalarını gerçekleştirmek isteyen kişilerin olumlu sonuç alabilmeleri için belirli kriterler göz önüne alınarak belirlenen vize ücretini ödemeleri gerekir. Vize için ödenmesi gereken ücret başvurulan vize türüne göre değişir. Yatırımcı vizeleri (E, K) gibi vizeler için belirlenen ücret 205 USD’dir. B, D, J, F, C, M ve I gibi kısa süreli olan vizelerin ücreti 160 USD L, H, P, O, R ve Q vizelerinin ücreti ise 190 USD’dir.

Amerika İçin Vize İşlemleri Sonucunda Randevu Günü Teslim Edilmesi Gereken Evraklar

Amerika vize evrakları, ülkeleri dışına çıkmak isteyenlerin yaptıkları vize başvurularının en fazla iptal edilme sebepleri arasında olan Amerika için vize işlemleri arasında yer alır. Bu evrakların eksik veya yanlış olması vize alma başvurusunun iptal edilmesine ve başvuru sahiplerinin tüm adımları yeniden uygulamasına neden olur. Bu nedenle evrak hazırlama aşamasının titizlikle gerçekleştirilmesi gerekir.

Amerika vizeleri için gerekli olan evraklar ise şunlardır; pasaport, biyometrik fotoğraf, dilekçe, başvuru formu, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, mali belgeler, seyahat sigortası ve rezervasyon belgeleridir. Bu evraklar tüm vize türleri için istenen genel evraklardır ancak bunlar dışında vize türüne bağlı olarak evrak talebi de yapılabilir.

Başvurulabilecek Amerika Vizesi Kategorileri Nelerdir?

Amerika ülke dışından gelecek kişilerin Amerika topraklarına girebilmesi için çeşitli vizeler uygular. Bu vize çeşitleri ülkeye yapılacak ziyaretin amacına bağlı olarak gruplandırılmıştır. Böylelikle başvuru sahipleri amaçlarına uygun vizeye başvuru yaparak işlemlerini daha kısa sürede tamamlama imkanı bulabilirler.

İnsanların başvurabilecekleri Amerika vize kategorileri şunlardır;

 • C vizesi (transit geçiş)
 • A, G ve Nato vizesi (resmi ve diplomatik vizeler)
 • B vizesi (tıbbi tedavi, turizm, iş, ticari)
 • E1, E2, E3 vizeleri (yatırımcı, tüccar)
 • D vizesi (mürettebat)
 • F, M vizeleri (akademik ve akademik olmayan eğitim, dil ve mesleki eğitim)
 • H, O, L, P, Q vizeleri (staj, çalışma ve geçici işçi)
 • J vizesi (değişim programı)
 • I vizesi (gazeteci, basın mensubu)
 • Nişanlılık vizesi
 • Aile birleşimi vizeleri
 • Yeşil kart vizesi
 • Geri dönen yerleşik yabancı vizeleri
 • İşveren kaynaklı vizeler

Bu kategoriler altında bulunan vizelerden birisinin seçimini yapan kişiler vize türüne göre gerekli prosedürleri yerine getirerek başvurularının gerçekleştirebilirler. Vizeleri uzun süreli veya kısa süreli olarak alabilirler.

Amerika Vize İşlemlerinde Başvuruların Sonuçlanma Süresi Nedir? Başvuru İptali Mümkün Mü?

Amerika vize işlemlerini tamamlayan kişilerin en fazla merak ettiği konu başvurularının sonuçlanma sürecidir. Randevu ile evrakların teslim edilmesi sonrasında konsolosluklardaki yoğunluğa bağlı olarak başvurunun işleme alınma aşaması başlar. Sonucun mülakat sonrasında başvuru sahibine bildirilmesi mümkündür. Bu sayede hazırlanan vize 3-5 iş günü içerisinde PTT ile sahibine teslim edilir. Mülakat esnasında Amerika vize başvuru sonucunun belirtilmemesi durumunda işlem süresinin uzayacağı anlaşılmalıdır. Bu durumda vizenin onaylanması 2-3 haftaya kadar sürebilir.

Abd vize işlemleri için başvuru formu, mülakat ve evrak teslimleri tamamlansa bile vize için yapılan başvurunun reddedilmesi mümkündür. Vize işlemlerinde titiz davrandığı için en ufak bir yanlış veya belge eksikliğinde başvuruyu iptal edebilir. Bu durumda başvuru işlemlerinin yeniden yapılması gerekir. Ret durumunda Amerika vize işlemleri tekrarlanacağından yeniden ücret ödemesi yapmak gerekir.

İnsanların vize alabilmeleri için çeşitli prosedürleri uygulaması ve bunlarla birlikte Amerika vize evrakları listesini tamamlaması gerekir. Günümüzde insanların büyük bir kısmı farklı amaçlarla Amerika’ya gitmek isterler. Amerika çok fazla göçmen alan ülke olduğu için ülkeye giriş yapacak kişilerden vize talebinde bulunur ve vize verme işlemlerini de çok sıkı tutar. Vize evraklarında görülen eksiklikler vizenin alınmasına engel olduğundan büyük bir titizlikle hazırlanması gerekir. Ancak bunun öncesinde Amerika vizesi için gerekli evraklar nelerdir öğrenilip hazırlanması büyük önem arz etmektedir.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika vizesi türü fark etmeksizin başvuruda bulunan kişilerin hazırlaması zorunlu olan Amerika vizesi için gerekli evraklar vardır. Bu evraklar genel Amerika vizesi evrakları olarak bilinir.

Amerika Vize Evrakları – Amerika Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Geçerliliği bulunan bir pasaport
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği (tam vukuatlı)
 • Vize dilekçesi
 • Amerika vizesi başvuru formu
 • Seyahat rezervasyon belgeleri
 • Biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sigortası
 • Mesleki belgeler
 • Finansal belgeler

Amerika vizesi için gerekli belgeler genel olarak bu şekildedir. İlk aşamada bu evrakların sonrasında ise vize türü için gerekli görülen ekstra evrakların hazırlanması gerekir. Ekstra evraklar turist vizesi, ticari vize ve aile ziyareti vizesi gibi vize türlerinin alınmasını kolaylaştıran belgelerdir.

Geçerli Olan Bir Pasaport

Amerika vizesi gerekli belgeler arasında ilk sırada geçerli olan bir pasaport yer alır. Bu pasaport üzerine vize ekleneceği için başvuru sahibinin mutlaka geçerli bir pasaportunun olması gerekir. Bu pasaportun 10 yıllık bir süre içerisinde alınması ve geçerlilik tarihinin seyahat sonu itibariyle 3-6 ay olması gerekir. Bunun dışında ise pasaportun vize yapıştırılabilecek minimum 2 sayfasının boş olması şarttır. Başvuruda bulunan kişi geçmiş dönemde pasaport kullandıysa ve bu pasaportun süresi dolduysa eski pasaportunu da evraklar arasına ekleyebilir.

Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi

Amerika vizesi başvuru sahibine ait nüfus cüzdanı ve fotokopisi teslim edilmesi gereken ABD vizesi için gerekli belgeler arasında bulunur. Nüfus cüzdanını resimli ve başvuru sahibinin tanınmasını sağlayacak özelliklerde (yırtılmamış) olması gerekir. Aynı şekilde nüfus cüzdanının fotokopisinin de anlaşılır olması lazımdır.

Amerika Vizesi Başvuru Formu

Amerika vizesi başvuru formu Amerika vize evrakları arasında bulunması zorunlu olan belgelerdendir. Vize işlemlerinin başlayabilmesi için DS 160 olarak da ifade edilen başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Sonrasında formun çıktısı alınır ve imzalanarak vize evrakları arasına koyulur.

Amerika vize belgeleri arasında yer alan başvuru formunun İngilizce dilinde doldurulmalı ve yazım yanlışlarına yer verilmemelidir. Aynı zamanda forma yazılan bilgilerin doğruluğu kanıtlanabilecek olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf ABD vizesi için gerekli evraklar arasında bulunur. Çünkü bu fotoğrafların vizenin hazırlanması için teslim edilmesi şarttır. Vize için gerekli olan biyometrik fotoğraf 50×50 mm ölçülerinde olmalıdır. Ayrıca bu fotoğraf yeni çekilmiş olmalı (en fazla 3 ay) ve fon rengi beyaz olmalıdır. Bunun yanı sıra fotoğrafın başvuru sahibinin yüzünü net bir şekilde göstermeli ve herhangi bir rötuş bulunmamalıdır. Ayrıca fotoğraf 2 adet olarak teslim edilmelidir.

Seyahat Sigortası

ABD vize evrakları içerisinde seyahat sigortasının da bulunması gerekir. Bu sigorta sayesinde kişiler Amerika’da bulundukları dönemlerde rahatsızlık veya kaza geçirdiklerinde sigorta kapsamında yararlanarak yüksek ücret ödemek zorunda kalmazlar. Amerika’da hastane masrafları yüksek tutacağından yaptırılacak seyahat sağlık sigortası ile masrafların daha az olması sağlanır.

Amerika vizesi gerekli evraklar arasında olan seyahat sağlık sigortasının geçerli olması için aranan teminatı sağlaması gerekir. Bu teminat ise en az 30 bin Euro şeklinde belirlenmiştir.

Seyahat Rezervasyon Belgeleri

Amerika’ya iş, turizm ve aile ziyareti gerçekleştirmek için gidecek kişilerin hazırlaması gereken ABD vize belgeleri arasında seyahat rezervasyon belgeleri bulunur. Bu belgeler yetkililerin başvuru sahibinin ülkeye ulaştığında nerede kalacağını veya ülkeye nasıl ulaşacağını ortaya koyar. Seyahat rezervasyon belgeleri arasında uçak bileti veya rezervasyonu ile otel rezervasyonu ya da kira sözleşmesi vs. bulunur.

Finansal Belgeler

Amerika vizesi için evraklar arasındaki en önemli belgeler arasında finansal belgeler yer alır. Bu belgeler sayesinde Amerika’ya giden kişilerin masraflarını karşılama veya karşılayamama durumu ortaya çıkar. Bu sayede de ülkeye maddi yük oluşturmayacağı gerekçesiyle vize verilir.

ABD vize gerekli belgeler arasında bulunması gereken finansal belgeler şunlardır; banka hesap dökümleri, araç ruhsat fotokopileri, kira gelirleri, faiz gelirleri, maaş bordroları ve gayrimenkul tapuları yer alır. Bu sayede finansal uygunluk anlaşılır. Banka hesap dökümü veya maaş bordrolarının onayının bulunması gerekir.

Vize Dilekçesi

Vize dilekçesi ABD vizesi gerekli evraklar arasında bulunan belgelerdendir. Bu belge başvuru yapan kişi tarafından hazırlanır ve dilekçede hangi amaçla Amerika’ya gidileceği ile neler yapılacağına dair genel bilgiler verilir.